Olli Nomadinen : Tack! Jag hoppas de kan styra upp TV-PUCKEN. Gick inge vidare för Medelpad/Jämtland och Härjedalen/Gotlands lag i år. Men hon har ju tre år på sig att bli Dahlén-klass!
Nisse på Mon or: De som var på årsstämman måste väl ha fått en revisionsberättelse? Stämman beslutar om fastställande av räkenskaper och beviljande av ansvarsfrihet. För aktiebolaget ska årsredovisningen finnas hos Bolagsverket senast sista november eftersom räkenskapsåret slutade 2019-04-30.
Nisse på Mon or: Det något konstiga är att årsredovisningen måste vara klar då siffrorna för bolaget är med i föreningens årsredovisning för förra året.
Nisse på Mon or: Ja allt snack om att hålla en sedan tidigare lagd arbetsplan trots trissvinsten med det oväntade avancemanget är ju bara bullshit. Varför i helvete då när det plötsligt strös miljoner över en? Bisarra argument att säkra framtiden när alla vet att det här är en branch där framgång föder framgång i större utsträckning än någon annanstans. Har aldrig varit med om att jag läst eller hört om en idrottsförening som kalkylerat med en överhängande risk att degraderas i syfte att rädda ekonomin långsiktigt
KulltorpsOlli: Minns att det var ett jäkla tisslande och tasslande om bygget med mediekuben. A-hallen var förbjuden att beträda under byggtiden 7-17 oktober, ryktet säger svart arbetskraft.
Kan vara flera sådana händelser som ligger bakom kanske.
Årsredovisning för Timrå IK Ishockey AB (556519-9659) har inte Skickats in till bolagsverket än. Så helt klart har något konstigt upptäckts. Förra året var den inne 21:a juni.
KulltorpsOlli: man kanske inte kan säga vad var det vi sa riktigt än. Men nog såg det konstigt ut med årsredovisningen, den billga truppen och handlingsförlamningen både vid uppflyttning och den sedan länge faran för nedflyttning från SHL. Vart tog miljonerna igentligen vägen?
RasmusVS: Det kommer att grävas ordentligt runt detta antar jag. Jag tror inte ST ger sig förrens de har grävt upp hela kadavret. Det är såna här grejer man drömmer om att gräva i när man sitter i en journalistutbildning.
Laken: Var ju väntat när idioterna redovisa 600.000 i vinst bara att bubblan skulle spricka med råge. Tror dåren att det skulle hålla hahaha med den trupp man hade inga förstärkningar mm i SHL .Klart som satan att det försvunnet miljoner bara man kan bevisa det vilket man bör ha nu när det är polisanmält.Finns säkert mera skit tyvärr
KulltorpsOlli: Var själv på årsmötet i somras. Jag reagerade att de nämnde att det var lite fel i siffrorna här och där i årsredovisningen. Spekulativt är det där fifflet har skett. (Från person som ej är insatt).
Laken: Ja helt klart ligger det en hund begraven angående ekonomiska vinsten förra säsongen! Vissa säger att man skall släppa förra säsomgen och allt därtill, men är det något fiffel bakom skall det fram i ljuset!
Jag ställde ett antal kritiska frågor kring resultatet efter senaste årsmötet... Jag fick det inte riktigt att gå ihop med ett budgeterat snitt på 3500, men vi nådde nästan 4000. 4 extra hemmamatcher (publikfester) UTÖVER budget i kvalet. Inga speciellt stora (dyra) spelarförvärv o.s.v.
Jag tycker fortfarande vi borde kunnat redovisa en mångmiljonvinst efter förra säsongen...
Olli Nomadinen : hoppas fanskapet åker dit så det stänker om det. Brott ska ALDRIG löna sig. Och vilken skam, han är ju helrökt i föreningslivet för all framtid den gode Jörgen. Dra åt helvete din förrädare!!!
Puckat: I vissa fall, ledarstaberna för juniorlagen är ju tex inte uppdaterade, brukar väl vara ett halvårs eftersläpning typ.. Men i andra fall bättre ja.
Sputnik: Backlund säger att föreningen kommer gå skadefri ur det här men att man agerat för att, som jag förstår det, inte sätta sig i en sits liknande ÖFK:s
Mardrömsscenariot: Wahlberg har medvetet sagt åt Nubben att vi ska ha en så billig SHL trupp som möjligt för att Wahlberg själv ska kunna roffa åt sig massor av SHL miljoner privat.
Bästa möjliga scenario: Wahlberg har delat några gratis årskort här och där mot att han privat fått någon resa eller prylar etc...
josha840: Jo för jag tror man inte hade tryckt så mycket på oetiska affärer som inte går i linje med föreningens. Hade det varit pengar in i egen ficka som det direkt handlat om så hade nog tonläget varit annat. Är min känsla i allafall.
Sputnik: Det är mer åt det hållet mina misstankar går. Han har gjort affärer med sådana som gett honom något i andra änden. Inget man kan se rakt av i bokföringen.
KulltorpsOlli: Första ryktet jag läser säger mutbrott. Men som sagt så lär det flöda rykten nu ett tag så man vet ju inte vem man skall tro på förens Timrå själva går ut med Info. Å andra sidan så kan man nog inte gå ut med info om det skall polisanmälas och det startas utredning.
Ingen kan ju säga att det är tråkigt och händelsefattigt att vara Timråit iaf... händer mer i och runt Timrå IK än alla svenska klubbar tillsammans. Bästa klubben... vill man ha lugn o ro får man söka sig till bouleklubbarna Modo o Brynäs.
josha840: Som ordförande handlar ju mycket om kommunikationen just nu om skadekontroll, så att de är så öppna som de är just nu är ju ovanligt. Att det inte skulle vara väldigt allvarliga "händelser" som han står anklagad för känns för mig helt orimligt. Är detta inte riktigt illa hade styrelsen aldrig någonsin stått och pratat om etik, polisanmälan och agerat så hastigt. Då hade de slätat över det och fått det att låta som att man ville åt lite olika håll.
josha840: Om nu inte Backlund duckar för den korrekta informationen gällande förskingringen, han kanske säger något annat i media än den informationen polisen kommer att ta del av och göra en polisutredning, när den väl fastställs och han blir skyldig till brott för förskingring så kanske Backlund berättar hela händelseförloppet.. Men man kan ju bara hoppas på att det inte är förskingring för eget bruk som är anledningen.
josha840: Sen frågar reportern om detta skadat ekonomin på något sätt. Då svarar Backlund (upplever jag) utifrån att själva avskedet inte kommer kosta något. Jag upplever frågan som om hon menar hela soppan, medan svaret behandlar avskedet.
Tikarn97: Jag delar frustration och irritation men hjärtat slår nästan bara ännu hårdare för TIK nu när vi dels utsätts för den här sortens skit, och har en styrelse som tar det på allvar och agerar.
KulltorpsOlli: Backlund säger till ST att det inte handlar om någon specifik händelse. Då ryker teorin om ren förskingring i mitt huvud. Sen kan han ju i allmänhet ha gjort affärer med bekanta o.s.v. vilket i sig är en form av förskingring. Det låter i intervjun (det lilla som sägs) som att det är en allmän inställningsfråga till affärer som är orsaken.
Eugen Sandberg: Förstår fullt ut, men frustrationen tar över och då måste man skriva av sig, det är ju inte så att den här informationen tas hand om lätt för oss supportrar, men precis som du säger så vet vi inte vad som har hänt ännu, men det lutar nog åt förskingring för personligt bruk i detta fall, och skulle det vara så, så skulle jag bli jävligt förvånad om det inte lutar åt en fängelsedom..
Eugen Sandberg: Blir spännande att följa det här. Nubbens "Folk fattar inte vad det kostar"-uttalande ekar än tommare. Folk (läs supportrar) har nog fattat mer än vi anar. Utan att veta såklart men alltså herregud, klubbens agerande vid avancemanget och därefter uttåget är så jävla fishy, så sjukt handlingsförlamat. Allt mot bakgrund att ekonomin är fortsatt liten vilket ter sig ganska obegripligt
KulltorpsOlli: Ja det känns skönt att det ageras rejält när det upptäcks. Att nåt har varit fel är dom flesta överens om. Svaren kommer att komma fram framöver. Det här med stupstock på torget... kanske dags att återinföra den?
Blake Slåhan: Här kommer en ström av killgissningar, häng med! Till att börja med så håller jag inte helt med om att backarna var för dåligt involverade i det offensiva, jag köper att vi har/hade för få poängbackar (lyckas Freij ... | Läs mer