1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601407 inlägg · 6212 ämnen

« · 1999457 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Knylan: Nu när vi kommer in på djupare ämnen , hur ser vårt klubbkontor ut ,har Timrå rätt folk att driva klubben framåt ,
Jag vet inte men ibland får man en känsla att det finns brister på många plan .
nu när en sade upp dig själv vad kommrr då , vad har hen för erfarenheter ,
många vad blir det
.Ekonomin är inte som den skall vara det ser vi och läser , man undrar istället vad kommer härnäst
Man vet inte hur det är egentligen med föreningen ..är det bara ekonomin som spökar .

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Mm..men visst ser du samma sak som jag Knylis?

Sv: Apropå nånting...
...så har Drugge börjat hitta målet äntligen..
www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/LAXplx/sjalvmal-sankte-aik

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Det vill till att vi lyckats bygga ett väldigt tryggt fundament innan den dag han slutar, annars kan det nog bli ordentligt hey baberiba i den här klubben. Det enda hopp jag kan sätta till att vi får det att fungera hyfsat smärtfritt är om Nubben själv får tillsätta sin efterträdare, annars kommer nog även vi göra de där standardmisstagen som så många andra klubbar gjort genom åren. Som att dra likhetstecken mellan Bra fd Spelare och Bra Sportchef exempelvis. Att vi ens fått den här snuskigt strama organisationen att snurra på senare år tillskriver jag Nubben helt och hållet. De som jobbat i bakgrunden har gjort enormt mycket men hur vi bedrivit det sportsliga är nyckeln i att vi fortfarande befinner oss på en konkurrensmässig nivå. Jag har enormt svårt att se att vi fixat detta om vi haft en sportsligt ansvarig som jobbat med kortare horisonter och lågt hängande frukt i meningen att hitta enkla lösningar på hur man bygger ett hockeylag över tid.

I detta ligger ju detta med Freddan också. Jag trodde också att vi skulle rita om på tränarsidan efter uttåget i våras men för någon som Nubben, som förmodligen lagt någon form av fyra-/femårsplan, så ser han ingen anledning att byta ut något han ser som vinnande på sikt. Mycket handlar nog om att motsvara hans förväntningar, skulle Freddan tappa förtroendet hos laget och vi börjar svaja så till den milda grad att vi äventyrar säsongens målsättning så kommer säkert mer drastiska åtgärder bli aktuella.

Sv: Apropå nånting...
Men tjabba, tjena hallå! Tänkte damma av den här profilen och komma tillbaka från tystnaden! Roligt med ny säsong och nya mål! Roligt också med en på förhand faktiskt rätt förvånande inledning. Hade inte räknat med en tredjeplats så här långt in i serien. Positivt överraskad till det.

Har inte följt matcherna psykotiskt som jag gjorde förra säsongen men intrycken än så länge är att vi har ett powerplay som funkar mer än väl. All heder år Jonte och Albin som burit laget i mångt och mycket.

5 mot 5 måste bli bättre med fler levererande kedjor, försvarsspelet var inför säsongen vår akilleshäl och är fortfarande det. Dock eloge till Söderberg som verkligen rest sig och blivit mer stabil än vad jag någonsin kunnat ana. Förstår dock inte varför man använder sig av 4a backpar när man har Hardegård och Lander i truppen? De för mig är inte mer än extraspelare i nuläget tyvärr, för stor osäkerhet eller bara brist på talang? Nej, kör på tre backpar och använd de övriga två som avlastningar.

PP ser som sagt väldigt fint ut, skulle vilja se Freddan våga snurra lite kedjorna för att hitta rätt dynamik istället för att trampa vatten och hoppas förstafemman ska leverera tre pytsar varje match.

Hade väldigt höga förhoppningar på Bratten som jag vet kan leverera på SHLnivå när det väl behövs. Dock väldigt svag nere i hörnen. Han ska kunna ligga högre än mittenskiktet bland sina kollégor. Hade mått bra av konkurens, Ohre är väl inte skräckinjagande i hasorna.

Nåja, trea efter oktober är inte fy skam. Dock med omänskligt PP och en hel del flax! Bättre 5 mot 5, bratten som rycker upp sig och slipar till försvarsspelet så kan detta båda gott! Vad brukar vi säga? Just ja fan, Forza Timrå för i helvete!

Sv: Apropå nånting...
Bilder: Hemmapremiären på VS

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Fint efternamn annars 😉

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Haha gick fort där, menade Söderberg, Andreas =)

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Rytter: Ja, Dahlen borde inte ens vara nära en landslagsplats enligt mig...

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
{8839}:

Han kommer representera tre kronor i framtiden och under sin karriär, det är inte det jag invänder mig mot. Det är mer Nyströms konstiga resonemang varför han borde vara med nu.

För vissa spelare verkar det inte gälla att man måste prestera först. Allt beror på ifall man har rätt efternamn eller är mediernas favorit.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Rytter: Håller med dig Dahlen är inte landslagsmässig , att göra mål i HA är en sak , att göra mål i SHL är en sak och där har han aldrig ens varit och prövat ,.
Den dan han prövat där då kan han var värd ett prov i Landslaget .
För hockey i Landslaget spelas i alla zoner .

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS:

Förstår inte hur Nyström tänker, men å andra sidan så här han ju visat flera gånger att han inte kan hockey.

Dahlén är en poängmakare och stjärna på HA nivå, men han är långt ifrån landslaget och internationell hockey. Han kan styra ett pp och producera poäng men i 5 mot 5 försvinner han stundtals mot ha motstånd och spelet utan puck är rätt mediokert. Sedan tycker jag han inte har samma bett i åkningen som tidigare, rent spontant känns det som han tappat lite pga alla besvär med skador och tuff säsong. Detta håller inte i landslagssammanhang.

Nyström tycker att Garpenlöv och tre kronor ska utbilda honom. Detta är helt fel ett landslag är inte ett ställe att utvecklas och jobba på svagheter, man kommer dit för att man redan har utvecklas och ska få testa detta på en högre nivå. Att utveckla Dahléns spel utan puck får faktiskt Dahlén, Timrå och freddan samt SJ ta tag i, när detta är gjort och man fått resultat kan man börja snacka landslagsuttagning.

Med Nyströms resonemang borde ju Albin Lundin också vara given, visst att han har saker att jobba på men det kan ju landslaget hjälpa till med.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
OlliJanne: Kom du ihåg sista matchens backpar Hardegård och Lander vilken rysning man fick när dom kom in .. dom var inte rolig att leka med

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
modomille: Det finns övik och den riktiga världen.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
TIK-Lund: Nu läser jag ditt inlägg lite medvetet som faan läser bibeln men det känns som att vi behöver lite mer "Jaha då blev vi räddade av Bratten igen då" citat här på forumet framöver. 5 insläppta igår kan han inte vara nöjd med även om OHårde och resten av backarna är universums nya i särklass sämsta back

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
modomille: I Övik kanske.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli:
Ja utan en bra tränare blir det svårt att lyckas, tror dessutom att det är lättare för tränarn att sälja in rekryteringar till SC än vice versa.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Jåkkinen: Fler än en verkar det som...

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
modomille: Hur många världar finns det?

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS: Vilken värld lever du i?

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS: ...som Nyström tycker är given. Jag tycker att vi kan förvänta oss mer än Top 5 utifrån förutsättningarna vi har.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Håkkybåkky: Det är inte alls lätt att återhämta sig efter man åker ur, än om det bara varade en säsong. Det finns ju rätt mycket erfarenhet kring det. Leksand är ju så vana att åka upp och ner så hela den föreningen är förbered nu för tiden på ett helt annat sätt än i princip alla andra.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS: För att bygga på mitt inlägg ytterligare så har vi faktiskt en spelare i vår HockeyAllsvenska trupp som var 1-2 namn i från att bli uttagen till Tre Kronor och Karjala Cup.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Alltså nu har jag väl i och för sig aldrig påstått att Nubben skall gå här och nu hej svejs va. Han har ju tom sagt själv nyligen att han börjar se sitt slut som sportchef här i Timrå. Givetvis vill jag att man är noggrann av rekrytering av sportchef och vilken profil man vill ha i klubben när den stunden kommer.

Sen är väl Freddan en ickefråga för mig då jag var en av dem som inte ville se förlängning med han när vi åkte ner. Sanny och Madhawk var ju också inne på det i sin podd. Att det var lite konstigt att man förlängde med Freddan då det inte är så ofta det slår väl ut att ta med sig tränarn ner efter degradering.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Håkkybåkky: Något haltande jämförelse tycker jag, det enda laget som vi faktiskt kan jämföra med där är Leksand, som ramlade ut efter en säsong.

Vi har gjort våra skitår i HockeyAllsvenskan. 5 år närmare bestämt, där vi har legat sist, slutat 10:a, 9:a, 6:a, 8:a osv.

Jag tycker inte att det är en orimlig förväntan att sluta top 2, framförallt inte med tanke på hur vi har startat, att vi har kvar 7-8 spelare kvar från SHL-truppen och har kryddat med Dahlén.
För mig personligen är top 5 numera ett misslyckande och i fall vi skulle hamna typ 3:a så förväntar jag mig att vi tar oss till kval.

Det är nästan 5 år sen vi stod vid ruinens brant och var nära konkurs, ja det är sant, men det var faktiskt bara lite mer än 6 månader sen vi spelade SHL-hockey.
Om vi någonsin ska kunna leta oss tillbaka till fornstora dagar så behöver vi börja redan den här säsongen, för nästa år blir det garanterat inte lättare att ta sig upp.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Om vi nu tar Nubben hur skulle Timrå kunna göra sig av med honom .
För han är Timrås fönster utåt .
Finns det någon mer ..nej

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Söderlund? 🙃

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Jag köper åsikten att vissa menar att det skulle behövas nytt blod och så vidare, däremot vet jag inte om jag någonsin läst ett enda förslag på ny sportslig organisation. Finns det något sådant förslag som någon av er belackare kan bjuda på? Det hade ju givit lite syre till debatten, om jag ska uttrycka mig väldigt försiktigt.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Om dom tar han ifrån oss, hur gör vi då? :I
Säga åt Söderlund att hålla puck? :p

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Om någon känner för att se dålig hockey kan jag tipsa om lågpunkterna från matchen Solna - Västerås. Det är bland det sämsta jag sett från två lag i samma match den här säsongen.

Imponerad av den som plågar sig igenom hela matchen. Då kan man skryta om att man har mycket fritid.

Sv: Apropå nånting...
{3405}: Haha! Sårad för att jag kritiserar Nubben? Jag är långt ifrån ensam om det. Har faktisk skyddat han många gånger säsonger innan och varit villig att ge han chansen. Dock så tycker jag allt har sin tid och Nubben har varit.

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Håkan Åhlund vill ha spelande back som ersättare för Alm. Förhoppningsvis ingår inte Westerlund i dom planerna...

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Dädär är en svår fråga när skall man var nöjd , skall man försöka vara kvar i SHL ..och lita på att man skall klara ett kval när man tappat för många poäng eller chansa före och tro att med nya spelare så finns chansen .
Ett jäkla vågspel är det .
Vem vågar det i en liten klubb .

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
TIK-Lund: Alltid välkommet med lite nyktra kommentarer från dig!

Som i princip alla andra är jag absolut inte nöjd med hur det har sett ut spelmässigt store delar av denna säsong. Men med undantag för de tre senaste matcherna har jag tyckt mig kunna skönja en något positiv trend, även fast det defacto inte genererat de mål som man hade kunnat kräva.
Jag ser årets TImrå som ett lag som kommer bli bättre ju längre säsongen lider, framförallt om vi får in en bättre andrecenter. Det är seriens yngsta lag, och förädlingspotentialen är hög.

Sedan finns det såklart några negativa aber som man inte kan blunda för: 5-5 spel(främst i offensiv zon), ojämn produktion, svaga ingångar etc. Hittills har vi varit alldeles för beroende av special teams: målskillnad i pp/bp = +13(tillsammans med Lövens +12 överlägset bäst i ligan).
5-5 är siffrorna tyvärr -2(undantaget ENG). Detta innebär att vi är 7:a i ligan och långt efter MODOs +25, Lövens +13 och BIKs +14.

På individnivå så har 50, 58, 23, 22 och 7 inte varit tillräckligt bra. Framförallt är Harde ett mysterium för mig. Finns mycket hockey i den pöjken, men ibland ser det ut som både tanke och ben är fast i sirap.

Sedan bör man även påpeka att första säsongen i HA inte alltid är så lätt.
-18/19 Karlskrona: 7:a
-17/18 Leksand: 2:a
-16/17 Modoröv: 12:a
Leksand gjorde en bra comeback, men lite extra klirr i kassan i form av en fallskärm är inte alltid förenat med en succé. Detta ska man vara ödmjuk inför.

Hoppas och tror på en utveckling spelmässigt, där även poängen kommer att följa med.

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Dock inte sant. Nubben är en sämre sportchef, fråga sputnik

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Det ska bli synnerligen intressant att se hur det där utvecklar sig under säsongen. Kan ge mig fan på att IKO överlever kvalet men att Åhlund piper till typ Brynäs sekunden efter att det är klart. Kvar står IKO med en sportchef som drömmer om att suga upp allt rat han kan hitta i AHL/ECHL för att ta sig an det ”andra svåra året”, med någon Andreas Johansson-lösning på tränarsidan.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Sputnik: Äh, samma säsong lät det som att Dahléns intåg försvagade vårt spel inledningsvis och Didrik Strömberg var genomgående universums i särklass sämsta back.

"Jahopp, ikväll räddade Haukeland oss, igen" - citat: hela grundserien 17/18

men men här är alltid glaset halvtomt och gräset grönare nånannanstans och allt är Nubben/Freddan samt Ohårdes fel.

Välkomna till Timrå IK - där laget ligger 3a i serien men tränaren och sportchefen samt truppen samtliga bör bytas ut (såklart med undantag för Ante han är naturligtvis helig och har ingen skuld i det hela).

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Importer vs svenska spelare www.expressen.se/sport/hockey/shl/dra-inte-in-mig-i-nan-pajkastning/

Sportchef å tränare verkar inte dra jämt i IKO :)
Nu brukar jag inte lita på skvallerblazker men hoppas att detta är sant, "skadeglädjen är den enda sanna glädjen"

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Tikkare: Självklart .
Har inte klubben ekonomi att göra något så måste dom behålla alla spelare , och då kan man inte värva ..
Det jag skriver är att dessa tycker jag inte håller måttet .
Kan man göra sig av med dom och skaffa bättre spelare kan ju inte vara fel
Vilka håller inte måttet och KAN bytas ut .var fråga
Någonstans finns det spelare som vill flytta/ misstrivs ifrån sin klubb ,men var vet jag inte .
Kanske i Timrå .

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
{8839}: på dig låter det som att det bara är att kicka några spelare och värva nytt, har du förslag på bra nyttiga spelare som med Timrås ekonomi kan ta in istället för dina nämda spelare du önskar bort?
Jag är fullständigt säker på att Nubben och föreningen har koll på läget. Vissa kräver Nubben avgång, Freddans avgång m m.! Visst..är det bra med förnyelse ibland, men allt handlar om ekonomi och rätt ledare på rätt plats. Hellre stabilitet än ett nytt jävla Leksand!!!!

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
{8839}: Jo, det är något konstigt med det. Man kan liksom inte bara skicka iväg en spelare utan kostnader i de flesta fallen. I vissa fall kan den klubb de väljer betala hela lönen, men det är mycket mer troligt om spelaren inte varit bra att det ändå kommer att vara Timrå som får betala en stor del av den spelarens lön. Alternativt att man köper ut vederbörande spelare, men även det är i regel en rejäl kostnad.

Rent ekonomiskt tror jag att det är väldigt liten chans att ni kan skeppa mycker mer än en eller två spelare, om ni ska ha råd att ersätta dem med bättre spelare (som givetvis kostar ännu mer pengar).

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Tikkare:Vi skriver att vi förbättra laget , vi klagar på laget på denna sida och hur skall vi då förbättra laget om vi tar bort spelare .
Frågan är då vilka ska bort ?
Skall vi värva och ha alla kvar ?
Det går inte .
Många viil ju att vi skall värva ..eller hur ?
Dessa spelare som jag skrev om tycker inte jag är bra och tillför inte tillräcklig i sillt spel .
Inge konstigt med det .

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
{8839}: Och vad hade du tänkt ersätta spelarna med? Juniorer? Nässén har inte spelat en match för oss, så varför ska han bort? Söderberg gör det faktiskt bra nu, Harde/Lander sättas på läktaren och ersättas med Nielsen då vi ändå spelar med 8 backar nu.

Berglund är vår kapten och fyller sin roll, även om han lämnar mer att önska. Boyce är totalt under isen, men vi vet vad han går för och kan leverera.
Wahlgren gjorde mål i går, så bara att hålla tummarna att det släpper nu.


Jag kan säga såhär: tar du bort de spelarna du nämner utan att ersätta med mycket bättre spelare så blir vi sämre.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
{8839}: din inställning som supporter till Timrå IK är det sista laget behöver allafall. Du verkar vilja att halva laget ska avgå! Vilka vill du ha in då?
Bäckström? Patrick Kane? Viktor Hedman? Lev i verkligheten som är i laget nu. Medelåldern på laget är väl runt 22 år. Vad tror du? Ska dom sopa rent hela säsongen och gå raka spåret upp i SHL?

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Sputnik: Hur många spelare skulle vi vilja bort egentligen för att göra oss bättre =
Bort = Hardegård ,Lander ,Berglund, Boyce ,Wahlgren, Söderberg , Nässen , Fjällström .

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS: Hoppas, det behövs

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS: Skulle inte gråta över en stabil back och en center till andrakedjan.

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
goleafs: Ingen flyttar väl till umedalen frivilligt om man redan har ett jobb...

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
RasmusVS: Hjelm lämnar oss för SSK och vi letar ersättare på backsidan. Vissa tror att Kenttä kommer försöka hugga på Westerlund. Inget konkret alltså utan bara vad vissa supportrar TROR. Jag tror dock inte Filip väljer bort er för en annan HA-klubb.

Hur har Westerlund sett ut för er i år hitills?

Sv: Timrå IK - HC Vita Hästen 2019-10-27
Är ganska övertygad om att det kommer någon förstärkning ganska snart. Säsongen har knappt börjat och vi har redan tagit in Ragnarsson. Westerlund behöver bestämma sig innan nästa veckas slut.

Jag tror att Westerlund stannar och att en till spelare presenteras nästa vecka. Innan 15e februari när fönstret stänger så kommer vi att ha minst 2 nya spelare, tror jag.

« · 1999457 · »