{8384}: Så här är det, det är bra platser och sikten är t.o.m mycket bra. Burkänslan, främst pga gallret på sidorna, provocerar dock. Det borde eg inte ha nåt med hockeyupplevelsen att göra utan är väl mer nån förnedrande känsla att avskärmas så.
För egen del funderar jag mest på plexit framför, vad det gör med närvarokänslan och ljudet vid hejarramsor och dyl från bortaklacken. Fast det kommer kanske inte påverkas alls och just plexit är inget vi kommer ifrån vare sig vi vill eller inte.
Störtlöjligt med bojkotter däremot. Vafan, tjejsur eller? Kom och stötta era lag för fan, vi skiter väl mer el mindre i det men ni följer väl era lag? Lättkränkt.nu
Olli Nomadinen : hehe. Kan man inte intervjua en besviken bortasupporter för att få lite mer insikt?
”Ja alltså här åker vi till en annan stad, vi tänkte klä av oss bar överkropp och vråla könsord så att barnfamiljerna blir rädda och lipar, vi tänkte kasta några spottloskor på dom här pensionärerna som inte har vett att heja på vårt lag, eventuellt kastar vi några flaskor också. Vi tänkte också supa oss redlösa, sparka sönder några soptunnor och kleta snus på väggarna...och så tänker dom sätta oss i en BUR?! Eller inte en bur, en läktare med ett RÄCKE! Som finns där för att vi inte ska ramla och SLÅ IHJÄL OSS! Nä alltså det här känns inte bra. Det här inkräktar på oss som självständiga individer. Det här känns inte värdigt”
{297}: Jag tycker så här: Vi kallar den "loge" ist f "bur" och bjuder de första bortasupportrarna som törs testa den på en välkomstdrink och lite vickning. Sen är problemet ur världen.
{8384}: är det någon som faktiskt varit på bortastå, sett en match och därefter recenserat ”buren”? Mycket gnäll här av en massa personer som bara antar saker.
Olli Nomadinen : kolan skulle vara perfekt nu. Går det riva hans kontrakt med Leksand och locka med gratis Mc Donalds och OLW under tiden han har kontrakt?
Olli Nomadinen : Det du säger, i kombination med att man sagt att ekonomin redan är ansträngd, gör ju att man känner lite oro över vad vi egentligen kommer att få tag på gällande backsidan.
Jåkkinen: Har ju svårt att tro att det kommer läggas så mkt krut oavsett så jag hoppas verkligen man avser täcka upp för Carlssons skada OCH värva den där sista backen. För vår nuvarande backsida hade varit tunn även i HA...
Rytter: Det är en galet bra värvning av er och nu är jag inte det minsta ironisk. Hockeymässigt, som ledare/förebild på o utanför isen, PR-mässigt...you name it.
Hade verkligen inte argumentetat för att Strålman var slut ifall han kommit till er denna säsong. Alla som följer hockey vet vilken nivå spelare som Strålman och Enström besitter. Sedan är det inte bara poäng utan rutin,ledarskap och som förebild till de yngre som de bidra med.
Ska man försöka sänka en rivals värvningar så bör man välja bättre tillfällen än Strålman och Enström. Skulle t.ex magnus p komma tillbaka till er hade det varit en mer logisk spelare att ifrågasätta nivån på.
Betyder detta att enström vinner backarnas poänliga? Att han dominerar varje match? Att han spelar 25-30 min per match och är en gigant offensivt och defensivt? Betyer detta att vi hamnar i toppen och pp allvar kan hota ett shl lag i ett kval?
Nej självklart inte, vet alldrig hur omställningen går för honom.
Men jag är ärlig när jag säger att vi omöjligt hade fått tag i en bättre spelare till vår trupp av de som är realistiska. Han kommer betyda grymt mycket för klubben på isen, i omklädningsrummet och bidra till att sälja fler biljetter. Tro fan att vi är nöjda med detta.
Rytter: Om man ser på Engate någorlunda subjektivt så är det uppenbart så att vi Timråiter har svårt att erkänna att detta är en bra värvning. Vi vill gärna hitta tecken och åsikter som tyder på att han är en föredetting. Precis som ni Modoiter förmodligen hade hävdat att Strålman är slut om vi hade lockat ”hem” honom. Det ligger liksom i sakens natur att vi har svårt att unna varandra framgång. Med det sagt kommer han säkert vara väldigt nyttig för er. Eller inte. Det beror på vilket humör jag är på.
Jåkkinen: Det spelar ju ingen större roll nu eftersom den kommer vara tom. Svensk hockey befinner sig i chocktillstånd sedan bilderna på den spreds och vi Timråsupportrar kommer kunna dominera i fred hemma under säsongen.
Rytter: jag kan inte minnas att jag skrivit att han är slut, däremot att han inte är i samma form som förr. Jag har definitivt inte skrivit något om hans alkoholvanor, sånt behöver man inte spekulera om på nätet. Om han duger för nhl eller inte, det får vi ju inte veta eftersom han uppenbarligen inte var nöjd med dom anbud han fick. Men sen förstår jag inte vad som är kontroversiellt med att fastslå att han är gammal och skadebenägen? Klart det blir svårare att få ett fett kontrakt i nhl då.
Enströms spel får väl tala för sig själv, det känns fruktlöst att diskutera detta vidare.
Angående Timrås snitt så hoppas jag att det blir högre än förra säsongen. Det är en resa som ska göras och oavsett om du är avundsjuk på Timrås trupp eller inte så är jag rätt nöjd. Det var ingen som höjde på ögonbrynen över vår trupp förra säsongen heller men det var kul att följa laget ändå.
Vi diskuterar väl Enströms status och inte lagbyggen eller chanser att gå upp? Du hävdar en massa saker som att han är slut (tror jag läste alkoholiserad tidigare, men vet inte om det var från dig), att han är för dålig för NHL trots att han fått flera anbud osv.
Det är du själv som hittat på att större delen av modo supportrarna tror att vi går upp bara för att vi har Enström, men jag har nog inte läst att detta är någon dominerande åsikt hos oss supportrar. Klart är att alla tycker vi får ett starkare lag med honom (likt ni fick med Dahlen) men få tror nog att vi är klara kandidater att utmana uppåt. Vi får spela 52 omgångar först sedan får vi se ifall vi hör till de som tar chansen, får vi ihop ett lag likt Timrå fick förra året där alla ställer upp för sin stjärna och inte gömmer sig så ska vi iallafall utmana om betydligt högre placeringar än tidigare säsonger.
Angående att byta spelartrupp med er, ja jag skulle gärna ta denna i HA, men om vi var i SHL så vet i fan om jag skulle vara så nöjd med den.
Själv är man positiv, detta höjde tempen rejält och det skrivs en hel del om Modo i tidningarna, tempen i Övik höjdes också rejält och vi kan nog sälja extra säsongskort och lösabiljetter bara pga Enström, om laget dessutom går bra i inledningen kanske det kan bli en rolig höst med drag i FC och ett rejält lyft för publiksnittet.
Vad tror du Timrås snitt i år i SHL blir?
Avslutar med Sannys ord från sin krönika (som går i samma spår som alla andra i hockeysverige och tvärt emot vad du tycker)
"Ser man igenom trupperna i SHL finns det ingen som är i närheten av Tobias Enström status. Faktiskt. Så bra är han! Fan vad jag ser fram mot säsongen. Tack Tobias Enström för att du visade vad klubbhjärta är och att du höjde temperaturen för Hockeyallsvenskan rejält. Det här blir skoj att följa."
Olli Nomadinen : Äh, länken funkar ju inte. Men kortfattat så är TE ett jättelyft för Modo och hela HA. Modo har dock ff en bit kvar till Leksand och AIK:trupper som han ser som de främsta favoriterna ff.
Nucky: du skriver ”11 år i samma organisation, då är man en franchiseplayer man bygger laget kring”, om du skriver i presens så måste jag väl läsa det i presens?
Du borde ha skrivit ”då VAR man en spelare man BYGGDE laget kring” men det sved väl för mycket i klockspelet för att formulera sig så?
Enström har säkert fått förslag men bevisligen ingen som vill betala tillräckligt och det kan man ju förstå eftersom han är gammal och skadebenägen (om det inte handlade om pengarna så hade han väl bestämt sig för länge sedan eller?). Jag bara gissar nu men förmodligen har ju Enström gjort en avvägning och värderat hemmaspel i Modo och flytt hem högre än att spela i Ryssland eller NHL till en kraftigt reducerad prislapp.
Din jämförelse haltar, du kan inte jämföra Enström med Zäta. Sen anser jag, till skillnad mot vad många modoiter verkar tycka, att det är förståeligt om en gammal stjärna inte vänder hem till moderklubben. Det dom, aktivt eller passivt, bidrar med under deras aktiva karriär i nhl är tillräckligt bra utan att man ska behöva sätta sig på en buss till Karlskoga för att visa att man har ”klubbhjärta”. Däremot är det beundransvärt för dom som faktiskt gör det.
Jag tar det som en komplimang att du tycker jag hugger och retar på modoiter, det har varit en alldeles för sansad ton här på hockeysnack alldeles för länge.
Angående det här med häftigaste värvningen, jaja. Du skulle byta spelartrupp med Timrå alla dagar i veckan, med eller utan Enström. Därför tycker jag inte att det är så viktigt med en enskild värvning. Det var inte på grund av fantasivärvningar som Timrå knäppte alla experter på näsan ifjol och gick upp, även om Dahlén var ovärderlig.
{297}: Trodde det var uppenbart att jag beskrev honom från sin prime, men med dig måste man uppenbarligen vara extra tydlig. Han är inte bra nog för att gå till en contender, det har sommarens silly bevisat(Var hela tiden hans förstaval) Men bra nog för att spela i Sverige. Förstår du mig nu, eller ska vi ta det ett varv till?
Gärna källa på att han inte platsar i NHL och inte fick några förslag. Mycket mer talar för att han haft en del anbud, men inte tillräckligt intressant för att tacka ja åka över igen. Som du skriver låter det ju som att inget lag i NHL ville ha honom och han endast hade alternativet att vända hem till MoDo. Sas ju tidigt i somras att han han nobbat KHL bud och NLA bud, och sedan tackade nej till NHL klubbar under sommaren så hade han varit ute efter att tjäna pengar så hade han inte spelat i HA. Fantastiskt att få in en hemvändare som har hög status i klubben. Kommer Z:a tillbaka till er?
Vad är det som är cyklopöga? Är ganska många fler än modoiter som anser att detta är en av de häftigaste värvningarna denna säsong i hockeysverige. Men visst fortsätt tjura du över att inte t.ex Palmberg, Madsen, Carlsson, Drugge finns med på listan.
Att du hoppas att det ska gå bra för modo tror jag inte på för en sekund, du är ju en av de mest bittra Timråiterna och varje chans för att klaga eller kommentera Modo hugger du på.
Nucky: först tänkte jag att du saknade en ironisk ådra men när du skrev att Enström var en ”franschise player” så förstod jag att även du kan skoja till det. Du har rätt i att han fick ett långt kontrakt för att han VAR bra men du kan ju inte förneka att Jets vill bli av med honom? Flera knäskador, inte spelat en hel säsong på 5 år, dalande poängproduktion och han börjar bli gammal.
Sen är det ingen skam att inte platsa i NHL, med allsvenska mått kan man ju fortfarande vara en grym spelare. Jag hoppas att han öser in poäng för er, att han drar publik, att han får vara hel och att han hjälper er upp i SHL (bara det inte är på Timrås bekostnad) för det tycker jag faktiskt att övikspubliken förtjänar. Samtidigt måste man få roa sig lite över ert enorma cyklopöga, det har blivit ert signum genom åren och det har fallit lite i glömska efter dom senaste årens självdestruktiva misär ni (och även vi) upplevt.
Heyerdal: Nä men vafan grym värvning, det lär ju bli minst SM guld igen...Hoppas domarna lyssnar bättre i år...Heart of hockey är ju fantastiskt, man kan ju inte ha minioner som domare, vem behöver tre kronor när MoDo finns..
{297}: Toby fick ett långt och lukrativt kontrakt just för att han var jävligt bra, det tror jag jag t.o.m du förstår. 11 år i samma organisation, då är man en franchiseplayer man bygger laget kring. Toby ihop med Bufyglien rankades förr av många experter i NHL som ett av de bästa backparen i ligan, så nej, det är ingen duvunge Modo värvat hem. På sin prime kan han jämföras med Strålman oavsett vilka lag de spelat i. Nu är han såklart inte lika bra som för några år sedan, men har nog en hel kvar att ge i Modo. Artikel om "överskattade" Toby: www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/J1vjdm/inte-manga-jag-skulle-valja-fore-toby-i-os
F.ö förstår jag inte liknelsen med Strålman, har ni värvat hem honom eller? Var väl förresten du som tyckte ni skulle sikta högre än Toby i jakten på ersättare till Albin Carlsson. Hur går det? Är det där Strålman kommer in?🤣
JobbaPuck: TE har iaf gjort mer poäng i ett sämre lag än AS så vet inte om du har belägg för påståendet o åldersmässigt skiljer det ett år, men ingen garanti finns hur nån av dem ska lyckas i nya ligor o andra miljöer
Tack ST, inslaget E.Westlund gör om buren visar sanningen.
Efter inslaget är jag betydligt mindre skeptisk, trodde själv det var plexi hela vägen längs stolparna framtill som det sett ut på distans bilderna man sätt tidigare.
Någon byggteknisk tjej eller kille måste ju kunna bedöma den bärande konstruktion och såga av stolparna längs med plexi framtill och sätt plexi på säkerhöjd även på sidan istället för galler?
Då har vi en infinitypool känsla istället och inga siktproblem😃
Nucky: dags att damma av det gamla cyklop-epitetet på er. Enström har varit ordinarie i ett uselt Atlanta och ett dåligt Jets. Nu är Jets ett avsevärt bättre lag och han fick inget kontrakt. Att Enström har spelat in mycket pengar beror ju till största del på att han skrev ett långt och lukrativt kontrakt på ca 5 miljoner dollar medan han var bra, ett kontrakt Jets förmodligen är ganska glada att slippa idag.
Enström som hockeyspelare är förmodligen inte överskattad, han är en medelmåttig nhl-veteran som avrundar karriären i Sverige och han kommer garanterat att göra skillnad för Modo i allsvenskan, stort grattis till er för det.
Sen det här med att jämföra Strålman med Enström. Strålman har spelat för en cup contender med lysande statistik de senaste 4-5 åren, Enström har harvat runt skadedrabbad i ett bottenlag. Dom två spelarna är inte direkt jämförbara.
Olli Nomadinen : Tycker truppen i övrigt känns tunn och slätstruken, framför allt offensivt. Men värvningen av Toby skapar hype och intresse vilket är sjukt viktigt. Ett embryo till något bra, precis som du säger.
Men för att gå upp krävs så jävla mycket mer. Tror inte denna trupp är redo för det på långa vägar.