Zäta75: Iofs fick jag uppfattningen av Dahlén att laget inte delade vår uppfattning om 3:e perioden, att de tycker att den var bra men att Vviks båda mål var oturliga...
{297}: Känns som att han har blivit mycket mer återhållsam med sitt fysiska spel efter sina två avstängningar. Tråkigt eftersom båda tacklingarna var korrekt
Smokey: Kan någon förklara varför Freddan inte tar timeout när spelet krampar som i 3:e perioden igår? T.om jag som inte varit tränare ser att det behövs och skulle ha tagit det om jag var tränare. Likdant i många matcher nu.
{297}: Har en dator som jag inte ens använder som alltid står riktad mot tv:n, kör via iptv. Vettetusan hur man spelar in direkt via iptv:n, det vore såklart bäst!
Men det funkar väl iallafall, kvaliteten höjs ett par snäpp eftersom.
{8179}: Även om Lodin varit väldigt bra detta slutspel så är jag inte lika oroad över hans frånvaro nu när spelare som Dahlén, Hartmann, Lööke, Olofsson och till viss del Blomqvist ser ut att ha hittat formen på riktigt. Det är trots allt dom som legat bakom dom flesta mål i dessa två matcher mot Västervik. I slutändan behövs såklart Lodin då han ger offensiven en extra dimension, men för tillfället känns det ändå hyfsat lugnt.
Njut av segern alla! Brukar själv tycka om att kika på matcher ibland såhär i efterhand, dock i dubbel hastighet. Man får ett annat tydligare perspektiv på hur matchen faktiskt såg ut då tycker jag.
{297}: sen som svar på min egen kritik mot dunderbjörnen Svensson så ska han ha cred för att han skickade ner den där Hellen Jones i backen igår, mer sånt! Varje byte.
OlliJanne: Drugge ska ha en klubba i ryggen och en handske i ansiktet efter varenda avblåsning i morgon och resten av den här matchserien, sen får pacifisterna här inne säga vad dom vill.
Timråmatcher i all ära men jag har sån jävla ångest de kvällarna. Fan vet om det går att toppa att få avnjuta kvällens hockeyångest helt utan egen sådan och dagen efter att vi skaffat oss 2-0 i matchserien? Jadå, det kan vara fosterställning och lobotomerad dreggelångest om några dagar men det är då isf. Just råder frid och harmoni. Det är en sån här kväll godrickat åker fram, när man till fullo kan njuta av det 🤗
{297}: Håller med, jag konsumerar (enligt min fru) för mycket hockey just nu 😂. Tror SHL skulle må bra av att skippa play-in. På sikt skulle jag vilja reformera SHL/HA. Kanske en Nord/Syd indelning.
Men som det är nu så är div1 kval mer spännande än SHL slutspelet, kanske blir mer intressant längre fram...
TimraStockholm: tycker Olofsson ska ha cred också, han spelade bra hela matchen men höjde sig rejält efter att Lodin utgick skadad. Tyckte han hade många bra initiativ i offensiv zon. Det enda han saknar nu är förmågan att stå på benen när han blir pressad. Han faller lite enkelt, å andra sidan gjorde han några riktiga Lodin-dragningar igår.
{297}: Ja förlora slutspelets poängkung borde svida för alla lag men förhoppningsvis steppar de andra upp och sedan kan Lodin vara tillbaka lagom till finalserien.
Kulltorp: ja jo men vafan. Tycker absolut att OJ förtjänar att luftas men det känns bara skit att våran bästa spelare åker på det här. Nattsvart. OJ kan ju inte väga upp tappet av Lodin och det kan inte Reinhart heller.
{297}: Om allt går 100% enligt planen så bör han vara borta i ungefär en vecka. Vet inte hur vanligt det är att man går ett steg i trappan varje dag dock?
Kerstin_k: Riktigt tråkigt. Vår bästa spelare borta i minst 2-3 matcher då antagligen eller vad tror ni? Tillbaka tidigast i en ev 7e match eller till en ev final?
Antagligen får Reinhardt in och spela nu och Johansson som extra forward
{297}: Ifjol ställdes det väl in helt. Nä SM-slutspelet har varit ointressant länge, närmast sörjande som bryr sig. Jag tror inte heller jag kan pricka rätt på en hel femma i något SHL-lag. Men det är väl så det är man är intresserad av den liga där ens lag härjar även om jag faktiskt följde Hockeyallsvenskan rätt bra när vi var I SHL senast. Man ville vara ha lite koll på motståndet för man var ju beredd på kvalet lite :P
Kerstin_k: Väldigt tråkigt besked, hoppas han tillfrisknar snabbt. Men också att man inte riskerar ngt. Övriga får chansen att kliva fram. Var många som såg betydligt bättre ut igår...
Zäta75: Jag önskar jag kunde bry mig så mycket att jag hejade lite extra på något lag i SHL :) Jag tycker vi som timråiter har varit så bortskämda med matcher som VERKLIGEN betyder något att jag har svårt att se ett SHL-slutspel frammana samma känslor. Det kanske skulle kännas annorlunda om Timrå spelade i SHL men jag har svårt att se det. Slutspelsstriden mot Modo 2007 och serien med skridskoskenan mot HV71 tycker jag inte smäller lika högt som att vända 3-1 underläge till 4-3 vinst mot Karlskrona. Kommer man någonsin få vara med om något liknande igen?
Lub: kollar på hockey varenda dag. Kan ärligt talat säga att jag inte kan pricka in en enda SM-guldvinnare dom senaste fem åren. Växjö? Vem vann 2020? Slutspelet i SHL är det minst spännande turneringsspelet i sverige, i klass med SDHL. Div.1-kvalet är mer rafflande.
josha840: Inte lätt att hålla koll på alla matcher, är ju hockey varje dag nu 😊.
Jag är iofs partisk men upplever att för tillfället är SHL slutspelet minst intressant av alla matchserier... Ytterligare ett bevis på den skeva pengafördelningen mellan ligorna...