Messias : hoppas du skämtade nu? Annars blir jag orolig för dina hockeykunskaper. Nog för att mina är på medelnivå..men så j#vla enögd att påstå att Amerikanarna inte haft domslutet med sig är skrattretande. Skämmes tamefan!
Hassan: Så Löven och Toronto har båda spelare som är födda långt bort från sin stad. Och Löven är "från Norrland likt hur Maple Leafs är från Värmland". Borde inte Maple Leafs då vara lika mycket från Ontario som Löven är från Norrland?
JoseGonzales: mina geografikunskaper är det inget fel på, frågan är hur det är med dina för du verkar vara i helt fel forum? Följ lukten av otrygga anställningsavtal, ta en skarp höger när du när du börjar höra ett ändlöst gnäll och när du får en känsla av total taktlöshet är du snart hemma.
hockeypelle: Fast om du utgår från hur många mil från sin födelseort som truppen befinner sig så har du nog en hyfsat bra jämförelse mellan Toronto och Värmland...
thorwald: Fortfarande ingen spelare i Toronto från Värmland (?), och om man går efter spelares ursprung istället för geografisk plats så tror jag ändå det är fler från Norrland i Björklöven än Timrå
hockeypelle: Tror han menar att "maple leafs"(lönnlöv) är ungefär lika mycket värmland som att "björklöven" är norrland eftersom de har många importer.
Messias : Vårat försök till hets på vår egen sida? Vänta nu här..... det är ju du som kommer in till oss. Som att kliva in till grannen och gnälla på fula tapeter och inte förstå att han inte vill tapetsera om
Messias : Det är inget snack om att ni har ett mentalt övertag på oss. Det är ert främsta vapen i den här finalen, i övrigt är det på alla punkter fördel för oss som jag ser det. Återstår att se hur vi klarar att hantera den mentala biten, sett till vår kvalrutin kontra er så har jag hyggliga förhoppningar. Men det blir ett krig och jag hoppas vi slipper avgörande till följd av tveksamma domarinsatser
Messias : Tänker att förra säsongen inte betyder någonting alls. Denna säsong tycker jag inte 3-1 till er speglar hur det sett ut på isen. Vi hade 2 matcher mot er på rad med många tongivande spelare borta och båda dom matcherna hade lika väl kunnat slutat med seger för oss.
Messias : ena sekunden vill du blicka framåt och nästa drar du upp statistik från två år tillbaka. Vi får väl se vilka som vill det mest. Timrå eller lövens legoknektar som efter säsong ändå kommer skingras likt partiklarna på en bajskorv i den friska vårvinden.
Hassan: precis! Varför skulle man inte blöda och kriga för en klubb som bryter kontraktet och sparkar en om man blir skadad eller får sociala problem liksom?
Messias : Hehe, ja, alla amerikanare har såklart odlat ett väldigt lövenhjärta under många många år. De valde säkert att komma till löven för att de verkligen känner för klubben. De spelar i princip gratis och alla kommer stanna om ni inte går upp.
Messias : att du som lövensupporter skiter i det nu är ju förståeligt men jag tror tex. att BIK som fick sina finaldrömmar grusade av domaren inte är av samma åsikt.
Montén Python: Den stora frågan är ju varför den siffran Expressen uppger inte skulle stämma? Vad skulle Nubben tjäna på att ljuga i ett svar på en rak fråga? För att dölja sina djävulska motiv där det i smyg ska strösslas mer pengar ... | Läs mer
"
Hutch är inne på fjärde resan i klubben och vissa gör sin andra säsong.
"
Ditt resonemang är alltså:
Americanos är inte ett köpelag, för vissa av våra bärande spelare köpte vi redan förra säsongen!
Varför kan inte Americanosfansen stå för att ni blivit ett handelsbolag som köper färdiga legoknektar?
Vad är det som skaver så med sanningen?