Andersson: Tror inte ni kommer hamna i kvalet överhuvudtaget, ni spelar fröjdig hockey i år det lilla jag har hunnit se på försäsongen, jag tror ni kommer hamna på runt 8-9 plats iaf
Olli Nomadinen : Nej jag har sagt det förut och säger det igen. tror Örebro kan hänga lite löst kommande säsong. Brynäs är överskattade med och kommer inte komma topp 6, alldeles för trubbig forwardssida för det.
Håller vi oss från större skadebekymmer så kan vi charma hockeySverige rejält kommande säsong.
Erol Ateceae: 2 saker: Rädd för att alla ska bedöma mig som okunnig, men hur lägger man in en ny tråd? Jag kan svara, men vet inte hur jag gör för att lägga ett nytt "topic". Jag är inte född -99, då skulle jag troligtvis veta hur man gör. Fyller 60 i år född 1962 med andra ord. Tacksam för hjälp! Timrå tar GULD, bara så ni vet det! Om inte i år, så nästkommande 2. Timrå! 💥💯❤️🤍❤️🤍❤️🤍❤️💯💥
Olli Nomadinen : Fortsätter Leksand att spela så här vårdslöst i serien så är det bra att de tränar på att hantera att spelare är borta. Det kommer bli en del avstängningar.
Ahnelöv blev Aningslös när Dahlen o co snurrade runt i offensiv zon, våran offensiv är helt galen och vi har två vassa uppställningar som kan producera i år. Sedan har vi grymt bra 3:e o 4:e lina, bara att en sån som Boyce åker och smäller på som satan visar bara vilken bredd och inställning vi har i laget. Svensson o Strömberg där har vi två som kommer ligga i topp igen i tacklingsligan sedan har vi Eronen som verkar sinnessjukt bra och hoppas att han blir kvar i Timrå många år. Stenqvist ser otroligt stabil ut och Laleggia lägger passningar som ingen annan back är i närheten av. Vi har alla verktyg som det ser ut för att det ska bli en rolig säsong.
OlliJanne: När kommer fortsättningsinläggen på ditt förra inlägg?... För inte kan det bara vara 7 ångestpunkter, det är ju ovärdigt en sann Timråfan ;-)
JonteD: Från det ena till det andra. Vi hyllar många i Timrå IK just nu. Solen skiner över Timrå. Spelare och lagledare. Men nån som jag vill ge lite glans är Jonas Torines. Vår klubbdirektör. Skarp i blicken och klok man. Där har vi oxå en jätteviktig pjäs för framtidens Timrå IK. Nu åter till groggen.
Synct: De e ju nån form av hockey ikväll på borgarbladets sportplus e väl Mordor mot knätofsarna om jag inte har fel!!!! Hoppas de blir en trevlig match 🍺🍺
Om en uke ses vi i baren på Ullevi nä vi Krozz Indianerna! Hört ja en skål rabbuslingar??? Nu ladd vi tusen tä lörta 17/9! På mä legenden Lönnå på Grammofon i hemmabaren!! Skål tamjefan snart ä vi igång! Halleluja 🙏🍾😇🥳😍 Vi ses!!!!!
OlliJanne: Alltså Anton Lander. Vilken lagkapten och kung han är! Såg intervjun från igår där de säger att laget siktar på slutspel och där kan allt hända. Kan inte tänka mig en bättre kapten med större timråhjärta. Varje match i år blir en njutning. Ja även att se träningarna och alltruntomkring. Timrå har aldrig varit bättre än nu! Och ännu bättre tror jag att det blir.
Söderöver: Vill man grotta ner sig i lite gammal hederlig Timrå ångest så är ju backsidan det uppenbara målet: 1 Kommer Didde tillbaka från skadorna och spelar lika bra som innan eller behöver han söka efter formen och är han helt fri från skadebekymmer? 2 Kan Erixon och LaLeggia spela som i kvalet eller kommer deras insatser vara lika illa som hösten 2021? 3 Kan Svensson fortsätta vara lika jävla bra en säsong till? 4 Är Stenqvist en överskattad värvning? 5 Kan Noel fylla ut SHL kostymen? 6 Hur tunna är vi med bara 7 backar? 7 Har de lyckats sätta försvarsspelet i år?
Det enda jag inte orar mig för är nog Eronen... men jag kan säkert ha fel på den punkten så det är väl lika bra att lägga till han på listan.
Söderöver: Jag undrar hur tanken går när man sätter Erixon tillsammans med Laleggia i första backpar. Laleggia har ju inte direkt sin defensiv som sitt adelsmärke...Finns säkert en förklaring som jag inte ser men jag skulle ju hellre ha Sheriffen där.
Olli Nomadinen : jag tror på ett omvänt scenario gällande Svensson. Han hade det tufft på förra årets försäsong också med många blindpass och indianare. Spelar han enkelt och med sin fysik så kommer han in i det igen. Erixon är jag lite mer skeptisk för. Han fortsätter att ta mängder med utvisningar, nästan varje gång i situationer runt sargerna där han inte hänger med.
angeroath: Tyvärr tror jag du får rätt om skägget. Tror han får en jobbig säsong, anar redan att han inte riktigt hänger med. Många konstiga beslut på isen
angeroath: Ääeh, spåkulan är från en annan dimension verkar det som. I min spåkula slutar vi 4a efter att ha chockerat hockeysverige. Propagandahockey snackar vi nu. Vi tar guld. Dahlén - Hanzl - Wedin gör 130p tillsammans. EP - Lander - Halloran gör 110p.
Istället för att förlora 12 matcher i rad nu början av säsongen, så vinner vi istället 12 matcher i rad.