Blir ju lite intressant detta, återigen. SSK gjorde en bra match mot oss i fredags, ändå åkte vi ifrån dem väldigt enkelt när det väl började brännas framåt tredjeperren. Två dagar senare har de rejält häng på mer än en pinne uppe i Umeå. SSK känns på många sätt som en het kandidat till en topp 4-placering när detta är klart.
Säsongens i särklass svåraste bortamatch såhär långt.
Sputnik: Så sant. Vi tjafsar lite, men det finns ändå en fight, Norrland mot storstad, Cmore-pengar och korrupta kostymnissar i SHL när det kommer till kritan.
Costanza: Jadu som jag skrev. Hade vi haft samma bananskal som Oskarshamn.. De var lika kassa som oss förra säsongen och blev räddade av Corona. Tror både Timrå, Björklöven och Modo hade skakat dom rejält i ett kval.
Olli Nomadinen : Ja, de är oväntat bra ... hade inte förväntat mig Oskars så högt efter tio omgångar ... men vi får se vid omgång 30. Tror FBK och HV kommer passera dem i tabellen och möjligen även LIF och BIF. Men det blir Oskars bästa säsong,
bar mofftak: Ja, de spelar fin hockey, men har svårt att komma till riktigt farliga lägen. För Löven är det precis tvärtom: de spelar ingen märkvärdig hockey men lyckas komma till fina lägen ändå. Kaxiga till tusen är de också.
Nisse1: ryssarna skickar ett juniorlag så hockey lär de inte bli på nån högre nivå minns vm 18 i Köpenhamn Elias och Jonte var tilltänkta men det vart som det vart men guld blev det
Woody Jokinen: Västervik ser mycket starka ut. Björklöven är egentligen rätt bleka och vinner få kamper. Jag undrar hur det hade sett ut med lite mindre enögda randiga. Lite bättre avslut så hade Västervik vunnit det här.
Nisse på Mon or: Västervik trycker tillbaka Björklöven rejält i tredje och ligger under med 0-1 med 10 kvar av tredje. Björklöven lever verkligen högt på knivskarp effektivitet i omställningarna. I egen zon är de inte bäst i serien. Västervik ser starka ut.
För en många herrans år sedan använde jag ibland onhockey för att fulstreama NHL/Elitserien, slutade då de blev dålig kvalle på Svenska streams, samt massa herrans popups. Vet ej hur den sidan är idag
...så behöver ni som har Cmore via Comhem eller Boxer börja fundera på en backupp from lördag denna vecka. Inte mycket talar just nu för att detta löser sig tills på fredag.
Olli Nomadinen : Oavsett hur man ser de hur grabbarna spelar, ok lite flamsigt i uppspelen igår men om man ser till de stora hela så har vi ett mycket kompetent lag o de kommer bara att bli bättre! De finns så jävla mkt skills i detta lag att man bara ryser när man ser på målen dom gjorde igår! Tror att maskarna skulle få fullt upp med oss nu! Hoppas att Jonte får visa upp sig från bästa sidan i blågult!😍👍👏👏
{9037}: men schysst ändå. Då får ju modoliderna lite tid på sig att förstå hur Mumin-hockey ska spelas. Ett möte nu hade nog blivit ännu mindre spännande än normalt.
Andersson: Priset vi får betala med en stjärna som Dahlen. Han kommer tillbaka med ännu större självförtroende och lyfter laget. Andra stjärnor i laget får kliva fram och ta ansvar. Enda jag är negativ till är att en skitturnering ska spelas i dessa Coronatider.! Helt sjukt som nån sa.!
Annars måste jag säga att det ser för jävla mysigt ut nu. Grym spets offensivt, och trots att spelet i egen zon samt uppspelen inte helt klickar släpper vi in näst minst mål bakåt. Kontringarna har börjat sitta bättre också. Snäppar vi upp lite till där, så...blir vi übermysiga på riktigt.
Kul också att jämföra starten i år med fjolårets. Då levde vi på ett grönjävligt PP, men sög elefantschnal i 5-5. I år ligger vi på den nedre halvan i PP, däremot är vi bäst av alla i 5-5. Ett bra tecken. PP är jag inte ett dugg orolig för, med den offensiva skicklighet vi besitter. Det kommer, och när det gör det så...bör dom andra lagen hålla sig på banan.
Men ok. Det har inte gått särskilt mycket av säsongen, så man kanske inte ska dra dom stora växlarna riktigt än. Hursom: det är för jävla kul att se Timrå nu. Längtar redan till onsdag.
sargad: ja, forwardsmässigt ser det rätt bra ut, men back- och målvaktssidan imponerar föga. Har svårt att se att dom ska ligga och slåss i topp-5, åtminstone så länge lånespelarna dopar ligan. Tror mer på SSK, trots att vi spöade även dom hyfsat komfortabelt. Deras match mot Löven igår imponerade. Faktiskt den bästa allsvenska matchen jag sett den här säsongen.
Och: trist att vi inte möter Löven på ett tag. Tror nog att dom skulle få händerna fulla nu.
Bragd-Birger: Förvånad över AIKs relativt usla start. Finns ju flera etablerade pjäser i laget som kan kategoriseras elitseriedugliga eller allsvensk toppklass. Var tvungen att kolla vem som drar i trådarna i deras bås. Trodde det var gamle Melin, men han har avancerat till scout och antagligen "Silverräv". Näe, det är alltså gamle bekantingen Åhålund bakom spakarna. Tyckte han var grining i var o varsnnan intervju i kvalmatcherna mot Oskars så jag lider inte överdrivet med honom trots att han gjorde några viktiga tekningar o byten i Timrå för ~20 år sedan
Säsongens i särklass svåraste bortamatch såhär långt.