Reaktionen när den uttagne spelaren får samtalet från Sam Hallam. ”Helvete!” Typ samma reaktioner blir det när NHL-spelaren får samtalen inför VM. Prestigen att spela i landslaget verkar vara lika med noll. Skrota alla lingonturneringar och spela VM vart fjärde år och förhoppningsvis kan NHL få ordning på sitt world cup vart fjärde år så det blir två år mellan turneringarna.
Olli Hahl: Precis. Tjeckerna har lekstuga! Snacka om bortkastad tid! Men skönt samtidigt. Så vet man att det är dags att stänga av hockeyn för ikväll🫵🫣🤔
Gooode: Sponsrar också. Fick ett samtal angående annan form av sponsring förra månaden, ringdes runt till alla medlemmar i 1928-klubben då det var förtur för dessa.
Big News och positiva sådanna . Det har kommit till min kännedom att nån Erik Gustavsson har kritat på för ytterligare tre år för Luleå....Så risken att han hamnar i våran fina klubb är härmed i det närmast lika med 0.
TIK1928: nu vet jag inte om Umeå kommun är ett bra exempel i arenafrågan, senaste förslaget är inte ens framtaget av kommunen och om det skulle bli klartecken är det tidigast 2030 nedsläpp kommer ske i den arenan, troligen ännu senare...
TD: Örnsköldsvik skulle omförhandla nu näst månad och visst måste modo klara sig men en normal driftbidrag Även Gävle kommun lägger runt 15 miljoner till Brynäs if
Det är inte sponsring att köpra/hyra något man behöver, det är helt vanliga marknadskrafter som styr då. Modo har något kommunen behöver och kommunen köper/hyr denna tillgång. Kommunen är fri att bygga en helt egen ishall och driva den, men dom är nog glada att slippa denna risk och istället hyra in yta av ett privat bolag.
Sponsring är mer något som sker utan motprestation eller utbyte av vara/tjänst, hej här får ni x miljoner att använda rakt in i spelarbudget. Det är sponsring det andra är köp av varor/tjänster.
Att vid granskningar det ser ut som mycket pengar går till modo är ju för att modo äger sina tillgångar dvs arenan. Man måste ju dra bort fakturor som gäller köp av tjänster, hyra av ytor osv. För kommunen hade troligen haft dessa kostnader om inte mer ifall de ägt sin egen ishall. Dessutom hade de stått med en stor risk och kommande dyra investeringar när hallen ska uppgraderas.
Hur räknar man t.ex sponsringen som sker till Timrå genom subventionerad hyra? Borde inte sponsringen då vara diffen mellan vad det skulle kosta för Timrå med en egen arena (lån/ammorteringar/drift) och vad de faktiskt betalar i hyra? Just subvention tycker jag är mer sponsring än att faktiskt hyra yta/istider eller vad det kan vara.
Om Hägglunds har en bra konferensanläggning där kommunen kan ha möten och få catering mm, varför ska inte kommunen kunna hyra detta av Modo istället för annan lokal på stan? Är det verkligen sponsring?
KulltorpsOlli: Ta gärna med damlaget och damjuniorernas istider då du håller på. Kommunen kräver en del för sitt bidrag. Inte bara för Melodifestivaler och mässor.
Rytter: Ja, och däri döljs ju sponsringen till modo. Jag säger inte att Timrå inte får pengar av kommunen. Jag skulle påstå att det var en fantastisk investering av Timrå kommun att rädda kvar Timrå IK som förening. Det vet också du. Men kollar man på de rörliga sponsorpengarna som Öviks kommun "smyger" in i modo så skulle jag säga att de är oerhört mycket större än många andra klubbar i SHL. Fråga tex ngn på innebandygymnasiet vad de tycker om att modos hockeygym får pengar från kommunen, men inte de. Tvärt emot skollagen.
Kortsiktigt tjänar kommunen på det ja, men inte långsiktigt.
KulltorpsOlli: Sopa framför egen dörr först, Kullis. Minns KK-hotet och 81 miljoner minus. Timrå kommun och TIK har trixat på bra med arenan för att du ska få se Dalle dansa på is.