Kan se framför mig hur du går runt runt runt och hur ringen i golvet framför TV:n bara blir djupare och djupare. Lite skönt att känna att det finns fler som är lika rastlösa som jag men det glömmer man lätt bort när man sitter själv i TV-soffan. Såna här matcher är annars riktigt roliga att titta på när man är neutral. 😨
Herminator: det som sticker i ögonen är att om vi gjort 3-0 på alla dom där fina chanserna så hade den här matchen varit död, då hade leksand aldrig trott på det här. Istället är dom närmare en kvittering i slutet av andra.
El Maco: Nej, det känns lite som att Leksand gör en strategisk match idag. Lågintensiv spelide med tanken att om de ändå kan få med segern så kommer de att köra fullt ut nåsta och om det inte går, so be it! Tror inte heller att alla deras fyra spelare som är borta hade vilat om det varit match fem idag.
För vår del är det dock viktigt att bara mata på. Kändes lite som att initiativet gick ner sista fem minuterna. 2-0 på hemmaplan i slutspelsmatcher är även en ledning som vi historiskt har lyckats torska ett antal grymma förluster från, så än så länge är det mycket jobb kvar att göra.
Ett riktigt bra tryck i ladan i kväll tack vare Timrås magiska spel så här långt. Fast det är en farligt svängig sport, det har vi sett förr. Så visst finns det skäl till att ännu vara lite nervös.
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer