Dag 1-14: Timrå betalar hela lönen Dag 15-90: Försäkringskassan betalar ut 24k per månad. Timrå betalar 90% av spelarens lön. Dag 91 och framåt: Försäkringskassan betalar fortfarande ut 24k per månad men SEB tryggliv täcker upp till 90% av lönen fram tills dess att spelaren blir frisk.
Så, det blir inte mycket hjälp innan det har gått 91 dagar dessvärre. Vi får hoppas att det inte går så långt dock.
jhnd91: Jag är obotlig optimist och hoppas på en lättare skada på Wedin max någon vecka borta. Såg inte farligt ut på reprisen. Ber till hockeygudarna.
{9566}: Ja, håller med om att Alvarez är bättre, men han är en typisk "brunkare" och passar inte i uppsättning 1 eller 2. Vill hellre se Hartman uppflyttad!
DenRöda: Jo det är korrekt! Men det kryllar ju inte av spelare med Wedins kaliber på marknaden. Vi får se helt enkelt, jag tycker det känns förhastat med tanke på uppsättningen vi har idag, men jag kanske inte siktar på guld heller.
Olli Nomadinen : Det måste jag ha missat isåfall! Ytterst märkligt enligt mig då vi är en av få klubbar som inte har en "yngre förmåga" som spelar på regelbunden basis. Tycker vi borde spara på våra pesetas och låta Värmhed växa. Men ja, det är ju bara min åsikt!
Olli Nomadinen : Enligt hur jag såg situationen så var det ingen vridning. Känns mer som att benet trycktes från höger till vänster i rak riktning. Yttre eller inre ledband. Utan några som helst bevis eller fakta. Ren och skär gissning.
Olli Nomadinen : Tacklingen var nog schysst, men tyckte att Frölundaspelare böjde sig lite och som det ser ut träffar Wedda på låret/benet med höften/ändan. Ingen bentackling i min bok utan mer olyckligt att han träffar just benet.
jhnd91: Har jag missat nåt eller snackade inte Kapanen lite pillemariskt om att det letas forward, senast i samband med att Blomman gick till Hollywood?
Patrick Polly: En, vad jag kunde se, schysst tackling där Wedin faller till synes odramatiskt. Men tydligen måste nåt hänt, en vridning eller nåt, för sen tog han sig inte upp. Kunde/vågade inte stödja sig på ena benet. Högra om jag inte minns fel
DenRöda: Finns ju inte direkt pengar till att "ersätta" Wedin om han blir borta en längre period. Så i absolut bästa fall så blir det en utfyllnadsspelare OM dom nu ens skulle värva en FW. Vilket jag har svårt att tro då vi har Värmhed.
Skulle det vara så att Wedin blir skadad för resten av året så kanske det skulle vara dags för en forward istället för back? Lyytinen är strax tillbaka och Didde om 2 veckor typ. 8 backar som är bra när man lutar sig mot grundspelet.
Eller nöjer man sig såhär? Värmhed som trycks in som extraforward.
{8179}: Rödin, alltså vilken kille. Först står han i intervju, fly förbannad, och säger att han tycker synd om publiken som ”måste se skiten” när shinimin filmar mot Brynäs. Sen går han och gör en sån här grej själv.
DenRöda: Dom filmade Lindblohm när Wedin tråcklade sig ut. Han såg inte heller glad ut. Nästan ledsen och ångerfull. Frågan är om han försöker få kontakt med Wedin efteråt.
Tom Topp: Jag kikade på situationen när Wedin blev skadad typ 70 gånger. Jag kan inte verkligen inte se hur? Det var en bra tackling. Inget ben som vek sig eller. Jag ser inte det.
Med Wedins historik så kommer detta vara en långdragen historia såklart, men frågan är ju om detta ens kommer vara 2 veckor ändå? Klassisk lårkaka strax över knäskålen?
Jag såg inte matchen igår, men blev otroligt glad över en till seger. Är otroligt skönt att vi börjat plocka treor i bra takt igen. Men så läste jag om Wedda, så galet tråkigt! Ska in han få en hel säsong snart? Viktig kugge och jag hoppas innerligt att det inte är så illa som det verkar. Best case vi kan hoppas på är väl att han är tillbaka 1 månad eller så.
{10040}: Om man generaliserar lite så har explosiva spelare större risk att bli skadade, typ Wedin. Mer entaktade spelare kan ju spela år in och år ut utan att missa en match, typ Erixion, Lundin och Krykov.
Erol Ateceae: apropå skadan, känns de inte som att vissa spelare har en otrolig benägenhet att skada sig, oturligt eller ej. Medans vissa stridsvagnar aldrig skadar sig?
{7043}: "Tycker ingen annan forward utöver EP har förmågan att spela med Dahléns smartness." Sant!
Men EPs smartness i omvänd riktning ska inte underskattas den heller, han har hittat Dahlén direkt från sargbök till öppen yta så många gånger nu att jag knappt tror det är sant.
Vissa klagar på att de två är" lite mjuka ", men även där har de lyft sig. EP checkade bland annat ner MIF i situationen vid sitt egna mål senast, bara en sån sak.
Tom Topp: ja och om Lyytinens skada är lindrig (håller alla tummar) och Didde är tillbaka i slutet av Januari så kanske det är en powerforward Kapanen ska jaga innan trading deadline.
MoDo Hockey > Sv: Silly season #2347766 · UbbeNils 18x20-logogrm.jpg · 2022-05-22 21:00 MODOJohan: Det där uttalandet känns mer som lite besvikelse och avundsjuka. Timrå kommer att ha ett så pass bra lag att dom kommer att slåss runt den sjunde, åttonde platsen.
Man måste ju tillstå att Ante lyckades SÄTTA FÖRSVARSSPELET hyfsat snabbt efter att Freddan tvingades lämna skutan. Grymt imponerande. Och grym jävla tur att "Ante hade längre kontrakt" när Nubben blev tvingad att focka en av huvudtränarna...
Vi är ju snuskigt täta bakåt, i a f när vi leder (och inte möter Skellet eller Växköp). 3 poäng till mot Glenn HC, tackar tackar. Är nog lika mycket en slump som alla torskar ifjol. Dom passar oss ypperligt, helt enkelt. I synnerhet när dom ställer en, enligt uppgift, sjuk målvakt som inte skulle orka mota en Berglundsk handledare från blå.
50 poäng, hörrni! Och 5a i tabellen efter 30 fucking matcher! Heeelt sinnes. Rent teoretiskt borde vi kunna torska 16 av återstående 22 matcher och ändå undvika kval. Hands up alla som bettade det i våras?
Frågan är om HV och Malmö kan kravla sig ur kvalseriegreppet nu. HV såg ju ut att kunna lyfta sig för någon månad sen, men nu verkar dom vilja dia elefantschnal igen. Inte mig emot (sorry, Nubbs).
Och nu blir det NHC-bonanza framöver. Myselimys. Bra läge att frisera hemmaspelet lite, och bjuda De Rättrogna på hockeygodis.
Brodda13: får mer och mer självförtroende, gjorde några fina uppåkningar a'la Lyytinen ikväll! Börjar även hitta sin plats i försvarsspelet! Det blir bra det här!
Tom Topp: jag har inte kunnat se senaste matcherna pga jobb men han har ändå skrapat ihop 2 assist på 4 matcher vilket jag tycker är absolut godkänt. Han har bara 11 matcher i benen i år och kommer från liten rink så vi behöver ge honom tid. Hur ser han ut i övrigt? :)