Sputnik: Precis, vilket spelare med andra anbud kommer hit frivilligt. Chansen ligger i att hitta någon som inte kan SHL så bra, så tror vi får sikta in oss på transatlanter, finns ju många bra amerikaner och kanadicker som spelar i HA te,x då måste vi ju kunna få hit några till högsta ligan. Problemet ligger väl i att de skulle varit här redan, svårt att hitta guldklimpar när alla ligor har börjat. Vad gör Rosa och Jantunen nu förtiden?
{9386}: Måste säga att jag blir förvånad när de menar på att LHC inte har i bottenstriden att göra. Utan tvekan de sämsta laget vi mött i år. Och jag tycker det är samma visa varje år med LHC, de värvar och värvar men egentligen den ända säsongen de varit bra va under lock out-säsongen. Givetvis kan jag ha glömt nån säsong men så länge jag har följt Timrå så har LHC alltid varit ett enkelt motstånd.
Sputnik: Hade ju funnits lite manövreringsutrymme om man inte sajnat 317 forwards av kaliber 5-6-7:e kedja i SHL och gett Erik Andersson ett duktigt lönelyft för att inte ha en plan om vad han ska användas till
Charlie2: skapligt lag Malmö börjar få ihop. Tror dom blir tunga till slutspelet. Alla agerar utom Nubben, men det år klart, vilka spelare vill frivilligt komma till ett jumbolag. Jaha, bara ställa sig in på kvalångest redan nu..
Ja inte lär vi få se Pääjärvi i en Timråtröja igen i alla fall... Men kanske i SHL och NHC Arena vad det lider...... Blir så matt på att se alla andra lag agera och vi står som fågelholkar
Nisse på Mon or: Det är väl precis det hela ledningen säger om truppen. Javisst, Nubben har uttryckt besvikelse över insatser men samtidigt sagt att han litar på att det ska rätta till sig
Olli Nomadinen : det har väl hänt förr att man kommer överens att byta kontrakt. Tvinga nån kvar är knappast nån bra filosofi. Och vad skulle D. Strömberg tycka om att skita i serien oxh vänta på kval igen. Och publiken?
{9386}: Eller så handlar det inte om tålamod. Kanske har även föreningen insett det Adam skriver, att problemen är FÖR omfattande. Och att värvningar nu isf är lite pengarna i sjön. Att man hellre inväntar kvalet innan man förstärker
Johan Svensson på xp: "– Jag kan konstatera att Timrå har missbedömt ligan lite. Man saknar spetskompetens så det sjunger om det. Jag tror det måste till stora förändringar i truppen för att man ska undvika den där matchen där lag 13 och 14 spelar. De är helt cementerade i botten och det finns mer eller mindre ingen utväg"
Adam Svensson: "För varje omgång som går står det mer och mer klart att Timrå snart kommer få ställa in siktet på kvalet. Det krävs för stora förändringar, på för många platser, för att det här ska gå att rädda. Det är åtminstone känslan här och nu. Brynäs och Djurgården gör upp om att undvika den sista platsen, för LHC har börjat hitta mer rätt på slutet, trots en skadeskjuten trupp. Klas Östmans gäng ser mer homogent och passionerat ut än övriga bottenlag. Med det sagt: Nej, jag ser inte någon annan klubb beblanda sig i fajten längst ned."
Johanna Dahlen: "Det kändes som att tabellen satte sig rätt tidigt, förutom några undantag givetvis, på säsongen. Ja, det är de fyra lagen som kommer att få tampas om det. Timrå känns som att det krävs ett mirakel för att de inte ska ta en plats i den, men sedan är frågan vilka de får möta"
Sanny: "– Jag tror nog till och med att Linköping är ett lag som går att plocka bort därifrån. Jag tycker att man på senaste tiden hittat ett tryggare grundspel och håller motståndarna på utsidan bättre än tidigare. Så det står mellan Brynäs och Djurgården vilket lag som får möta Timrå i förlorarfinalen. Förresten. Nog borde det finnas något bättre namn än förlorarfinal?"
Ser ut som ingen tror på Timrå, förutom Ante och Freddan ..Tålamod är en dygd gott folk!
Propagandus: Brynäs värvade några under en kort period, 1988 värvade vi Nikolai Davydkin och 1996 värvades tre ryssar – Evgeny Davydov, Dmitri Denisov och Igor Boldin. Var lyckade värvningar men följdes inte upp av fler.
Heisenberg: på tal om ryssar, varför finns dom i stort sett inte i svensk hockey? Dvs renodlade - födda och uppväxta i Ryssland - ryska spelare? Känns lite märkligt. Var det vanligare långt tillbaka, säg 80-90 tal att se ryssar spela här?
Den här snubben då? Stod för 8 poäng på 18 matcher för Anaheim och 5 poäng på 19 matcher för Tampa förra säsongen. Bra storlek och bra ålder, vill säkert ha speltid. Varför inte i en ledande roll i Timrå med Rattie & Hanzl?
Olli Nomadinen : Jadu, rätt tyst på alla fronter just nu. Inte ens nått rykte från Madhawk eller dylikt om att Nubben är på marknaden. Eller jo förutom när Madhawk nämnde att Nubben spanar Målvaktsmarknaden då..
Sputnik: Är det nu en målvakt som ska quickfixa våra problem så utgår jag från att det är en av yppersta världsklass Nubben siktar på. Haukeland kan ju omöjligt vara aktuell isf. Då ska det vara lockoutsäsong-klass på värvningen, spika igen på SHL-nivå garanti. Mao en bomb, en "Wow, kunde Timrå locka till sig H O N O M?! Allt under det är fullständigt bortkastat och nej, jag raljerar inte
fantasilos: Jo det är ju också en detalj som jag funderade på men du bekräftade nu. Ok att Oskarshamn släpper till mer skott, men det är ju också av vikt hur "farliga" skotten är. Haukeland känns inte på SHL nivå som den där matchvinnarmålvakten vi behöver, nog inte bättre än Rajjan är känslan. Färjestad som också har haft problem med defensiven värvade ju Furch av en anledning, Haukeland var godkänd men inte mer.
Känner nog mer att om vi skall gå på målis så skall det vara av bättre klass.
Knylan: Målvakter är ju också ett "eget släkte" på nått sätt. En målvakt kan gå till ett bottenlag endast av bara anledningen att man vet man kommer få stå mycket och det kan gynna karriären på sikt.. Kanske borde man ligga på en sådan som Hudacek lite extra kanske? Känns ju som en sådan målvakt som om han kommer in rätt direkt så kan han bli en fantom som får försvarets tuppkam att växa lite extra, Rajjan kom ju dessutom till Timrå för en extra utmaning, att dessutom få tampas lite extra om förstaplatsen. Så är.inte fallet nu precis med JJ som inte håller måttet..
Knylan: Vi har dock släppt till 40 mer skott i skottsektorn på en match mindre spelad än vad Oskarshamn gjort. Men du har en poäng, 86,46 % är för dåligt.
Skulle Färjestad kunna tänka sig att släppa Haukeland efter att de tagit in Furch kanske det skulle vara ett alternativ också.
{9386}: Kan Oskarshamn släppa till lika många skott som vi släpper till och klara sig på en målvakt åt gången så borde vi också kunna göra det, eller det får vi hoppas i alla fall. Däremot diffar utfallen en smula. Motståndarna kanske använder större puckar mot dem? Något djävulskap är det. Men det är bara att ösa på, fortsätter vi att snitta 4.22 insläppta per match så är det inte svårare än att vi behöver göra 4.23 mål framåt.
Knylan: det skulle behövas två målisar på samma gång för att rädda Timrå just nu med den defensiv som är nu..och spelet över hela banan. Samt två döskallar som är förhandlingsförlamade till tränare.
Labban: Jag bygger mitt tjat på att jag tänker att just målvakter kan vara enklare att hitta den här tiden på säsongen. Såna som Furch och Hudacek verkar uppenbarligen bara ha suttit hemma och väntat på att det ska krisa loss runt om i Europa, det finns säkert fler med dem. Det kommer skapa rörelse på marknaden. Sen har ligorna dragit igång borta i Nordamerika också. I AHL finns det tio svenska målvakter just nu, på 31 lag. Och så vidare. Någonstans i allt detta tänker jag att en av nycklarna kan finnas till att ta oss över drömgränsen 90.00% i räddningsprocent. Bara 3,54% kvar i detta nu. 2018/2019 klockade vi in på 88,23% efter 52 spelade, bara för att dra en jämförelse. Då var allt Hardegårds fel första halvan av säsongen.
Modano: Lyssna på Wikegård en nästan ur Difare välkomna Barrys reträtt men sportchefen sitter mycket löst som totalt misslyckas om man tolkar han rätt men mycket känslig fråga i vilket lag som helst Dif största hockeylaget supporter mässigt sett
Knass: Jo missuppfatta mig rätt jag vill gilla Lööke, men han behöver rätt miljö för att trivas. På egen hand är han rätt enkelspårig och trubbig framåt, åker i de flesta fall in i en vägg. Men som du säger är resterande spelare alldeles för dåliga på att engagera sig i spelet och ge understöd. Håller ju inte att man har spelare som står 200 meter bort som glider runt med kaffet i ena handen och klubban i andra.
Labban: Håller med dig för det mesta, största problemet jag ser just nu med lööke som alla verkar haka upp sig på. Visst han tappade pucken vid deras blå, men vad gör hans kedja? en åker o byter. Lilljegren är bambi på hal is och går bort sig helt. Jag tycker Lööke spelar helt okej men får dålig hjälp av sin kedja. Tex han o liljegren.Lilljegren som enligt mig är helt värdelös, hur lätt är det för lööke o skapa nåt då ? Lööke o Andersson tyckte jag passa bra ihop men Lundin var i dessa matcher i helt fel läge och är enligt mig betydligt längre ner på den "bra skalan"
vad jag hoppas sker, alvarez bort, liljegren bort. Liljewall bort o ge bindeln till Svensson 1a Rattie, Hanzl. Lööke Vi vet alla hur bra lööke skulle kunna vara om han får spela med en kedja som är farlig. Ge han två matcher I den konstellationen och den kommer ge bra resultat. 2a. Hartman.Blomman. Lodin Enda anledningen jag sätter lodin o hartman i andra är helt enkelt för att dom funkar o kompletterar varandra så bra. Att då få en som kan spela lite defensivt eller blockera för målvakten och vara bara så där jävla jobbig som endast blomman kan, då har vi 2 farliga kedjor. 3a. Walle.Lundin. Andersson Halv offensiv,bra defensivt. Jag vill att denna kedja ska gå in, vara så jobbig som möjligt och skjuta så det blir blockering. 4a. Boyce.Madsen. O. Johansson Här har vi kedjan som visar hjärta varje match, här skulle man få bästa kedjan defensivt, absolut den jobbigaste o möta, samt kontringsvänlig med hungriga O. Johansson.
Bort med Carlsson, har inte styrkan, farten eller skottetmed sig. Backpar 1. Svensson, Westerlund en som spelar hårt i närkamperna och en annan som har ett riktigt bra spelsinne. Dessa gör få misstag 2. Strömberg. zajac Sätter dessa i andra då zajac är snabb och kan lätt få driva mot mål med forwards i 2a kedjan. 3a. Laleggia, Bohm Lite osäker på denna, om nåt så skulle jag här vilja plocka in en helt ny back o para ihop med laleggia. In med hungriga juniorer på backsidan Erixon
Sputnik: Fast mest troligt händer ingenting än på några omgångar dock. Känslan är att Nubben och de andra ff tror på det här, att de när som helst kommer chocka SHL. Och det finns väl nåt vackert i det isf. Lite gulligt hade man iaf kunnat tycka att det vore om man inte vore så jävla känslomässigt bunden till den här klubben. För satan vad jag skulle älska att iklä mig dumstruten isf. Jag skulle gladeligen bjuda på varenda gliring härinne kopplad till alla magsura inlägg jag postat på sistone
Olli Nomadinen : Ja vad nu förändringen kommer bli, målis, forward eller backar som man tror kommer förbättra läget så bör det nog göras pronto i så fall. Än har vi häng på säker mark och för varje förslust så kommer det nog bli svårare menatalt för spelarna att känna det går att ta sig uppåt i tabellen. Agera snabbt men smart är väl mottot..
Beror väl även på vår man-man taktik ... Det skapar dessutom oreda i omställningsspelet där spelarnas individuella egenskaper inte kommer till full rätt och för den delen gör det svårare att äga mittzonen… allt måste jacka i, nu åker de närmast runt och ser förvirrade ut. Timrå ska spela med hög check, mycket fart i båda riktningar, korta byten, nöta sönder motståndarna… 😖
Hassan: Ja två spelare är dyrare än en. Men man måste ställa det i relation till vad det ger för utdelning. En ny målvakt tror jag har begränsad effekt, medans två framträdande utespelare en back och en forward kan göra mycket skillnad både defensivt men också offensivt. Sen är det sjukt svårt hitta spelare denna tid på året, men en målvakt som kan "spika igen" trots bombardemang är nog ännu svårare och väldigt dyrt.
Heffners: Har läst många kommentarer om juniorer här och utan att vara alltför insatt så tycker jag många av kommentarerna lyser "besvikna pappor inlägg"