Rico01: 80% av 40250kr, feltolkning av mig och det är från superettan och allsvenskans kollektivavtal där det står att kollektivbundna försäkringar täcker upp till 90% av spelarens lön. Men bör ju se liknande ut i hockeyns avtal. Hittade dock inget i Sicos variant förutom sjuklönen 1-14 dagar.
thorwald: torp laddar en stenhårt tackling i ryggen på spelare med 1 sekund kvar av period nummer två (i match 2 tror jag?) när spelare bara väntar ut klockan. Ingen säger nånting. Rahimi skjuter slagskott på motståndares benskydd med 1 sekund kvar av matchen när alla väntar ut klockan. Match penalty och avstängning. Det är ju riggat.
Nisse på Mon or: vet inte hur det är i fallet med Wedin men när man tex Lavoie 17/18 så var det för pengar som blev över när en spelare var långtidsskadad. Klubben/spelarna hade då (och har säkert nu också) en extra försäkring som täcker mellanskillnaden.
{9682}: Vilken regel säger att det inte är tillåtet att skjuta slagskott med 5 sek kvar? Sen att en HV71 spelare redan packat trunken och står ivägen för skottet är en annan sak. Till och med Harald säger ju "jag tror han siktade på mål", vilket också är synligt när man ser hela situationen rullas upp. Hans huvud är ju fäst på HVs mål hela tiden och inte på spelaren som råkar åka förbi.
Olli Hahl: Helt OK då att skjuta en puck i skallen på Lander med 5 sek kvar? Man får ju skjuta slagskott under en match, enligt Leifby. Låter nog annorlunda på Domustrappan då.
Läktarproffset: Jag jobbar med sjukpenning på FK och kan säga att det finns inget tak om 40 225kr brutto. Jag vet inte var du fått den siffran från. Vad gäller mellanskillnaden så varierar det från bransch till bransch och beror på hur kollektivavtalet ser ut. Jag kan inte säga exakt hur hockeyspelarnas avtal ser ut men jag har sett flertalet elitspelare från olika klubbar som fått sjukpenning genom jobbet.
Stryparn: Äh underpresterar Sharks verkligen? Missat slutspel några år i rad nu och inte en jävel trodde att det skulle gå bra denna säsongen heller. De är snarare dåliga än underpresterande. Men absolut, hade han spelat i ett bättre lag och med en coach som fokuserar liiite på offensiven också så hade han såklart gjort fler poäng! Tror dock också att han stannar åtminstone ett år till, Sharks kommer nog vara ett bättre lag då dessutom. Skulle Sharks inte vilja ha kvar honom lär han nog kunna få kontrakt någon annanstans. Men man hade ju inte direkt tackat nej till honom om han vill komma hem haha
Rico01: Skillnaden här dock är att försäkringskassan betalar max ut 40225kr brutto vilket förmodligen är en fis i rymden med Wedins lön mätt och det är inte arbetsgivaren som står för merskillnaden till 90% här utan försäkringsbolaget. Grundprinciperna i elitidrott är att inte klubben ska belastas vid skador mer än spelarens frånvaro.
Nisse på Mon or: Knappast. Är man inte tillgänglig för jobbet man är anställd för kan man inte heller förvänta sig full ersättning. Som med alla andra yrken får man nöja sig med det man får från försäkringskassan vid långtidssjukskrivning.
RasmusVS: Det är många avtal som har det så. Som statligt anställd har jag också ett tillägg om jag får sjukpenning så jag får upp till 10% av lönen extra från arbetsgivaren i ett visst antal dagar (osäkert på hur många, har inte haft en sjukdag på 12 år).Så det sammanlagt alltså blir 80 + 10.
Läktarproffset: Jag har hört någonstans, någon gång, att medlemmar i SICO har en tilläggsförsäkring som ger typ 90% av lönen, och att om du tvingas avsluta karriären i förtid pga skada får du typ 90% av lönen i fem år.
Nisse på Mon or: Sjukersättning och sjukpenning är två olika saker. Sjukersättning är vad som tidigare kallades förtidspension, tvivlar på att det är aktuellt för Wedin =P
Sjukpenning täcker lite mindre än 80% av lönen upp till 10 prisbasbelopp i 364 dagar. Därefter sjunker ersättningen till 75% i de flesta fall. Arbetsgivaren får betala 10% av lönen upp till 10 prisbasbelopp och därefter 90% utan att sjukpenningbeloppet påverkas.
Sputnik: Ang JD - När jag under säsongen lite halvslött bara följt statsen så har min tanke varit att han får svårt att knipa nytt kontrakt i Sharks. Men när man läser om Jonte, spec på slutet så verkar hans status vara god. Blev nyligen framröstad i laget som årets rookie - han har haft lite otur med sjukdomar och småskador som ryckt sönder säsongen - men enl mig är väl den viktigaste anledningen till att det inte blivit större succé är att Sharks underpresterar fett - de ska ju vara ett topplag som inte ens tar sig till slutspel - Sharks har en av ligans dyraste toppkvartetter på lönelistan (däribland EK65) - så ingen kan förvänta sig att en rookie går in och glänser när medspelarna spelar långt under sin förmåga.
Så nu börjar jag luta åt att JD får förnyat kontrakt och chans att ta steg nästa säsong. Och det unnar jag honom med hela mitt timråhjärta - men det vore ändå så sjukt kul om vi kunde få toppa med honom och snegla mot toppen nästa år…
bar mofftak: Snokade i SHLs kollektivavtal men hittade ingenting om skador mer än att spelarna ska vara täckta av de försäkringar som krävs. Fotbollsallsvenskan har vid långtidsskador en ersättning på 90% upp till 40225kr Brutto från försäkringskassan. Allt över det täcks av kollektivavtalsbundna försäkringar som gör att spelaren får 90% av sin lön. Bör vara något liknande även i SHL.
Zäta75: Vi får också hoppas på att l a g e t s lägstanivå nästa säsong kommer vara betydligt högre och formsvackorna kortare oavsett vilka spelare som tillkommer/försvinner. Bara det bör ju göra 10-12p extra under serielunken.
gustav9: Ja, målvaktssidan känns lite chansartad. Hoppas Johansson får ett riktigt genomslag, var riktigt bra i kvalet men ska man vara ärlig så var Skansen rätt uddlösa. Det var direkt inga Jocke Lindström eller Ryan Lasch vi ställdes mot, finns ju en risk att vi står där med 2 mediokra målvakter om de vill sig illa.
Tallnäs: Det har i alla fall tidigare funnits ett tak i SEB Trygglivs försäkring för SHL. Men hur är det här? När NHL spelare spelar för landslaget så försäkras de för skador. Det här borde väl vara något liknande?
Nisse på Mon or: Tar för givet att det finns en sjukförsäkring tecknad. Den brukar täcka inkomstbortfallet mellan takbeloppet och notmalt 80% av lönen. Den börjar gälla efter den 90:e dagen.
Villervalla: Har vi byggt ett slutspelslag? Inte än vi saknar 2 backar av klass ,eronen är en,nästa back skall vara i nivå med Erik Gustavsson bära 25-30 min,målvaktssidan är likvärdig med fjol året,så att höja nivån på backarna är ett måste,stenqvist kontra westerlund så ser jag en betydligt större uppsida hos fille så tror att han kommer få ett riktigt genombrott i en förening som ser hans uppsida,Forwards har vi nog shls 2 bästa centrar ,men axelskadan på Wedin är inte bra så där måste vi nog in med 2 klass spelare om vi vill ta steg vidare
KimmoK: Skrev lite i affekt då jag gillar Rattie och Wedin. Klart det är en förstärkning. Men inte lika stor förstärkning som det varit om Wedin kunnat spela från säsongsstart. Vi får se vad vi får in istället helt enkelt.
Högintressant kraftmätning detta. Ifjol drog Mitell ner småbyxorna på Jokinen i första mötet, sen var vi helt chanslösa även resterande tre möten. Vi får väl se, men att vi skulle gå in med samma helt ocyniska uppsyn i detta i år ... | Läs mer