Villervalla: alltså den här kommentatorn. ”Timrå börjar vakna till liv”. Vi har ju för fan haft spelet från början till slut. Sen drar han ”misstänkt fem mot tre-läge” när nån ssk:are ramlar.
Fan det ser ut som att jag får precis vad jag önskar mig, en stark upphämtning!
Hank: förhoppningsvis tänker Freddan att det vore kul om vi kunde komma igen i en match. ”Lägga sig ner och dö”-mentaliteten vill man nog inte ta med sig in i slutspelet.
TimraStockholm: symptomatiskt i en skitmatch. Både Lundin och hartmann har missat sopöppet mål i den här matchen. Hartmanns målform är tyvärr riktigt dålig, han måste ha bränt 8-9 kanonlägen senaste tre matcherna.
bar mofftak: tyvärr räcker det ju med 3 torsk för att åka ut i kvarten. Tycker ssk har fått vansinnigt bra utdelning och Timrå gör inte någon tvärusel insats idag men jag tycker man ger upp lite när motståndarna får enkla mål. Det fuskas i mittzon, man går inte in i närkamperna på samma sätt osv. Det är som att mentaliteten är lite ”äh vi går in och vinner nästa match istället”. Tar man med sig den mentaliteten i slutspelet så finns det inget lag som inte kan vinna 3 matcher mot oss.
Nån som lagt märke till att Cmore äntligen bytt ut terror-pausmusiken som höll på att göra en galen? Tacka mig 😁 Jag mailade dom för några veckor sedan och dagen efter så bytte dom. En eloge till Cmore för lyhördheten 👍🏻
Lite typisk skitmatch. SSK kommer ut bra, Timrå lite i otakt, pang-pang-pang. Och Timrå får inte någon utdelning framåt.
Hoppas man gör ett ärligt försök i 3e. Ett lillfinger från SSK och det kan bli poäng. Men SSK känns inte som att dom är på det humöret ikväll.
Hartmann lite nere i gruvan fortfarande. Hoppas han kommer innan slutspelet. Har bränt chanser senaste matcherna som han hade gjort 6-7 mål på den här tiden i fjol.
F ö sjukt att det där passet till Lööke fortfarande funkar. Det är som Oskars fem-i-linje-från-egen-kasse-uppspel och pass in framför målvakten som ställde varenda lag säsongen dom gick upp.
Dom är påslagna och tända även fast Timrå är loja och sega...
Det är rättvist på tavlan än så länge.
Jag är besviken men jag har en otäck förmåga att inte kliva fram när det gäller och när laget bjuder på den vilja man visar upp nu så har jag lätt för att rycka på mina axlar med och skita i detta...
Sneglar vidare i en period till med fullt fokus på linjedomarnas insatser...
Fan det ser ut som att jag får precis vad jag önskar mig, en stark upphämtning!