1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598979 inlägg · 6213 ämnen

« · 2595473 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: Håller med dig till 100 % :-)

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: Astridh! 👍🤭😅

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Menar det, A-stridh vore ett klockrent duonamn.

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: Både Ante och Stridh är ju dessutom ur-tikare 👍❤️🤍

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: ”Förvisso kan en invända att han lackar ur på domarna..”

Syftar du på FBK 7/1-2023 så ska nog Ante ha den största eloge att han bara verbalt lackade. Hade varit helt rimlig reaktion att fysiskt jaga en viss zebra med taktiktavlan där 😉

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman: Nog vore det fint med krigsmyran/Astridh i båset!
Ant-Stridh.

Sv: Apropå nånting...
NDR: Tänker att det faktiskt finns en tanke på vilka som står i båset bredvid Ante. Att de har valts ut med omsorg. Att de faktiskt ska komplettera honom och skapa en homogen ledartrupp.

Antes filosofi (obs! Hobbypsykologitolkning här) är ju att förtroende över tid är matchvinnande. Spelare skall vara trygg med grundspelet och den roll de ska ha och får sedan ordentligt förtroende att förverkliga direktiven, hellre än att kuta omkring som en bandhund i båset och ändra saker.

Är ganska säker på att en superaktiv-demon-matchcoachande-assisterande-tränare bara skulle strula till det mer än bidra. Den tränaren skulle mest troligt vilja gå emot Antes filosofi och det skulle skapa osämja dem i mellan. Och det skulle förstöra mer.

Finns väl en anledning till att det inte funkade med Freddan, även om han inte heller hade svart bälte i matchcoachning. Men han var ju mer gapig och tog mer plats. Tombolan gick ju galet het där ett tag också. När Ante fick rodda själv fick spelarna förtroendet och kände det. Och ja; det gav ju bekant framgång ganska fort. (Givetvis enkelt förklarat, det förstår jag).

Dessutom har ju Ante förklarat det där med time out i Domustrappan(?) Han använder sig hellre av power break för att spara på time outen. Det är ju hans ståndpunkt och den får vi nog snällt respektera.

Långt inlägg. Kort summerat; Ante är helrätt som tränare i Timrå ik. Och vill han ha sina assisterande är jag tokfine med det också.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Jag håller med om det du skriver men vill också lyfta det faktum att Ante framstår som en bra person dels i sin direkta roll men även vid sidan av.

Vad menar jag? Jo, att han är en god medmänniska som tar sig tid att prata med "betydelselösa" supportar och även hanterar kommentatorer och journalister med respekt.

Förvisso kan en invända att han lackar ur på domarna men jag har ännu inte sett att det hänt direkt mot dessa.

Ante verkar genuin och jordnära.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Om du som du själv säger, dvs att du är för dåligt insatt så skjuter du dig inte bara i ena foten med den kommentaren, du skjuter dig i båda.

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman: Stridh är jag säker på vore ett tillskott!

Sv: Apropå nånting...
TIK90: Överlag rätt trött på alla kommentarer om Antes "matchcoachning". Vilken tränare ränner runt och "coachar" som ett tok efter 16 matcher i SHL? Titta runt på alla andra lag, man har en idé och man håller fast vid den om inte ser helt uselt ut.

Man ser en struktur och en tanke i alla lag, inte många tränare som som vill leka "hela havet stormar".

Sv: Apropå nånting...
TIK90: mkt snack om att ante är en så dålig matchcoach. känns som alla bara upprepar.
En dålig matchcoach tar inte sitt lag till slutspel när ligan är så jämn och det gjorde han förra säsongen. Gör han det igen vet ja inte hur mycket bevis alla behöver

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: nej eftersom man är lite för dåligt insatt i vad M & M eventuellt bidrar med bakom kulisserna blir det vanskligt att kräva att de byts ut men i båset syns de ju fan knappt och då Marklund har ett hyfsat CV så landar jag i att man kanske borde byta ut Molinder mot nån som är lite mer aktiv i båset.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Jag är förvånad över hur lite Ante verkar matchcoacha. Hade han som tränare som grabb o då var han alltid duktig på sånt. Även när vi hade fotbollscup o det var ngt viktigt i slutet så kunde han kliva in o styra upp vad vi skulle göra, o då var han endast där o titta som förälder. Hans fru/Antons mamma tränande oss bland annat.

Jag vet inte om han tycker att time outs inte ger ngt o att han tkr han hinner säga allt till folk i båset lika väl. Alternativt väntar avblåsningar/power break.

Sen tkr jag att han borde spela Hanzls PP-femma upp mot 90sek, den andra är ju så mkt sämre. Speciellt när Forsmark inte längre är i toppform o slarvar med pucken.

Som färgad så tkr jag också att Ante är Timrås bästa tränare ngnsin. Som vi har spelat vissa matcher i år, woooow. Tror aldrig vi har varit så här överlägsna och under så många matcher också. Fattades bara mål o vinster o spelet stämde ju, var ju mest spelare som inte fick in pucken o att vi var tvungen o spela juniorer som gjorde standard juniormisstag(e.g. Forsmark drop) o sen Dahlen som rollspelar junior i egen zon.

Hade vi fått utdelningen vi förtjänade o att målvakterna kunde snott ngn match åt oss, herregud vilken skillnad det varit mot förra året när JJ storspela, så hade vi legat 2:a just nu.

Sv: Apropå nånting...
blir joulevi kvar el inte??

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Kanske kan Stridh komma hem

Sv: Apropå nånting...
Vilket seeeeeegt meningslöst uppehåll.
AVGÅ ALLA!!1!11!

Sv: Apropå nånting...
Labban: Nu börjar det på att likna nått. Bra att vi är överens.

Sv: Apropå nånting...
Avgå alla! In med Garpen och Montén och byt Dahlén mot Fagge i Boden!

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Ja jag är enig på den punkten. Ingen av våra assisterande är heller särskilt framträdande vad gäller matchcoachningen. Man kan lätt räkna på fingrarna antalet time outs och de gånger man vaskat om/gått ner på folk.

MEN jag är inte tillräckligt insatt för att kunna bedöma vad Marklund och Molinder bidrar med i det stora hela. De kanske är perfekta i sina roller eller klappkassa. Men med tanke på Marklunds CV har jag svårt att tro det sistnämnda i hans fall. 🙂

Sv: Apropå nånting...
Av färgen att döma på dagens pro-Ante inlägg så landar jag i att de flesta anser att Ante är en uppskattad och skicklig tränare. Bra så!

Glöm bara inte denna nyktra tagning när ni dyker på affektinlägg om hans avgång som kommer efter framtida förluster. Tror både laget och Ante behöver vårt stöd och pepp mer än någonsin när serien är så otroligt jämn.

Så får vi utvärdera framtiden när säsongen lider mot sitt slut.
Undertecknad hoppas Ante får bygga vidare tillsammans med Kimmo ett tag framöver, tror det kan bli något stort. Tills motsatsen bevisas då.

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: Ja och eftersom hans två assisterande coacher inte heller verkar vara några match-coach demoner som kan hjälpa honom så kanske det är här vi borde stärka upp lite

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: För att ge mig in i Ante debatten. Jag tycker Ante är den bästa tränare vi haft sedan Lill-Kenta.

Jag tycker vi har bra struktur på spelet och alla spelare verkar köpa in på sina roller.

Sen är han väldigt försiktig när det gäller att match coacha, där finns potential!

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Ja man vill ju ogärna vara en sån där "nu byter vi tränare igen" klubb

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Ja precis de pengarna lär behövas för att bygga eget kapital vilket är A och O i en förening som vill vara kvar i SHL i många år. Om man hela tiden lever på marginalen så är det lätt att det tippar över. Helt rätt att Timrå jobbar för att få en solidare ekonomi.

Sv: Apropå nånting...
Det råder ju lite delade meningar om Ante här inne, oftast är det delade meningar under rådande match och sedan är vi tillbaka i läget där vi är överens om att Ante är rätt gubbe för att styra skutan.

Igår funderade jag lite kring vad Ante är för typ av coach och fick en liten liten liten uppenbarelse i min lilla hjärna, han är en gubbe som tänker långsiktigt. Han har varit i föreningen som huvudtränare sedan sässen 19/20 och då med delat ledarskap med Freddan.

Sedan slutspelet 21/22 har han fått styra skutan lite mer så som han vill göra och vart har det lett oss?

21/22 4-0 i kvalet mot DIF
22/23 5:a i serien & slutspel
23/24 Har startat säsongen godkänt sett till det spelarmaterial vi har (hade vi gjort mål på allt hade jag kört alla superlativsmamma här).

Poängen med det här inlägget är som jag skrev ang min uppenbarelse tidigare, Ante är en tränare som bygger långsiktigt där han vill skapa ett grundspel som alla köper in sig i och ha spelare som litar på processen, precis en sådan person som jag önskar se att klubben bygger vidare med. Han är en Torines fast i tränarformat.

Men med det sagt så behöver vi också komplettera honom med en person som kan stötta upp under match och ta beslut på stående fot.

Då tror jag att vi på riktigt får ett storkukslugn ala storklubb.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: hehe, så otydlig var du alternativt så korkad var jag.
Det argumentet köper jag dock mer om ändå inte till 100%.
Får se vad Snusen Karlsson får ut av årets trupp och utvärdera därefter.

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: Det kommer finnas några miljoner ytterligare att leka med nästa silly. Nya TV avtalet börjar gälla 2024/2025. Tyvärr kommer vi även fortsatt behöva snåla för att klara det ökande licenskravet.

Sv: Apropå nånting...
angeroath: är jag så otydlig? Abris menar att Ante var Nubbens värvning, och att Kapanen vill styra upp själv med egen coach.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Av dem på listan känns Mieho spontant den som sitter mest löst. Han kan ersättas av Värmhed och OJ kan flyttas upp i en tredje lina. Lägg pengarna på en back istället.

EA, tja om han spelar för en billig peng så behåll honom.

Övriga kan vi med gott samvete behålla tycker jag.

Jag är helt fine med att det blir ytterligare en säsong med ”tråkig” silly. Om man tittar på våra topp-forwards:
Dahlén
Lander
Hanzl
EP
Hållander
Wedin

Den besättningen är inte gratis. Att vi lyckats få ihop alla dem + de backar vi har idag är ändå en jädra bedrift måste jag säga!

Hade någon sagt till mig för 3 år sedan att vi skulle ha den uppsättningen idag hade jag kallat det för julafton på steroider.

Vi är en liten klubb, vi har bland de mindre plånböckerna, att vi mönstrar det lag vi har idag är galet bra.

Med det sagt tror jag inte det är realistiskt att tro på att vi ska få en ”spännande” silly eller ett betydligt bättre lag till nästa år.

Sv: Apropå nånting...
angeroath: Nej

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Vänta vänta vänta nu! Föreslår han Nubben som coach? Förstår jag dig rätt då?


Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly:
De spelare som ej har kontrakt nästa säsong är:

Backar:
Edfeldt
Lyytinen
Rindell

Forwards:
Andersson
Boyce
Hanzl
Lundin
Mieho
Pääjärvi
Värmhed

Kan bli en till tråkig silly nästa år om det inte finns några ömsesidiga kontraktsavslut.

Sv: Apropå nånting...
Sonnenberg: Mina tankar kring backarna och vilka som ska vara kvar.

En egenskap som jag tycker är viktigt är om spelaren är en kulturbärare eller inte. En annan om man går till jobbet varje dag och alltid gör sitt bästa. Jag tycker både Didde och Svensson går till jobbet varje dag. De står upp för sig själva och laget. De agerar oftast med pondus. Jag tycker att de är kulturbärare i laget.

Jag tycker Erixon är betydligt mer ojämn i sina leveranser och går inte till jobbet varje dag. Han blandar bra med mediokra insatser. Han var lysande i kvalet mot DIF men har enligt mig inte kommit upp till den nivån igen.

Det gör att han rankas lägst av de tre i min bok.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: fel av mig naturligtvis. 4 av 5 journos är för Ante ska det vara.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Så länge vi slutar bättre än 9a när serien summeras så får Ante gärna vara kvar men Marklund och Molinder dvs M & M däremot känns som frågetecken. Kanske jobbar de mkt i det tysta vad vet jag men känslan är väl att vi kanske borde stärka upp med ett nytt namn bakom Ante. Eller ska vi gå all in på delat ledarskap med Garpen och Montén kanske

Sv: Apropå nånting...
Tonymontana: 1 av 5 journos tycker att Ante är given kvar som coach. H Abrahamsson anför Nubben som argument varför Kimmo ska byta coach.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: någon som har plus och kan återberätta vad som sägs om ante här och varför han inte ska bli kvar?

Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: tänkte mera på varför det drar ut på tiden.

Sv: Apropå nånting...
Chrille: Perfekt! Leif Boork har ju varit ansvarig för svenska damlandslaget med tydliga framg...
Äh, förresten, jag hade nog fel!

Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: Timrås överlevnad med andra ord

Sv: Apropå nånting...
{3405}: ehhh, kvalificerade…okej

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: cash. Skulle jag tro.

Sv: Apropå nånting...
Vad hänger Juolevis ev. förlängning på ?

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Enligt mina kvalificerade beräkningar blir det alltså Modo och Leksand i kval. Intressant.

Sv: Apropå nånting...
Till DIF: Ring Leffe Boork, Tommy Andersson styrde ju upp Timrå för några år sen

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Även kallat Det stora chips-racet.. =)

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Då lär inte Montén vara aktuell o Challle är tydligen för mycket Djurgårdare för att ta jobbet…

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: DEN kombon, HA HA!

« · 2595473 · »