1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598794 inlägg · 6213 ämnen

« · 2233776 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Det börjar redan nu se riktigt trevligt ut med sålda biljetter till Leksandsmatchen vad jag kan se. Vore kul att komma upp i en liknande siffra som mot Luleå. Lär väl bli en del leksingar på plats också.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Hoppas verkligen inte det. Han är värd all framgång den grabben.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: han fick med sig en poäng allafall från matchen, säkert var han spänd och lite nervös. Han kommer säkert växa in i det..

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Han är hemma snart.. ;-)

Sv: Apropå nånting...
Johan J: Lite info om Dahléns match

"Jonathan Dahlén inblandad i förarbetet till Logan Coutures reducering mot Anaheim. Dahlén fick även lägga en straff, men missade, när Sharks föll med 2-3. 15:13 i istid och ett skott på mål utöver assisten när han spelade i förstakedjan med Couture och Timo Meier."

Får se om han växer in i det framöver men 1 skott på mål känns lite futtigt när man spelar i förstakedjan? Nu vet jag ju iofs inte om han hade många passar fram till avslut för medspelare dock, vilket kan höja hans prestation.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Highlights var från fel match dock.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: En assist för Dahlén igår mot Ducks.

Sv: Apropå nånting...
Nån som vet hur det gått för Dahlén på försäsongen än så länge, producerade poäng och om hur snacket går, verkar SJ nöjda med honom?

Det lilla mn läst sig till så får man känslan av att man är mer begistrade över William Eklund än så länge?

Sv: Apropå nånting...
Jämtlandsfil: jag blev inte så imponerad av poängskörden hos Kallekrona ifjol. Föga smickrande 1 poäng😔.

Sv: Apropå nånting...
Jalapeno: Inte lönt att stressa upp sig, vi har just gått upp från allsvenskan. Allt handlar egentligen bara om att inte åka ur iår. Allt utom kval får ses som en bonus. Nä man får stå ut med svajjigga matcher och än tuff säsong, håller vi oss kvar (vilket vi självklart gör;) börjar den roliga resan nästa år😁

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli:
Vill bara hinta om den här killen i Timrås J20-lag. Sonen spelade med Gustav i Öik i ”unga år”. Välväxt, teknisk, bra karaktär. Spelade seniorhockey hela fjolåret i Karlskrona. Så ni vet :)

Sv: Apropå nånting...
TIK1928: Skönt att ni är positiva. Hos Brynäs boken osar det ångest så fort dom torskar en match.

Sv: Apropå nånting...
Jalapeno: Jag är ändå nöjd. Spelet ser bättre och bättre ut. Två riktigt bra insatser mot Luleå och Frölunda, trots en uddamålsförlust senast. Ser definitivt bättre ut rent bredd och lagmässigt än förra gången. 😁

Sv: Apropå nånting...
Jaha hur är stämningen i Timrå boken då? Hur känns erat spel hittills?

Jag har bara sett er premiär så jag har dålig koll men det känns väl som att man som nykomling ska vara nöjda med 10a eller? Ska bli kul att möta er snart och se hur ni står er :)

Sv: Apropå nånting...
Timrå gör en heroisk insats mot Frölunda. Om de orkar fortsätta så här kommer poängen trilla in!

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Timrås powerhockey är en fröjd att titta på. Matchen mot Frölunda var den roligaste matchen att se på på länge. Svängde hela tiden fram och tillbaka och många chanser skapades.

Timrås spel passar bäst som de har spelat de senaste 2 matcherna och som de spelade ifjol, dvs hög press och återerövring högt upp i banan. När Timrå¨sjunker ner för djupt och inte pressar uppspelen för vi oftast problem.

Fortsätt på den inslagna vägen Timrå!

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Isf hoppas jag på utlåning till Tingsryd och powerkedjan Walli-Reinhardt-Kaijser. 285kg urkraft

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Eftersom vi inte har någon akut forwardbrist så tror jag att det är ett säsongslån.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Only in Amerikat😂 vilka dårar..

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Båda konkurrerar om samma platser, men Walli är en pojkspoling i sammanhanget. Ett utlån behöver inte handla så mycket om vem man bedömer som ”bäst” just nu utan det är väl kanske mest om var på utvecklingsstegen spelarna står. Walli behöver istiden betydligt mer än Liljegren.

När jag såg den där notisen så tänkte jag ändå att det känns lite tidigt att syssla med utlån redan nu? Skadefri forwardssida, men Modo lär väl knappast vara sugna på att bränna ett av sina lån om det inte finns en garant om att Walli stannar hela säsongen?

Sv: Apropå nånting...
Det finns Timråanknytning till det mesta 😊👍
www.expressen.se/sport/hockey/skandalklubben-vi--var-jordens-avskum/

Sv: Apropå nånting...
sargad: Walli har högre potential än Liljegren men jag uppfattar den sistnämnda som mer stabil och pålitlig i dagsläget. Då vi redan har många som behöver ta ett kliv för att säsongen ska bli bra så är det en ökad risk i att addera ytterligare en spelare till den listan. Förenklat så hjälper Liljegren oss mer att ta poäng idag, men Walli gör det i högre grad imorgon.
Då blir det upp till FredAnt att resonera lång- eller kortsiktigt just i frågan kring dessa två herrar.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Jomenvisst, som supporter är jag villig att ge Walli fler chanser än t ex Liljegren. Det beror ju då dels på att man sett Walli fightas för laget en säsong som dessutom slutade så positivt och dels för att han har ett spelsätt som många fans gillar. Kan tycka att dessa grunder faktiskt ställer honom före en del andra i istidskön.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Kan tycka Walli har hamnat i ett fack från dag 1 vad gäller Freddan. Kanske bra för hans utveckling att få.en offensiv roll i ett HA lag, vilket han inte riktigt fått i Timrå över tid kan jag känna, ens i HA.

Även om jag hellre ser han stanna givetvis men också veekligen få chansen att visa upp sig även på matcher.

Sv: Apropå nånting...
Tycker inte vi ska vara för snabba att trycka på "utlåningsknappen". Lite mer tålamod än 5 matcher tycker jag att vi får ha på flera av spelarna som är nya i SHL. Speciellt som det ser ut att gå åt rätt håll vad gäller lagets totala insats. Utan att egentligen ha så mycket koll på honom så känns väl ändå Liljegren som en som bör ligga ganska högt på potentiell utlåningslista. Tycker Walli borde vara värd lite tid i en ellet två matcher för att få en någotsånär ärlig chans. Men det kan ju vara så att tränartrojkan via träning har bilden helt klart för sig (Obs ingen ironi i sista meningen är bäst att förtydliga)

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Haha inte ens svårt 😆 Matchstraffet i slutet var ett sånt man tar för laget😂

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Lätt seger för J-20 mot lillebror idag.
stats.swehockey.se/Game/Events/547763

Sv: Apropå nånting...
VI ÄR TIMRÅ IK å vi GE FAAAAN ALDRIG ALDRIG ALDRIG UPP RABBUSLINGAR!!!!
Ny match mot Skellefte på torsdag!!
Ladd bössan å barskåpe!
Vi älskar Timrå IK i med å MOTGÅNG ALLTID ❤️❤️❤️
Uppladdat:

500x0-f4e7e3b7-7826-46fc-a293-6fcb36f2dcec.jpeg


Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
{297}: Bredd är bra som sagt, men det är kvalitén på bredden jag ställer mig kritisk till. 🙃

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Sputnik: Angående corsi och sånt där:

Timrå har i nuläget en corsi på 46,43 vilket innebär att vi står för 46,43 % av skottenni våra matcher. Kollar man dock på "corsi close", som visar läget när.matcherna är resultatmässigt jämna så är vi tvärsis i ligan på 41,36. Tydlig dipp efter Frölundamatchen, vilket väl kan ge en hint om att det var en rättvis Frölundaseger.

PDO ligger på 96,01 vilket tyder på att vi underpresterar lite (landar oftast mellan 98-102 i ligor med bra nivå som t.ex. SHL).

Andra lag som sticker ut är Oskars med PDO på 105,87. Alltså klart överpresterande hittills. Skellefteå har högst PDO på 106,34 så det är väl positivt inför vår match mot dem. Luleå, Djurgården och Linköping ligger också på ca 96-97 i PDO och underpresterar alltså hittills.

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Kan vi dessutom bibehålla liknande publikstöd som i matchen mot Luleå så ökar chansen till vinst i majoriteten av dessa matcher.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Kommande 7 hemmamatcher har vi alltså Leksand, Djurgården, Linköping, Örebro, Frölunda, Brynäs och Oskarshamn. Här har vi chansen att inkassera en hel del poäng. Så efter dessa matcher lär det visa sig var vi egentligen står. Spännande.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
{8846}: Blomqvist har växt ut till en riktig ledare som dessutom producerar riktigt bra. Man kunde se det i slutspelet ifjol men framförallt nu i SHL verkar han lagt in en växel till. Tung i närkamperna, duktig i det defensiva arbetet och verkar aldrig få slut på energi. Hoppas verkligen han blir kvar i Timrå länge. Solklart topp 3 bästa spelare i Timrå just nu.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
hubbenorlen: Kan inte riktigt se vem annars som skulle behöva stryka på foten om vi ska in med en senior poängforward för en andralina. Vi har gott om grovjobbare men det är ju inte en roll som Olofsson kan ta.

Men det är lite väl tidigt att hissa och dissa spelare. Hanzl surade jag ur på igår men fortsätter han att ligga på 1p/match så är det ju svårt att förbanna honom.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
{297}: Mm, Walli, Olofsson och Lööke känns närmast på utlåningslistan. Det vore lite sorgligt om min känsla att Lööke levde på Dahlens passningar blev sann. Just nu talar mycket för det.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Jag ser att Jacob Blomqvist står på 5 poäng efter 5 matcher. Jag är väldigt glad för hans skull, Blomman är en riktig krigare och kämpe i mina ögon och verkar väldigt sympatisk 🙂
Han hade gärna fått vara kvar i Brynäs för min del, men tyvärr fanns det inte plats just då på grund av att vissa andra spelare som var sämre redan hade kontrakt.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
{297}: Tycker absolut inte att Olofsson ska lånas ut. Han har spelat med mer energi de senaste matcherna än han gjorde på hela säsongen ifjol. Tror att han är på gång.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Sputnik: samtidigt, om man jämför med förra svängen i SHL, så har vi ju en bredare trupp nu och poängen med det är ju att vi inte ska vara lika känsliga för skador. Tycker utlåning fyller flera funktioner. Dels blir man av med en lönepost och dels får man speltid på utvecklingsbara spelare som sedan kan komma tillbaka starkare än innan.

Walli till Modo känns ok. Olofsson skulle man kanske lånat ut till Mora eller något lag som har uppenbara problem med offensiven. Sen exakt på vilka positioner vi ska förstärka är lite oklart tycker jag. En erfaren SHL-räv skulle inte skada när tex. det ser tufft ut för spelare som Lööke att ta klivet till SHL. Han kämpade och slet mot Frölunda på ett sätt jag tycker man saknat tidigare men han har svårt att skapa på egen hand.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Sputnik: Nån som har lite koll på läget med Corsi och sådär. Dels för Timrå, men också om det är nått övrigt lag som har siffror aom sticker ut och enligt statistiken kan få det tuffare framöver?

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
sargad: årets SHL kommer bli en otroligt jämn serie. Men som tidigare år är det nog vid omgång 25 - 30 som vi kan göra en lägesrapport. Såvida inte ett par lag drar ifrån rejält. Finns en möjlighet att det sker. Då blir det en jobbig säsong.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
{297}: Ja samtidigt var det väl i princip den enda som var färdig så tidigt med. Nubben uttalade ju sig med att han hade signat honom oavsett serietillhörighet typ. Njae underlig värvning som sagt.

Ser nog helst utlåning eller att man bryter med ett gäng forwards och bereder plats för eventuell spets istället.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Sputnik: Liljegren var väl å andra sidan klar innan vi gick upp? Det är bra om vi kan få igång en liten lånekarusell, finns ju ingen större nytta med att ha en massa spelare på läktaren utan speltid.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Labban: Om du tycker Timrå tabbade sig i försvaret, borde de inte vara förlåtna i så fall. Vad väl skapliga försvarstabbar av Frölunda också på Timrås båda mål. Blomqvist lämnades sopren bland annat.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Bragd-Birger: Jag tycker att starten känns bra. Vi har, på kort tid, korrigerat det som inte funkat och har möjlighet att slå alla lag.
Jag tror vi ska vara väldigt nöjda med hur det ser ut just nu.
I min bok så ser det bättre ut än jag hade trott.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
inte lätt att möta frölunda på bortaplan
tycker vi gör en bra match
misstag händer..när dom öser på hela tiden
med lite flyt...vi fått en straff
satt nån av 2 mot 1 lägena
så kunde vi tagit poäng

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Bragd-Birger:Jag skrev ett nära nog identiskt inlägg igår men råkade radera det. Använde till och med ordet realitycheck
Vi är nykomlingar som spelar borta mot ett topplag. Vi gör en väldigt bra bortamatch. Skapar chanser och står upp bra i bp. Det gjorde att jag inte ens var besviken efter slutsignalen. Matchen hade lika gärna kunnat sluta 2-3, och i det här skedet av säsongen är det betryggande att se att så mycket av vårt spel stämmer och att vi klarar av att spela i ett så högt tempo.
Betryggande är en bra summering av mina känslor efter matchen.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Jåkkinen: jaa, man får nog vara lite ödmjuk. Timrå gjorde det bästa dom kunde för kvällen. Och dom stod emot bra, kämpade som djur ute på isen. Bara det var en seger tyckte jag. En lagmoral som kommer väga tungt framöver.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Bragd-Birger: BP var väl också okej. Vi blev uppätna och orkade inte 5mot5 dock förutom enstaka sekvenser. Största problemet idag var att vi stressade helt i onödan. Fan sånna här matcher saknar man Marcus Hardegård som vågar driva lite med puck istället för att slå ogenomtänkta långpass rakt i gapet på påpassliga Fröflundror

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Bragd-Birger: Jag anser då inte att resultatet speglar matchbilden. 5-2 hade varit ett rättvisare resultat. Tänkte ett flertal gånger att där var det ren tur att vi inte åkte på ytterligare baklängesmål. Jag var nöjd i matchen mot Luleå, dagens match var ett steg bakåt som jag ser det. JJ i mål håller jag med om dock, han var grym och var den som såg till att vi spelade om poäng i slutet.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2021-10-02
Labban: men vad menas med att "spela på topp"? Är det att åka ner till Götlaborg och möta det Frölunda vi mötte idag och kontrollera matchen? Möta deras offensiv med en lika solid defensiv, och skölja över dom i lika hög grad offensivt, göra en 50-50-match av det?

Lite reality-check här. Vi hade fantastiskt målvaktsspel, bra BP, högkvalitativa chanser framåt. Det gjorde att vi var ytterst nära att plocka iaf en, möjligen två, pinnar ikväll. Hatten av för det. Det är nog så mycket man kan hoppas på när vi möter lag som, just nu, är bäst i serien.

« · 2233776 · »