Skulle det vara så att Wedin blir skadad för resten av året så kanske det skulle vara dags för en forward istället för back? Lyytinen är strax tillbaka och Didde om 2 veckor typ. 8 backar som är bra när man lutar sig mot grundspelet.
Eller nöjer man sig såhär? Värmhed som trycks in som extraforward.
DenRöda: En forward alla dagar i vecka i mina ögon, bör prioriteras, om nu Wedin blir borta ett tag/säsongen ut. Och då en forward för topp 6 som kan spetsa till laget.
DenRöda: Finns ju inte direkt pengar till att "ersätta" Wedin om han blir borta en längre period. Så i absolut bästa fall så blir det en utfyllnadsspelare OM dom nu ens skulle värva en FW. Vilket jag har svårt att tro då vi har Värmhed.
Stridhsyxa: Det är inte många sportchefer som inte gör det när situationen kräver det. Sen gäller det ju att få till en bra träff och det blev det verkligen med LaLeggia-skiftet, även om vi blev av med klubbens främsta poängback genom ... | Läs mer
Eller nöjer man sig såhär? Värmhed som trycks in som extraforward.