Modano: Baserat på rykten och ”klara” spelare så drar jag till med en killgissning om hur vi kommer att ställa upp i vinter, redan nu nästan två veckor före midsommar.
Modano: Jag vet inte men Lodins stats från tiden i J20 och framåt.får.mig inte hoppa högt av glädjerus på förhand i allafall. Beror nog lite på vilken roll man tänkt för han.
Är det bara jag som inte hängt med på att de två nedan nämnda forwardarna också är lika klara?
" Sportbladet har skrivit att Södertäljes Christopher Liljewall är klar. SportExpressen har sedan tidigare berättat om intresset för Örebros Viktor Lodin. Även dessa är klara för klubben, som därmed ser ut att få en riktigt intressant forwardsbesättning med båda nya inslag och en hel del kontinuitet från föregående säsong. " Återstår bara en back och en målvakt då? Förutsatt att Per Svensson är klar.
OM det här stämmer kommer vår andrakedja vara bättre än SSKs förstakedja.
OlliJanne: Håller med dig.Det är många faktorer som kan spela in tex skador på nyckelspelare; Det är inte säkert att Löven går upp i SHL bara för att dom är dunderfavoriter. Jag tror vi har en bra chans om vi kan förstärka med ett par spel och passningssäkra backar och en ny bra målvaktstränare
Enligt spelbolaget Coolbet är Löven storfavoriter att ta hem grundserien. Timrå på andra plats som förste utmanare. Men det är i slutspelet det avgörs vem som tar steget upp till SHL
Jag har fattat det som att Dahlén resonerat så här... ungefär som jag:
"Min kärlek för Timrå föddes före jag började spela för det här laget, och bortom det här laget ser jag mig inte: jag skulle inte vara lika lycklig om jag spelade med en annan tröja, oavsett om Timrå köper eller inte köper stora spelare. Därför jag spelar för Timrå, inte för ledningen. Ni vet inte vad Timrå betyder. Timrå är en stolthet."
Sputnik: Liljewall,blomman och svensson är alla otroligt starka ledare. Om det nu skulle bli Timrå för dessa tre herrar så har ju Timrå en svår situation att välja kapten. Med tanke på att madsen är ett starkt kaptensämne också. Samt Dahlén, Lundin.
Olli Nomadinen : Håller med dig. Många av lagen känner man ju inte ens till då det handlar om 5 olika ligor I Europa. Dock kan man se vika lag som avancerat rejält uppåt och vika som har rasat ( tex schweisiska mästarna Bern som legat topp 8 3 år i följd och i år rasade ner till plats 57 just efter Linköping)
Jensen_12: Liljewall skall ju ha ganska bra ledaregenskaper vad man läst. Blomman har ju rutin ifrån SHL med kaptensbindel och allt, så förnpdligen ingen dum gissning.
"ahlén ser i dagsläget ut att främst konkurrera med förra säsongens assisterande kaptener ? Morten Madsen och Albin Lundin ? samt Timråprofilen Jeremy Boyce.
? Vi får se. De funderar vi på i första hand, sedan kan något nyförvärv också vara aktuellt. Men vi ska sätta oss ned med ledarteamet och "Nubben" för att stöta och blöta frågan framöver."
Vilket nyförvärv skulle vara aktuellt för en kaptensroll? Antingen Reinhardt tänker jag, eller så är detta en hint on att Blomqvist är på väg.
Matsg: Pajaslista. Ja Luleå är möjligen Sveriges bästa lag. Men att det skulle skilja 90 lag i europa mellan dem och oss är ju bara fablernas värld. Och då tänker jag inte närmast på att vår 92:a plats är felaktig...
rabon: Haha va fan, på spelarna kan jag förstå det till viss mån eftersom de inte har haft spelarfotograferingen ännu och vill ogärna visa upp spelaren i en annan tröja. Men på personalen är det väl för fan bara ett ta en privat bild? Eller be personerna att ta en selfie i kostym och klippa in ”TIMRÅ IK” brodyren?