The great one: tror man resonerar som att det är mer värdefullt att spela 6-4 mot trötta motståndare än 5-3 mot fräscha försvarare och således också förlänga powerplayet.
{8179}: jag vet, men det tar bort möjligheten till krosspass och direktskott från de två positionerna, och de är för mig ett mysterium att man ej vill kunna ha det alternativet i 5-3. Det blir betydligt svårare för målvakten att rädda ett skott från en diagonal passning än om Dahlen passar Liljendahl på samma sida för direktskott..
Heisenberg: Beror ju på vad dom har för tanke med pp spelet. Som nu så lirade Hållander till Lavoie, som spelade Dahlén och sedan på en rättvänd Liljendahl på skott. Sen att han sköt Almtunaspelaren i ryggen är en annan femma. Dock borde Dahlén gjort mål på Hållanders pass, helt öppet.
Fattar inte varför vi har högerskytten på fel sida i hela 5-3 spelet. Hållander kan inte skjuta direkt från sin position och samma med Liljendahl. Uselt.
Smokey: Enock, Kinnvall och Olofsson borta.. Jansson, Broeng och Landin tas upp från J20. Spännande med Lavoie som center mellan Dahlén och Persson. Hållander-Karlsson-Liljendahl tillbaka tillsammans som i början av säsongen innan Tobbe blev skadad. Landin in brevid Didrik. Hoppas verkligen att Broeng får speltid också. Ett namn för framtiden det.
Almtunas spelplan ikväll enligt Viktor Hertzberg: "– Vi får tråka ut dem så mycket det går, vi måste göra det på hemmaplan också och vi har nästan varit bättre på bortaplan sedan jag kom."
Tråka ut oss alltså... Någon som kan gissa matchbilden? Jag gissar på en usel genomförd match som man nästintill somnar när man ser. Inför tredje tror jag det står 1-1 och sedan avgör Almtuna på en kontring efter att vi varit i zon nästan hela perioden men bara mäktat med alibiskott från dåliga vinklar.
Det är kul när motståndarlagen vill bjuda upp till dans, tyvärr verkar denna matchplan som Almtuna står för ikväll vara väldigt populär hos många lag i allsvenskan.
hockeyärnice: tror att vi får klara oss på den truppen vi har, en bra trupp men när skadorna kommer i mars så kommer vi stå där och vi kan inte lyfta upp några fler juniorer då dom har sjukt viktiga matcher också. nubben får gå ner till Timrå centrum och fråga om några alkisar som kan tänkas spela några matcher för en platta öl, billiga värvningar. Vill vara positiv men det går fan inte..
OlliJanne: vet inte vad ev budget skulle ligga på och vad man är ute efter, men här en spelare som ryktades till Malmö/Karlskrona för ett par veckor sedan, men det blev inget. Varför vet jag inte.
OlliJanne: Tror inte laget just kommer påverkas något om man plockar in någon nu. Tror snarare tvärtom, skulle Nubben värva ett rätt så etablerat namn så tror jag truppen bara får en boost av det och känner att man verkligen verkar satsa på att gå upp i år.
{8338}: Lite oroväckande att det inte finns ett enda rykte om nån Timrå värvning. Sedan kan man ju såklart fråga sig hur gruppdynamiken påverkas av så här sena värvningar och vad finns egentligen där ute som är bättre än det vi redan har? Nån svensk avhoppare från KHL kan vi glömma av skattetekniska skäl. Finska ligan? Ja varför inte. SHL rejects? Nej TACK! Ska vi ta in nån nu så ska det vara en poängspruta full av självförtroende.
Jag är helt säker på att Nubben inte ligger på latsidan, det har förmodligen varit planerat under säsongens gång. 1 vecka kvar tills fönstret stänger, mycket kan hända på kort tid! 👌🏻 Tror och hoppas på att Timrå kommer få ut mer vid kvalet;)
lungan: nu fick jag ett mail, där jag fick en biljett till matchen, så uppfattade jag det inte, jag bor i Stockholm och kommer inte kunna gå på matchen, hur gör jag så att klubben kan sälja min stol igen, finns ingen anledning att den står tom?