1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 597418 inlägg · 6213 ämnen

« · 2498613 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Slutspel 2023
{297}: Han spelade slutspelshockey till skillnad från de flesta andra. Den ena utvisningen såg jag inte, den andra var högst tveksam skulle jag vilja säga och lastar inte honom för den.

Sv: Slutspel 2023
Patrick Polly: Kan Palola verkligen få godkänt efter igår? 0 i poängprotokollet och två utvisningar i offensiv zon, det tycker jag är bedrövligt dåligt.

Sv: Slutspel 2023
DenRöda: domarna var inte bra, definitivt inte slutspelsbra. Däremot får vi ju ett par PP mot slutet som jämnar ut fördelningen något och där skapar vi ju ingenting så det är ju inte på grund av domarna som vi förlorar. JJ var inte godkänd och poängspelarna var inte heller godkända. Vinner vi hemma mot Örebro så lär det bli typ 2-1 och målskyttar är Walli på nån brunkarhistoria och Alvarez på en styrning. Tyvärr inte 4-1 där 2 mål kommer från Dahlén, 1 från EP och ett direktskott i kryllan av Hartmann.

Sen vill ge en liten känga till Walli och Svensson. Slutspelet har börjat, det ska smälla och det ska vara en handske i ansiktet på en motståndare efter varenda avblåsning. Det är för mesigt. Cred till Hartmann och Alvarez som går in i bråken och är redo att ta en smäll för laget. Didde har också fattat, han stod för ett par rejäla tacklingar igår.

Sv: Slutspel 2023
Rip Kirby: Typ så. Jag tar med mig en ilsken Hartman som rev ner fjanten som knuffade in honom i eget mål. Fler reaktioner som det så kan det bli match av det här.

Sv: Slutspel 2023
{10217}: Pratade jag om OZ?

Sv: Slutspel 2023
Patrick Polly: Ska vi göra den liknelsen kan vi göra ett snabbt konstaterande att Örebro igår motsvarade en nionde klass på väg ut i vuxenlivet medan Timrå IK gick att jämföra med en förskoleklass.

Sv: Slutspel 2023
Vi kan tycka vad vi vill om domarens insats i matchen men igår fick vi en lektion i slutspelshockey.

När man tittar på reaktionerna bland spelarna var det tydligt att några skolkade från lektionen, ett flertal som inte lyssnade och ett fåtal som sög i lärdomarna.

De första två kategorierna är för många att nämna men av dem som steppade upp och bjöd till vill jag nämna:
* Lander
* Hartman
* MPS
* Palola

Nya tag på söndag, jag hoppas innerligt att vi slipper skolkarna då!

Sv: Slutspel 2023
DenRöda: det är väl det sista Ante gjort i grundserien, 3:e och 4:e får ju aldrig börja i offensiv zon, medan Örebro i går bara tuggade på 4 femmor oavsett vart tekningen var!

Sv: Slutspel 2023
{10217}: syftade på att det är otur för våran del. Tur för Örebro. Det är svårt att matcha kedjor mot varandra när det går såhär fort. Första kedjan ska ju definitivt inte teka i egen zon helst. Framförallt inte när Örebro har ett sådant momentum. Det gäller att vara lite på tå för vilka kedjor som är inne vid vissa sekvenser. Man kan liksom inte bara rulla på som i en vanlig grundserie.

Sv: Slutspel 2023
DenRöda: Hahah nu har du löst för mycket i tidningen, inte otur om man är inne på 3 mål samt knappt ha ett skott på mål, alla andra kedjor skapade mer än dem!

Sv: Slutspel 2023
{9908}: Harnebring har väl nära anhöriga som är djurgårdssupportrar. Det tog väl alldeles för hårt på dom så han är väl tvungen att göra det surt för Timrå.

Sv: Slutspel 2023
Olli Nomadinen : Så vad du säger är att vi kan bli av med honom till Brynäs om vi har tur?

Sv: Slutspel 2023
{9908}: Det där är inte bra. Bra analyserat och givetvis något som bör hållas ögonen på och öka medvetenheten om. Vissa domarsekvenser i går får ett annat sammanhang...

Sv: Slutspel 2023
Smokey: Bra där! Fullt fokus på uppgiften. Sätter mig snart i bilen och drar ut mot kusten. Imorgon gör vi kaos i ladan!
Uppladdat:

500x0-c5962d68-6a5a-4a4c-9629-28a0ddd80999.png


Sv: Slutspel 2023
Jåkkinen: EP är inte lika dålig senaste månaden. Han har blivit bättre sedan han matchas ihop med Panu. Sen är frågan om Lander skall vara där mellan. Fick en känsla av:
Palola-Lander-Hartmann
Mieho-Lundin-Pettersson
Dessa hade varit lite bättre.

Första kedjan var ju inne på 3 baklänges mål. Inte läge att splittra dom heller. Det var mer otur för oss och tur för Örebro att dessa fick spela i försvarszon just vid dessa tillfällen...

Vi kommer att vinna imorgon om vi spelar kyligt med hela hallen bakom ryggen.

Sv: Slutspel 2023
Kommer vi ha samma domare matchserien genom?
Vet att jag gått hårt på insatsen igår, och för att förtydliga så var Örebro sammantaget bättre och således inte ologiskt att vi förlorade.

MEN jag har själv stått och skrikit på Harnebring, vår baneman från igår, ett par gånger denna säsong. Jag tycker han varit oroväckande partisk mot oss. Var därför tvungen att gå igenom alla våra 52 matcher för att se vilka han dömt och hur PIM sett ut dessa matcher. För att se om min uppfattning var korrekt.

Och det var ju mer skrämmande än jag befarade. Snälla snälla säg att vi inte kommer ha denna rysslandsåklagare mer under denna serie. För historiken talar otroligt starkt för att han kommer se till att ÖHK får mycket bättre förutsättningar än Timrå till att gå vinnande ur kvartsfinalen.
Uppladdat:

500x0-65dafe83-8c2d-4b98-a99f-18fd0d64933f.jpeg


Sv: Slutspel 2023
Den tillresta klacken var jävligt bra i går.

Efter matchen såg jag hur TIK:spelarna försynt åkte fram och tackade kvällens bästa rödvita insats.

Långa uppehåll har inte riktigt varit Timrås melodi under säsongen...

Jag tror på Söndag. Och jag tror på gruppen. Jag tror på Timrå IK och jag har biljetter till bortastå på tisdag.

Gnälla får någon annan göra. Nu gör jag så gott jag kan och och ser fram mot nästa fas i det här jäkla slutspelet. KÄMPA TIMRÅ!

Sv: Slutspel 2023
KulltorpsOlli: Bra, det var bara det jag ville få fram😊 Ska försöka hålla mig nästa gång vissa skribenter kliver in och håller fjortisnivå på sin kritik dock.

Sv: Slutspel 2023
Töm o glöm gårdagen.
Urusel första för att sen verkligen börja sätta tonen. Synd på flaxmålet till 3-1. JJ såg ingenting med 4 spelare i vägen.

Nu har Örebro använt sitt flax för den här matchserien både med domare o turmål.
Nu är det vår ”tur”, så att säga.
Dahlén, Hanzl o Pääjärvi har släppt in sina mål mot Örebro nu är det dags att casha in framåt i form av mål.
Käka taggtråd o skit järnspik resten av matcherna.
Klacken ägde igår! Nu ska Sverige få se hur nya SCA Arena ska o kommer att låta. (Jag vet att den heter NHC just nu.)

Sv: Slutspel 2023
DenRöda: VARENDA spelare har någon gång under säsongen förtjänat nöta bänk. Men det är knappt 3 spelare som märkbart fått göra det... Tror inte Ante besitter den egenskapen i ärlighetens namn. Så bänkning utav någon av Landers kompisar kommer ej ske

Sv: Slutspel 2023
Jåkkinen: Jepp, det kan jag köpa fullt ut!!

Sv: Slutspel 2023
KulltorpsOlli: Klart han borde få nöta bänk sett till prestation men det är väl tränarens beslut så där borde ju Ante få ta en del av det med.

Det är inte kritiken jag gnäller på, det är alla dessa omogna inlägg som flödar i parti & minut som är tröttsamt att läsa.

Sv: Slutspel 2023
KulltorpsOlli: Är helt på din sida där. Inget ont om EP. Men att bänkas likt vi gjorde med Pääjärvi några matcher. Bara sätta ner foten och låta spelaren själv tänka ut vad som är felet. Vad han behöver bli bättre på.

Sv: Slutspel 2023
Jåkkinen: Det är väl självklart att det inte är EP:s fel. Men jag börjar också bli ganska orolig på hans leverans. Han sitter på en av de högsta lönerna i Timrå, på ett långt kontrakt, för att han ska vara en producerande forward. Efter jul, det börjar bli lång tid nu, så tar han konstiga beslut på isen, gör i stort sett inga poäng alls.
Även om man får ha svackor så börjar det bli riktigt oroväckande.
När han dessutom ges återkommande förtroende i PP, topplinor mm så blir man ju lätt frustrerad. Anges motto stämmer inte riktigt på EP.
Det kanske finns ngt bakomliggande som stör, men det är ju inget vi vet om och därmed kan ta hänsyn till. Och om så är fallet så kanske hans speltid ska värderas om tills han är tillbaka i slag igen.
Jag kan nog gå i god för att ingen vill EP illa i forumet. Men hans produktion drar ju till sig kritik, det får han leva med.

Sv: Slutspel 2023
Vet inte hur det är i slutspel, men har man samma domarteam en hel matchserie? Isåfall så kommer vi få det otroligt tufft och vi kommer inte kunna gå vidare.

Vill bara tillägga att det inte bara var domarteamet som var usla. Timrå likaså. Men detta är ju liksom slutspel. Fulknuffar osv ska vara mer tillåtet.

Sen tycker jag inte vi var helt urusla i första perioden. Vi hade fel fokus. Örebro går in och kör fysiskt och vi är ute efter hämd hela tiden. Investerar precis som Kronwall sa.

Visst är det bra att dela ut blåmärken till nästa match, men inte i början av matchen. Då är det bättre när motståndarna är trötta istället. När dom inte riktigt har kraften att stå emot en Didde-tackling. I slutet av matchen. Då kanske det till och med blir en lårkaka eller liknande.

Sv: Slutspel 2023
KulltorpsOlli: Du verkar uppenbarligen inte förstå vad jag menar. Jag skriver inte han förtjänar sin istid. Du frågade om han gör poäng vilket han gjorde igår, det är fakta. Jag frågade om någon annan poängspelare levererade det igår? Fick vi leverans från övriga ledande spelare eller var dom lika blek som EP? Jag vände mig emot alla jävla inlägg som antydde att det var hans fel att vi förlorade igår då det är så löjligt.

Sv: Slutspel 2023
sudda bort alla utvisningar, ta med oss 2.a perioden
de här kommer bli bra,

Sv: Slutspel 2023
Jåkkinen: Ok, jo jag har fel. Killen levererar. Ber om ursäkt.

Sv: Slutspel 2023
erathoo:

Ja, och den legala innebär då ingen utvisning.

Sv: Slutspel 2023
Kerstin_k: Det här med att ta utvisningar..."illegal checking to the head" ..? Betyder det att det finns en "legal checking to the head" ???

Sv: Slutspel 2023
Triathlet:

Tack för en viss uppmuntran. Hade den känslan också tills vi bjöd på trean. Efter den var vi inte i närheten igen. Mycket riktigt dödade vi i princip alla BP mycket effektivt. Måste dock vara mer aggressiva i offensiven och inte ge dem all denna tid att försvara sig. Hur jävla svårt kan det vara för vi vet ju att förmågan egentligen finns där?

Sv: Slutspel 2023
Triathlet: Även om dom suger i PP kan det ju vara en ide att ge fan i att ta utvisningar. Sliter hårt att lira drygt en halv period i BP.

Sv: Slutspel 2023
Nyss hemkommen från matchen och min känsla så här efter ett par timmar i bilen är att vi ändå gör en ok match bortsett från första 20min. Vi kommer bli bättre! Ser bra tendenser när vi kommet ut mycket mera resolut i andra perioden, spelar slutspelshockey och rör på benen och använder kropp. Efter 2-1 målet är vi närmare en kvittering än ett mål i baken och det är den intensiteten vi behöver ha under 60min minst. Känner inte att Örret är mycket bättre än oss, de är värdelösa i pp exempelvis, men vi behöver sortera bättre framför och runt mål, det gäller åt båda hållen! Vi kommer inte kunna finpassa oss fram till målchanser mot det här laget, de är alldeles för bra och noggranna i defensiven. Lösningen är snabbare avslut och in på mål, det såg vi tyvärr inte mycket av ikväll. Tror vi kommer ut ännu bättre på söndag och då vinner vi!

Sv: Slutspel 2023
{9829}:

Tyckte jag läste att Dahlén tränade för fullt bara häromdagen, men det stämde kanske inte?

Har svårt att tro att så många bara vill glida. Spelarna måste väl ändå fatta vad som krävs i ett slutspel även om man tidigare inte varit där. Ställer mig lite skeptisk till den ståndpunkten.

Angående den skånska dialekten (tidigare inlägg) blir jag förbannad när folk bara upprepar saker på samma grötiga sätt, trots att man uppenbarligen inte riktigt förstod vad de sa första gången. Varför inte bara ta det på ren jävla rikssvenska andra gången? Eller tredje? Borde ju rent logiskt vara mindre ansträngande det än för en annan att bara behöva få gissa hejvilt mest hela tiden.

Sv: Slutspel 2023
DJ Hemp: Dahlén tränar inte. Om man inte tränar då kan man inte göra nåt på matcher heller. 10 dagar uppehåll och han va på isen dagen innan matchen. Alla går runt och tror man är stjäna men nej så funkar det inte. Man ska spela snabbt och hård när det gäller slutspel. Tyvärr det är endast några spelare som klarar det. Hartmann, Lander, Mieho, Didde, Svensson, Lyytinen och lite Pääjärvi. Resten vill endast glida och så himla rädd. EP kan spela med korpen.

Sv: Slutspel 2023
DJ Hemp: han hade en hygglig styrning med.

Visst förstår jag att det blir sågasågasåga här för att 5-7 skribenter skriver 1-6 inlägg var som är negativa mot Pettersson.

Jag ska ladda om nu inför söndag men lämnar snacket med att allt inte är skit!

Men ikväll kom man inte upp i nivån man förväntar sig.

Inklusive Pettersson.

Han ska inte ha all skit för det är flera som inte kommer ut för att vinna till vilket pris som helst.

Jag tror dock att med det pet,duttiga,panikartade spel han levererar så symboliserar han mycket av det som inte var med ikväll!

Ha det gött så länge!

Sv: Slutspel 2023
EXPLORERSMÅLAND:

Hä bar å åk utan å tänk så myck för ”Sylve”. Kanske bra det. Hoppas att bröderna S räddar kvar Malmö i SHL. Synd att matchen inte spelas här imorgon för då hade jag varit på plats.

Såg att man blev kallad för ”gåsapåg” igår kväll, men det är fan inte sant och kommer aldrig att bli heller. Gillar inte skåningar rent generellt. Hatar dialekten och den där allmänt bonniga attityden.

Så lägg ner det där. Råkar bara bo här och inget annat. Vistas mestadels inomhus, så det hade lika gärna kunnat vara någon annanstans.

Sv: Slutspel 2023
Modano: Ja sakna ett par riktiga kukar som Sylvegård i lage som kötta hårt i 60 min..
Åk bar åk…int ett gäng primadonna!

Sv: Slutspel 2023
Sputnik: Markus Hännikäinen får inte förlängt i Linköping.
Kapanen nämnde ju honom i nån podd som en spelare han gärna skulle haft om han fick välja en spelare från nått annat SHL lag, tack varehans vinnarskalle bland annat.
Hugger Kapanen på honom må tro?

Sv: Slutspel 2023
Olli Nomadinen : Tyvärr är skillnaden stor Larsson kriga SPELA fysiskt medan Pettersson kan göra ont om någon tacklar mig nu vill hem till mamma hjälp 😡

Sv: Slutspel 2023
Olli Nomadinen :

Jo, tyvärr. Kollade lite extra på #14 ikväll eftersom han fått så mycket kritik härinne de senaste månaderna. Fick tyvärr inte mycket uträttat (förutom en assist till målet, okej) och hade väl inte ett enda vettigt avslut. Ogillar som fan att skriva så nedsättande kommentarer om en spelare, men det blir tyvärr ganska tydligt när man specialstuderar någon på det där sättet. Håller med om vad som skrivs även om det bär mig emot.

Sv: Slutspel 2023
KulltorpsOlli: Jag pratar om den här matchen och ja kulltorp, han gjorde poäng ikväll. Hur gick det för övriga spelare som är här för att göra poäng?

Sv: Slutspel 2023
Cobbel: och kolla hur hockeyn är i ett slutspel, alla måste chippa in, man kan inte åka runt och tro att man är stjärna!

Sv: Slutspel 2023
KulltorpsOlli: Är det inte väldigt mycket Johan Larsson över Emil Pettersson? Dyr, överreklamerad hemvändare...

Sv: Slutspel 2023
Cobbel: det funkar inte så, Örebro gnuggar på 4 kedjor på ett mycket bättre sätt än Timrå trots att Timrås stjärnor var totalt utcheckade spelade Ante dom vilket kommer påverka laget på ett negativt sätt eftersom Timrå kommer slita på mycket färre spelare!

Sv: Slutspel 2023
Jåkkinen: EP är här för att göra poäng. Gör han poäng?

Sv: Slutspel 2023
SCAarena: Vad sägs om att låta första perioden idag bara bli historia och aldrig mer upprepa den? Då finns det goda möjligheter att bjuda upp till ordentlig kamp.

Sv: Slutspel 2023
Zäta75: mm det slog mig måååååånga ggr under denna match att när Timrå väl lyckades störa Örebro vi uppspelen så räckte det ändå gott att Örebro fick pucken över egna blå utan adress då vi redan hade egna backarna relativ stillastående väntandes på egna blå med öppet hus i mittzon.

Som sagt! Många detaljer som inte var i nivå med vad Timrå ska kunna stå för!

Rindell har varit guld med sin förmåga att röra på benen medans han höll pucken.

Lyytinen hade det i sig när han kom med men det gick över och han blev som övriga backar i Timrå.

Puck på klubban=handbroms i benen.

Sv: Slutspel 2023
bar mofftak:

Nej, vill inte tro att de agerar lika tamt inför ett kokande och slutspelstörstande Timrå Isstadion. Snarare att man laddar om och knyter näven i fickan rejält. Ser varje match som om den vore den sista i fortsättningen. Man kan ju alltid kolla på Malmös senaste matcher som uppladdning 😉

Sv: Slutspel 2023
Zäta75: jag säger inte att du har fel, men vad ska en EP som inte är speciellt fysisk av sig göra i en 3:e kedja?

« · 2498613 · »