Dubbeld: Skulle just lägga in det själv, han menar alltså att Hallonet har fått för lite speltid, märkligt, spelat i andrakjedjan och i PP, vad begär han, spel i första?
EXPLORERSMÅLAND: Var du inte ute och skrev snyftinlägg om hur folk var för hårda i tonen mot domarna här och nu suktar du i gästboken efter spelare som åker runt och hjärnskadar folk?
OlliJanne: Tror nog inte Kapanen släpper Halloran utan att slippa alla kostnader, speciellt när det är Halloran som sätter sig på tvären själv?
Jasse Ikonen till FBK förresten. Det visar verkligen hur tunn marknaden är och vi kan här och nu lägga bort tanken att det kommer in nån dunderspets. Palola lär nog vara rätt ok klass med tanke på vad som finns på marknaden, om det nu visar sig att det bli han som kommer in.
Vilgotczky: Jag har sett Anderberg ett flertal gånger under säsongen en mycket bra back med ett fruktansvärt bra skott o han träffar alltid mål!!! Tror han skulle kunna passa i Timrå med tanke på hans skott i pp!!!
EXPLORERSMÅLAND: Andra än hockeyspelare får ta hand om straffen för de som skadar andra, jag vet att det är fruktansvärt fegt det dom gör. Men vi kan inte lägga nån energi på att försöka skada andra spelare. Hockeyn går ju ändå ut på att spela rent och vinna som ett schysst lag.
OlliJanne: Tror Halloran skulle passa bäst i ett topplag i allsvenskan, där skulle nog hans spelstil fungera ganska bra. Han hade väl passat bra i amerikaanos.
Synct: Det stämmer, det var ju även det Johannes Salomonsson sa i en intervju inför en match mellan IKO - ÖHK och var jäkla besviken på Emil L.
Emil L fick ju själv frågan vad han tyckte kring det hela och svarade bara med "inga kommentarer". Men det kan ju o andra sidan vara att det hade gått ett tag och att be om ursäkt då vore ju knepigt om man inte gjorde det ifrån första början.
Rico01: Det är väl det Småland är ute efter tydligen, skador.
"Hann proppa Hjalmarsson hårt å hann är borta ett tag nu!! We need a killer i vårt lag som kan proppa å ta bort viktiga spelare i anndra lag"
men 99% av hans inlägg går ju inte att ta på allvar.
Sen är jag ganska säker på att Sundh nämnde i en Podd att han inte ens hört av sig eller något efter smällen. Inte ens en liten ursäkt eller hört hur det gått.
EXPLORERSMÅLAND: Jag avskyr karln, han är en jäkla råtta till människa. Hans agerande efter tacklingen mot Sundh gör att han är för alltid ett hatobjekt hos mig.
Emil Persson I Ölebro gill ja!! Hann proppa Hjalmarsson hårt å hann är borta ett tag nu!! We need a killer i vårt lag som kan proppa å ta bort viktiga spelare i anndra lag 💪🎉
josha840: Nä jag är inte livrädd för någon som kommer i full fart för att sen dra en syrgasare och tappa pucken bara för att en back petar lite på han. Låt Nubben ta han, hah.
Han kommer inte göra något annat SHL lag bättre. Möjligtvis Malmö förresten.
Sputnik: Jag skulle inte ha nått problem med att han hamnar hos en shlkonkurrent. Hellre att det blir gjort så vi frigör lite medel i så fall. Prioritera en ”köpare” vi har färre matcher kvar mot. Tex Frölunda hellre än Brynäs och LHC.
Labban: Lyssnade in Sanny och Svensson nu. Alltså redan ligakonkurrenter som hört av sig om Halloran men Kapanen har tydligen sagt att han helst inte ser att han hamnar i nån av Konkurrenterna i SHL.
Kanske ett förhandlingsknep för att försöka få lite extra cash från affären om det nu skulle bli ett lag i SHL?
Också ett tydligt exempel på att marknaden är riktigt torr om lag är som hökar kring en spelare som Halloran.
Rätt bra förhandlingsläge för Kapanen då som sagt!
Sputnik: Har egentligen aldrig fått ett särskilt bra intryck sen Halloran kom till Timrå. Alla intervjuer oerhört generiskt att han vill hjälpa laget så mycket som möjligt osv osv. Känns inte riktigt som det kommer från hjärtat och han känns som sagt väldigt divig. Hade han haft en bättre karaktär så hade jag gett honom en chans, han kan ju trots allt producera med rätt förutsättningar. Men nu känns det som det är omöjligt. Bara att skeppa och glömma, att stå för mellanskillnaden i kontraktet om någon vill ta över resten av säsongen vore en bra deal.
Rip Kirby: Ja och det innebär ju att Timrå inte kommer få stå först i kön vda det gäller att värva spets, det blir nog på den hyllan Palola befinner sig som är mest troligt att Kapanen kollar på.
Sputnik: går bara och väntar på att få läsa, Halloran och Timrå avbryter kontraktet. Sätt in en junior istället för den där fullblodsdivan. Kan aldrig bli sämre.
Sputnik: Sen får man faktiskt ge Kapanen att han än så länge inte floppat med nått nyförvärv in. Pääjärvi, Lyytinen, Rindell och Mieho har ju färgat på sitt sätt än så länge. Värvar han Palola så hoppas man ju att Kapanen är 100% säker på skadesituationen, det är väl där mina bekymmer ligger i första hand. Vi har inte råd att dra en chansvörvning denna gång då forwardssidan är tunn och skadekänslig som den är.
Andersson: Storlek och tyngd fick vi i Mieho som sagt. Nu vill man ju ha poängproduktion i första hand när både Wedda och Halloran som det ser ut har försvunnit.
DenRöda: Landar Kapanen Palola så får man anta att han har koll! Spanar man in beskrivningarna på honom så känns det ju som en Rattie typ på förhand. Kanske blir bra som hot i PP som rightare med bra direktskott på vänsterkant i PP!
Labban: Om det nu skulle bli ett budkrig på en 35 årig paloa så får gärna andra klubbar ta honom. Vi står inte direkt och faller på det. Vill se att vi föryngrar truppen framöver istället. Hur många spelare i truppen har vi som är i en utvecklingsfas och kan komma uppåt i karriären? 2-3 st.
Labban: Jag tror att man kan få en bättre deal när det gäller lönenivå om man erbjuder längre avtalstid? Dessutom kan man väl alltid skriva klausuler som ser ut i princip hur som helst. Känns säkert mer lockande om man vill flytta hit, om det även gäller nästa säsong?
Bragd-Birger: Sant fast producerar han och gör sig ett namn nu i slutet av säsongen kan det bli en dyr historia om vill förlänga då fler ger sig in i budleken. Men sån där är ju alltid en avvägning. Är spelaren välscoutad så se är jag inget problem kontrakt över nästa säsong.
Är väl sånt sportchefer har som en av sina sysslor att försöka hitta lite bortglömda ädelstenar och får en bra deal på.
thorwald: Å andra sidan, är han dålig så sitter du där med en 35-åring även nästa säsong. Vårt problem är att vi har en bottom six som inte levererar bra nog som det är nu, med för dyra spelare för de rollerna. Alvarez, Lundin, Andersson osv. Sajna Palola på 1,5 år så är det tio forwards, elva med Oliver, med kontrakt för nästa säsong. Och det är utan att någon av Lundin, Walli, Andersson, Alvarez skrivit nytt nu. Jag blir mäkta förvånad om inte iaf en av dem stannar. Då är det 12. Om Palola visar sig bli en braksuccé - ja då får man kanske leva med att man inte kan behålla honom.
DenRöda: Som Hållander t.ex? Jag tror att han kommer till Timrå nästa år. Hoppas på Lodin också som är riktigt sevärd och kan ta kampen. Skulle älska att se Lodin tillsammans med Lander och Dahlen.
Om Halloran försvinner vore det bra att iaf få in en nordamerikan till nästa år. Eller behöver vi inte det tycker ni? Vi kanske ska köra enbart europeiskt.
Labban: Ja, han verkar bra på att placera sig, ha klubban i isen och skjuta snabbt. Det är väl egenskaper som saknas en smula i årets brunkartrupp.
Men ett kontrakt över nästa säsong också...nä. Den tanken gillar jag inte. Nu vet jag inte hur Timrås lagbygge ser ut då. men antar att man ligger rätt långt fram där i o m att det hyfsat säkert inte blir något negativt kval. Skulle en sån här snubbe vara planerad för topp6 då blir jag lite orolig. Och längre ner kan han knappast vara tänkt att spela. Han är väl ingen tung tvåvägare a'la Mieho direkt.
Resten av säsongen, sure. Även om man gärna sett något lite mer pirri-pirrigt där. Men det är väl fler än oss som letar spets, och börsen lär vara tyngre på andra håll.
Timrå Isstadion: Westfelt är ingen dålig center.. absolut inte. Sen kan man alltid tvista om att han är en offensiv center nog för en första . Men det finns säkert andra saker som väger upp..och han kan säkert göra en riktigt fin ... | Läs mer