Costanza: Men du är ju stolt över att hålla på Modo också, så nåt tok blir det om man inte vaccinerar sig! Men det är skönt att du inte är medveten om det iaf! 😉😆
Peter Jansson: Håller med till 100%. Vi har ältat Ukraina kriget tidigare här till leda. Jag har fortfarande samma åsikt. Jag skiter högaktingsfullt om en spelare väljer att spela i Ryssland, tycker inte på långa vägar att det är det samma som att stödja Putin och förstår inte att nån annan gör det heller. Men ska jag va ärlig så skiter jag i det också! Däremot så vurmar jag för Timrå och det är väl därför vi har HS!?
Tom Topp: Borde va extremt låga odds på att Peter Jansson är Anti-vaxare och förintelseförnekare. "Här kommer jag in och sätter mig på tvären" typen, spyr floder.
Alla är likadana, man kan tro att dom hittar konspirationsteorierna i en rea låda, "Köp en, få tre på köpet!"
Peter Jansson: Jag tog upp en sak om en ishockeymålvakt i ett hockeyforum. Enda åsikten jag hade är att jag tycker Adam är en idiot, det tycker jag även om dig, jag har inte några andra åsikter här inne om saken.
Peter Jansson: Vill man bli ovänner med nån, prata politik. Tycker du ska skaffa information om Reideborn och hans förehavanden. Bara ett inlägg som inte kräver nått svar.
Peter Jansson: Jo, youtubeexperter är de med verklig kunskap. Det har anti-vaxxers, chemtrailare, klimatförnekare och även då sådan där som Glenn Greenwald lärt mig. MSM har inte alltid rätt, men extremt mycket oftare än ren propaganda-media.
Peter Jansson: Likväl kunde du inte heller hålla dig utan kom med ditt lilla instick. Då fortsätter jag och konstaterar att jag tycker att du verkar ha jävligt osympatiska åsikter
Peter Jansson: Herregud.. Hockeysnack.com var det va? Du bryter dessutom in med att vi inte ska prata politik för att avsluta med "Jag backar Reideborn". Pajas
Synct: politiska diskussioner bör för husfridens skull hållas utanför forumet. Jag tror inte du är särskilt insatt i politik och det krig som pågår i Ukraina. Avråder dig därför att ha allt för mycket åsikter i frågan. Jag har massor med åsikter i frågan men jag är här för att jag håller på Timrå IK. Finns ingenting bra som kan komma av att vi börjar diskutera politik här. Vill man ha en nyanserad och objektiv bild istället för propaganda bör man undvika mainstream media rent generellt. Jag rekommenderar exempelvis Pulitzerpris vinnaren Gleen Greenwald som har en kanal på youtube. För övrigt står jag 100% bakom Adam Reidieborn :)
Apropå statistik är det intressant att Timrå efter 10 omgångar är det lag som dragit på sig överlägset minst antal utvisningsminuter. 36 minuter, att jämföra med Rögle som ligger tvåa på 60. Att vi inte fått något matchstraff eller 5-minutare är en delförklaring, men: vi är ju även överlägset bäst på att undvika att ta tvåor. 18 st totalt, dvs färre än 2/match. Mysigt.
Synct: Han har uppenbarligen gjort ett val som innebär att han aldrig kommer kunna "komma hem" för spel i hemlandet, eller i så många andra länder förutom Ryssland.
Knylan: har inte kollat swehockey.se men sportstats har då väldigt lättsorterad statistik på rätt mycket gällande spelarstatistik och lagstatistik, samt många olika möjligheter att sortera tabellen. Räcker långt för min del i varje fall
BlackBay: Gör den? Även den mer avancerade statistiken? Sportstats är förnämlig när det kommer till att enkelt se istider och sånt men jag har utgått ifrån att appen bara samlar in det som finns på Swehockey, inte det som finns i SHLs mer detaljerade (och gränssnittsmässigt bedrövliga…) verktyg.
Lyssnar på Sanny & Svensson, som på uppmaning av Hamrin går igenom Timrås fakta från Sportlogiq, som Sanny går igenom som följande (transkriberar det han säger):
Skottförsök: Topp i ligan Skott på mål per match: Topp i ligan Skott från slottet: Bäst i ligan Skott från inre slottet: Näst bäst i ligan
Väldigt duktiga på att hitta passningar in i slottet. Sättet man skapar chanserna (När man får tid i anfallszon, ”cycle chances”, åker runt och hittar passningar in, exempel som ges är Rindells 1-0 mål mot Leksand): Bäst i ligan
Line combination (hur man satt ihop i kedjorna): Mycket bra. Hanzl – Dahlén – Pääjärvi: Sjuka siffror. Pettersson – Lander – Mieho: Också bra siffror.
Nu är ju detta bara offensiva siffror. Vet ej hur det ser ut defensivt, men känns inte som vi har någon större katastrof där, men att vi såklart har förbättringspotential samt är väldigt skadehämmade för tillfället. Kedjeformationerna är ju också bara några matcher gamla, men fortsätter vi på inslagen väg pekar väl allt mot att det kommer gå väldigt väldigt bra.
Joulevi är stabil . Bra fart , riktigt bra uppspel och förstapass . Undrar vad han kan få ut i PP . Enda är väl fysiken , Hade önskat han vägde 10 kg mer å lika tuff som Sheriffen men man kan väl inte få allt