Läktarproffset: Jag jobbar med sjukpenning på FK och kan säga att det finns inget tak om 40 225kr brutto. Jag vet inte var du fått den siffran från. Vad gäller mellanskillnaden så varierar det från bransch till bransch och beror på hur kollektivavtalet ser ut. Jag kan inte säga exakt hur hockeyspelarnas avtal ser ut men jag har sett flertalet elitspelare från olika klubbar som fått sjukpenning genom jobbet.
Rico01: 80% av 40250kr, feltolkning av mig och det är från superettan och allsvenskans kollektivavtal där det står att kollektivbundna försäkringar täcker upp till 90% av spelarens lön. Men bör ju se liknande ut i hockeyns avtal. Hittade dock inget i Sicos variant förutom sjuklönen 1-14 dagar.
Timrå Isstadion: Westfelt är ingen dålig center.. absolut inte. Sen kan man alltid tvista om att han är en offensiv center nog för en första . Men det finns säkert andra saker som väger upp..och han kan säkert göra en riktigt fin ... | Läs mer