å varför är det bara bottenlag som pausar p g a smitta? "Efter att Malmö, Djurgården, Oskarshamn, Leksand, Linköping drabbats blev Timrå under måndagseftermiddagen det sjätte laget att avisera smitta i truppen." Har Frölunda, Rögle, Skellefteå och Luleå m fl bättre coronahantering?
ionloo: hahaha... helt rätt kortas säsongen med 10 matcher i slutet av serien så måste alla resultat från de 10 första omgångarna strykas. Så jävla värdelöst som vi inledde måste ju hela laget ha varit svårt sjuka i långtidscovid (ber om ursäkt till riktiga Covidpatienter för det skämtet).
She: Största risken med Timråögon sett är väl att de beslutar om en förkortad säsong. Men ska man tro SHLs ansvariga så är det långt bort. Tar man bort en 10-20 matcher från slutet kan man väl ta bort lika många från inledningen av säsongen, kanske vi kan stiga nån placering :D
She: det börjar väl bli ett antal lag nu som får stänga ner en vecka och sätta sig i karantän. Huvudsaken är väl att att säsongen hinner spelas klart, i övrigt lär det väl finnas noll chans/risk att säsongen ställs in. Gott så, räddningsplankor som IKO och Leksand fått ska vi inte ha.
DenRöda: Någon i Timrå har Corona, för min mamma är arbetsledare där för städ. Idag ringde dom och berätta att det är Corona i laget. Så Timrå kommer väll komma ut med det snart
Enligt ST körde laget bara fys idag. Det kan inte vara så enkelt att dom kör på stängda träningar idag enbart för att inte få in smittan i truppen? Vad jag vet så har laget varit oerhört bra på att hantera pandemin, enda undantaget var smittan som björklöven kom med i finalen.
Barkborren: Lutning, vy, täthet och akustik: Inget arenarum är bättre än NHC Arena. Kommersiella ytor och utrymmen är dock inte på samma nivå som i de moderna SHL-arenorna. Det sistnämnda är något som behöver utvecklas för att öka intäkterna. Så länge: Njut av den mer klassiska utformningen på korridorer och andra utrymmen :)
Timrå Isstadion: Är det bara jag som tycker det är trist att Stockholmshockeyn slarvat bort Globen? Eller slarvat bort kanske inte är rätt ord men någonstans tappade man bollen där. Förbannat trevlig evenemangsarena för både hockey och konserter i mina ögon. Hovet känns ju ungefär som storstadsvarianten av Gärdeladan. Trångt som faan när man ska ha sig ett gäng plastmuggar Norrlands i periodpaus dessutom
Timrå Isstadion: IKO har en allsvensk ishall, varken mer eller mindre. Scandinavium är tvärkass som hockeyarena. Sitter du på rad 9 eller högre på en kortsida behöver du nästan en teaterkikare för att ana vad som händer i andra änden av rinken.
Barkborren: Exakt. Jag har varit i alla arenor och det är en gåta hur han kan placera Oskarshamn före. Hovet och Scandinavium är ju lite utom tävlan, åtminstone när det är fullt. Ett Hovet med 3000 pers är inte på någon punkt bättre än NHC.
hockey_21: Klart man inte kommer stänga. Ifjol var ju ingen vaccinerad och man tog det ändå i hamn. Däremot det där jädra OS, det kan man skita i tycker jag. Alternativt låter man vinnarna från nedan länkade turnering helt sonika få guldet.
Charliejfz: Ser mycket likheter med våren 2020... Tyvärr kanske vi får leva med en avblåst säsong igen. OS i Kina känns jäkligt svårgenomfört dessutom. Näe hockeyvänner, vi får ställa in oss på inställa som någon fyndigt formulerade det
Olofsson brinner för Timrå men insåg att han måste få en nystart någon annanstans och hitta självförtroendet igen. Inga hard feelings med Timrå utan önskar laget lycka till.