Kerstin_k: Ja men vi var ej värda poäng i denna match. Vi var med i matchen tack vare mycket bra målvaktsspel samt en mycket svag dommarinsats. Han missade bra många klara på oss och missade nån på er med. Så i mitt tycke så vann ni rättvist utan tvivel.
Bara ladda om för Malmö på lördag det är dom matcherna som vi ska vinna i år.
Sjukt att det var - nästan - jämnt skägg målmässigt in i kaklet. Timrå var åtminstone två nummer större. Modo är finurliga när dom kontrar, har några spelare som sticker ut, men på det stora hela är det klart bottenlagsbeteende över uppträdandet. Men: målvakt har dom, det ska vi ge dom.
Nu får vi ta en liten segerwirre tror jag. Blir kanske inte från finhyllan i whiskyskåpet (det var ju trots allt bara modo vi spöade), men tre poäng är ju tre poäng. Kanske en liten vardags-Jameson? Det kör vi på.
Ojh-Ajh: Vi ligger 6a nu. Lika med Linköping och Skellefteå samt Frölunda. Dock har vi 1-2 matcher fler spelade. Topp 6 chansen lever i högsta grad! Tabellen börjar att skikta sig nu. Skulle säga att det ska mycket till om vi inte ska få spela minst play in nu. Det kommer nog stå mellan oss, Linköping, Skellefteå och Frölunda om 2 direktplatser till kvartsfinal. Gillar läget!
Bee: Eronen ett stepp upp ja, men sett till lönen och till jämfört med en del övriga backar i laget? Njae.. Jag tycker fortsatt det är svårt att placera Eronen, lite mellanbra på det mesta typ.
Tycker Rindell vinner på TKO om man jämför dem båda just nu.
Vill verkligen inte vara elak mot Eronen, men med vår sköra ekonomi och backsida så känns Eronen som ett supertung lönepost just nu.
Grand Virus: framförallt var vi bättre i det fysiska spelet. Skulle inte Modo ha det tyngsta laget i serien? Vi fullständigt mosar ju dom i det fysiska spelet, hade dom 3-4 spelare som åkte skadade och lipade till båset?
sargad: Känns otroligt onödigt att Modo ens ska vara med i den här matchen, vi borde ha gjort 3-4 mål till. Men styrkebesked att vinna även när man inte spelar den bästa hockeyn.
Bäst ikväll är inramningen på läktaren, jäklar vilket tryck!