covfefe: jag har sagt det förr, risken finns att det här blir ännu värre kaos. I värsta fall så kan PajaspissLöven få nytändning och vi blir skakiga. Vi hade dom i fetbrygga och hade kört över dom resterande matcher. Men pga rövlagets oförsiktighet och klantskallarna drar på sig Coronan och smittar Timrå. I min bok borde det här avslutas med att Timrå går upp och Löven får gå upp på rummet och skämmas. Så jaa..nu väntar jag på pajasen Jorge gonzales ska komma med ett expert utlåtande och rådissa mig.🤮
Zäta75: Skulle tro att chanserna till spel den 6:e är tämligen goda. Sedan i vilket skick spelarna är i samt vilket av lagen som totalt sett återhämtat sig bäst är hart när omöjligt att sia
Jag är så otroligt opeppad på den här finalserien nu ändå. Avgör den på sidan om oavsett vad det blir.
Ska vi vara klar i mitten på maj?? Och det i bästa fall?? Tänk om det startar upp då och blir nya fall….
Vilka spelare finns kvar att värva? Finns ens spelarna i laget kvar eller har de tvingats skriva på för annan SHL-klubb under tiden pga de vill ha svar??
Nej lägg ner den här säsongen nu. Timrå borde skickas upp som bäst rankade lag i HA. Hade Björklöven haft den positionen i år så hade jag sagt exakt samma sak. Förra året såg allt helt annorlunda ut med kval osv.
Men vem vet, kanske blir peppad om de kommer igång men just nu är det totalt jävla mörker.
Det här känns helt meningslöst! Säsongen helt förstörd pga detta. Spelar ingen roll vilken serie vi spelar i. Lycka till att hitta spelare till nästa säsong.
KniveN: ja va fan det kan lika väl va 10+. Känns extremt moggis det här. Jag har börjat tappa intresset tyvärr. Hoppas Timrå slipper börja tappa spelare nu och de kan tagga till om/när det blir spel
Puckat: "Samtliga provsvar har ännu inte anlänt till oss men vi ser redan nu att det rör sig om fler än 5 personer med positivt svar för Covid-19." Har inte fått alla provsvar än.
Puckat: Torsdag nästa vecka alltså. Match torsdag, fredag och söndag. 3 matcher på 4 dagar.
Vi lär väl inte få reda på vilka som drabbats av covid. Om inte annat lär vi märka det vilka som är med i match 3 och vilka som har pingislungor. Bjlrklöven får längre tid än oss att återhänta sig då vi insjuknade senare. Å andra sidan verkar vi ha färre drabbade. 5-10 st mot lövens 15 av spelarna.
Hur står det till det svenska välfärdssamhället egentligen? Hur länge har Timrå väntat på testsvaren? Var det inte Löfven och Hallengren som pratade om att steppa upp testning.
På andra sidan Atlanten... Tog ett PCR test igår kl. 14:12. Drygt två timmar senare kl. 16:28 fick jag testresultatet.
Puckat: Intressant ändå, aldrig ens hört namnet förut. Verkar ju ha gått hockeygymnasiet i Östersund också. Med tanke på hur fenomenalt sällan vi vaskar fram seniormålvakter som når någonstans överhuvudtaget så är hans resa lite spännande.
Lite intressant är att om Björklöven skulle mot guds förbjudas att det skulle inträffa gå upp i SHL. Så får man även en friplats till J20-Superelit! Karlskrona fick det när man gick upp och spelar kvar i högsta J20-Serien fortfarande.
Laken: Båda lagen spelar i J18. Man har inte haft någon juniorverksamhet under innevarande säsong under rådande omständigheter med Covid 19. Förra säsongen slutade Timrå IK 5:a en poäng förre Löven, så det verkar vara status quo där.
Lub: Det vore förjävligt ja. Lutar åt att båda lagen får lufta en hel del juniorer om finalen inte skjuts fram en bra bit. Men vi får se. Innan det bekräftas hur många covidsmittade vi har i Timrå så kan vi inget säga.
Det ser ut att bli en lotteri eller tombolafinal där det lag som har otur och får fel spelare smittade kommer att dra nitlotten. Sedan beror det också på hur hårt coronan tar på varje enskild individ. Tombola var ordet.
Zäta75: Med tanke på hur det har gått hittills så lär ju typ Dahlén, Lundin, Lodin, Svensson och JJ vara de drabbade. Tillsammans med Freddan, Huss, Ante...
Vad händer om ett lags samtliga målvakter blir sjuka, ska man spela ändå?
Så jaa..nu väntar jag på pajasen Jorge gonzales ska komma med ett expert utlåtande och rådissa mig.🤮