John Cena: Ok, tack. Ohlsson fick ju en smäll igår och Collberg är borta sedan tidigare. Palmbergs underkropp känns bajs, är säkert ljumsken. Han missade stora delar av förra säsongen, allt från januari. Antar att det är hans skadebekymmer som är anledningen till att han ännu inte spelat i SHL...
Olli Nomadinen : Ja nu börjar det bli dags för grabbarna att visa lite vilja. Som det låter från tidigare matcher har det varit si och så med det (säger jag utan att ha sett matcherna).
Olli Nomadinen : Vi får väl hoppas att trenden håller i sig, poäng fast vi spelar dåligt! Tror faktiskt att dom två närmaste matcherna blir oerhört viktiga, framför allt för hur man ser på sig själva som lag!
{8515}: Precis. Vi har en ö.t-förlust. I den enda matchen mot SHL-motstånd so far, förväntade bottenkonkurrenten Mora. Spelmässigt är dock förlust i ö.t smickrande där. I övrigt har vi vinster, ett flertal i ö.t. Mot HA-motstånd el sämre.
Sputnik: Lag som Brynäs och Skellefteå har en plånbok som tillåter dom att värva spets under säsongens gång, det har inte vi. Därför känns det viktigt att det lag vi ställer på banan i början av säsongen också klarar av uppgiften.
Sputnik: Men nog skulle det kännas lite lugnande om laget åtminstone under någon försäsongsmatch kunnat uppvisa nåt som kunnat gjuta mod och hopp kring spelet i egen zon. Det tycker jag inte man sett ännu.
Tikkare: Om man går efter hur det gått på försäsong. (många verkar hålla förra årets upplaga som nån måttstock då vi gick som tåget ändå från försäsong). Så kan vi lika gärna gå in på lag som Skellefteå som har förlorat mot både Modo och pastaälskande italienare i CHL(Italienska ligan håller väl ungefär hög div 1 klass). Betyder det att dom följer med oss till negativt kval till våren?
Tikkare: Noterat i Luläforumet: ?Ska bli ohyggligt intressant att se oss möta Timrå imorgon. De spelar tydligen med en stark defensiv, med inslag av giftiga kontringar. Något som brukar passa Luleå väldigt dåligt. ?
Olli Nomadinen : visst, håller med om att backarna verkat osynkade. Men låt oss växa in i rollen som ett SHL lag i sakta mak. Det kommer bli bättre och bättre. Ska bli kul att se hur det går ikväll. Ingen panik. Ta en stesolid.👌 det blir man stark💪 av.😏
Tikkare: Lovar att skippa storsläggan under alla omständigheter. Men jag är orolig över backsidan för den ser svag ut på papperet och än så länge har det även infriat sig på isen. Skulle ljuga om jag skrev att 0-6 ikväll inte skulle skapa vissa panikkänslor i mig 😉
Olli Nomadinen : jag tycker inte vi ska begära så mycket av laget ännu. Ett nästan helt nytt lag som ska trimmas ihop. Tids nog då killarna kommer in i serielunken och den värsta pressen släppt. Även om vi får stryk mot luleå ikväll med 6-0 betyder det ingen panik. Sitt still i båten och så får laget smälta ihop innan släggan faller.!
Duncan: jo men då förstår jag inte varför man väljer att vila fyra av dom mest namnkunnigaste spelarna i laget, om man försöker hitta kedjekombinationer.
sargad: Ja jag hoppas det. Matchen i morgon blir ett bra kvitto på hur långt efter vi är. Hittills har man försökt tänka bort insatserna med att det är försäsong, man provar sig fram, motivationen brister etc. Blir det en överkörning i morgon håller inte något av detta. Luleå är en seriekonkurrent och har vi i SHL att göra bör vi kunna stå upp hyfsat. Har inte några segerförväntningar men sättet vi genomför morgondagens match m å s t e ge positiva svar.
{297}: Kan det vara så att man prövar lite olika kombinationer mot ett något enklare motstånd. För att kolla om det kan vara något att satsa på. Matchen mot Luleå kommer kanske att visa just detta. Jag har ganska länge varit lite impad av "Freddans" sätt att led laget
Olli Nomadinen : Giffarna har ju lyckats i år trots låg budget. Bra med poäng och ett av de mer sevärda lagen i allsvenskan. Brukar inte Giffarnas och Timrås säsonger så att säga, följas åt? Får hoppas att det är så i år också. Knyta nävarna i byxfickorna och överraska.
Olli Nomadinen : Laget var väl till stora delar klart innan avancemanget så det blev ju ett allsvenskt bygge. Har ingen aning vad skillnaden i pengar blir när det omvandlas till ett Shl-kontrakt men förmodligen dyrare. Men visst, jag vill också se betydligt bättre namn på backsidan.
Jåkkinen: Att vi inte kan konkurrera ekonomiskt med etablerade SHL-lag ser jag som självklart, särskilt med tanke på att vi är i SHL långt tidigare än nån planerat för. Men nån form av lägsta anständighetsnivå trodde jag det fanns när det ändå skulle byggas lag för SHL. Så gott det nu gick. Det här är ju närmast generande.
Nisse på Mon: Rekommenderar att du börjar med att läsa artikeln jag länkar till nedan. Det finns fler artiklar också, minst en iaf där mer detaljer finns men jag orkar inte leta fram den.
Har för mig att det stod i den intervjun att SHL låser pengar bakom vissa krav (typ som att det ska finnas tillräckligt bra kameraplatser i arenan m.m.) också.
Nisse på Mon: Det jag har förstått är att Timrå inte fick 38 miljoner i tv-pengar, gick att läsa i en artikel för en tid sen. Framgår dock ingen exakt summa. Det enda som uttalas är ju ”folk har ingen aning vad saker o ting kostar” när truppens kostnad kommer på tal.
Nisse på Mon: Det där har jag också funderat på. Hur kan vi vara så extremt fattiga trots massa extra tv-pengar? Trots den nya budgeten har vi värvat ett allsvenskt lag och har inte råd med någon namnkunnig back.
Olli Nomadinen : Har någon utanför Timrå IK förstått hur det här med de 38 miljonerna + de 3-4 miljonerna för E.P, J D m.fl. funkar? Har allt kommit in till TIK...i så fall...var är pengarna? Betalas de ut i portioner...när då? Hur kan vi ha ett sämre lag nu än i HA med 42 miljoner extra? Var är pengarna?
{297}: Det kommer vi inte göra. Obegripligt att kassan är så tom att det inte gått att mönstra en backbesättning som åtminstone sett ut som toppen av HA.