1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601935 inlägg · 6212 ämnen

« · 2025852 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Veteranolle: Maxkapaciteten har sänkts till 5800, men annars instämmer jag!

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
kul med fullsatt i morgon och med sex tusen på läktarna måste vi väl vinna. Det enda som var lite otur är att min kompis som inte har någon säsongsbiljett och gått på alla matcher hittills inte hann med att fixa någon biljett. Men med fullsatt arena ska jag njuta ändå.
För visst blir det väl fullsatt i morgon ???

Heja Timrå !

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Andersson: det finns ingen plan på några års sikt. Det är sanningen det. Halva laget fötsvinner och värva ett nytt halvt lag till nästa säsong. Om och om igen...


Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Nisse på Mon or: Berglund o Boyce stannar ......

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Nisse1: Två säsonger i rad med medvetet låg standard på backarna. Hur blir nästa säsong? Hur länge är Ante (5 säsonger) Karlsson intresserad?Så länge som Anton Lander får plats? Vad har Ante blivit lovad för att stanna 5 säsonger? Tror nog han vill ha lite klass även på försvaret. När i tid kommer Timrå att börja bygga lag som på sikt kan gå upp? Varför får inga juniorer chansen? Hur många blir kvar av någon slags klass till nästa säsong? Kan man räkna med 3:e och 4:e femman kvar, om de platsar? Vilka backar kvar? Söderberg, Lander och Karlssönerna? Nielsen tror jag tröttnar. Och Ohre? Vilket gäng att bygga på...många frågor men inga svar...

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
hockeypelle: perfekt! nu när forwardssidan börjar ljusna lite så får vi avstängningar och snart kommer väl skador också, dags att plocka in något nu för det är en jävla tur vi har en av seriens bästa forwardsbesättning, hade den varit lite sämre hade vi inte ens legat top 8

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
TD: På vilket sätt då? När Nubben säger att målsättningen/förhoppningen är att man kan plocka tillbaka honom efter utlåningen till Almtuna.

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Sonnenberg: som om det inte var nog dålig stämning här inne


Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
RasmusVS: hörs ju som dom dumpar honom..

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
The great one: Nubben har högre krav på Nielsen säger han, undrar vilka krav han har på sig själv och tränarna?
Platsar inte Nielsen i den här backuppsättningen är det korpen nästa. Hur tänkte man när man satte ihop truppen? Hur många misstag kan man göra egentligen. (Med förra säsongen i färskt minne)

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Heisenberg: möjligen 7-8:e

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Heisenberg: ja det är minus redan från början ligger alldeles för högt i banan drar då på sig utvisning hoppas på Fredsan nu visar att han gjorde som ifjol att Söderberg inte får en minut speltid i kvalet då denne inte pallade tempot dock har han lyft sig i år lägre tempo i ha..


Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Timråit H-sand: Alla verkar tycka det är jätte konstigt att Nielsen inte fått någon speltid, blir utlånad osv. Men jag delar inte den uppfattningen, är väll jättebra för Gustav och få istid. Timrå har väll fått låna ”talanger” också genom åren som tex Lawrence pilut, Timothy Liljegren. Och dom har det ju gått bra för. Dock kan jag hålla med om att lander absolut inte platsar i Timrå,men tycker inte Nielsen varit speciellt bra heller. Kanske inte lätt att gå in med för tunga axlar heller som han gjorde till denna säsong. Förhoppningsvis blir det en win-win situation för tik i längden.

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Heisenberg: Håller med!!

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Heisenberg: Håller med!


Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Timråit H-sand: Om Lander går in på de sex backarna har jag sett min sista match för säsongen.

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
RasmusVS: Ja håller med.
Tyckte Nubben verkade lite stressad ang detta. Tror innerst inne att Nubben velat att Nielsen skulle fått flera chanser o spela. Han vet ju om den potential som finns i han.
Istället har man satsat på Lander som trots klent spel o misstag fått chans på chans.
Får väl hoppas att han gör bra ifrån sig i Almtuna o kommer tillbaka o går in direkt då på 6 backar.
Jorå ni läste rätt. Freddan uttalade sig om att man tänker köra mera på 6 backar sen...😁!

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
RasmusVS: Varför är man så hemlighetsfull ang, gratismatchen. Andra föreningar visar tydligt vilka summor som resp, företag bidrar med, de andra har även en bidrags möjlighet för privat personer. Är ledningen för fin för x-tra bidrag?
Sluta upp med allt hemlighetsmakeri för f-n! Klubben behöver varenda krona och sätt lite press på marknadsavdelningen, nu får det vara slut på lallandet.

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
RasmusVS: Håller med. Samtidigt är det ju bra att de lyssnar, tar till sig och går ut och förklarar om detta saknas. Det är väl lite olika beroende på vilken spelare det handlar om. Var ju knappt någon som höjde på ögonbrynen när man skeppade Westlund till Östersund.

Denna utlåning kanske är lika glasklar i deras ögon även om vi är många (mig själv inkluderad) som inte håller med.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Ja jag håller med men han har ju också varit utanför laget.. :/

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
RasmusVS: Video med Nubben och Freddan angående utlåningen.

Självklart bra att de låter ansvariga förklara anledningen bakom, men framstår som hyfsat bajsnödigt när man inte hade gjort detta i samband med första nyheten. Som att man blev rädd när man fick kritik i går och därför vill gå ut och förklara för att det ska bli tyst.

Jobba proaktivt istället för reaktivt.


Sv: Apropå nånting...
{9004}: För min del kan vi gärna skeppa iväg Söderberg

Sv: Apropå nånting...
Om det är någon back som ska spela så är det absolut Lerebäck

Sv: Apropå nånting...
Jockz: Hade varit logiskt om utlåningen sträckte sig över resterande del av säsongen, nu gäller den 7 matcher.

Sv: Apropå nånting...
{8839}:

En annan effekt av detta. Har sett många Timrå matcher men långt i från alla så jag kan inte bedöma bidraget på det olika spelarna lika bra som er.

Men något jag som utomstående funderar kring är att det varumärke som Timrå byggt över flera år upp där man utvecklar unga spelare och ger dem istid för att bli ledande spelare och få en boost i deras karriär, är detta på väg att få sig en törn?

Tänker på unga spelare som t.ex Nielsen, Lerebäck, Wahlgren (även fast han varit kass). Dessa har inte utvecklas enligt plan, och vissa har blivit bänkade och man har inte nött på med samma förtroende och tålamod som tidigare.

Kanske kan detta på sikt leda till att spelare väljer andra alternativ, samt att klubbar högre upp letar andra klubbar för att placera de som inte tar plats i SHL för där vet dom att dom i princip är garanterad den speltid som behövs för fortsatt utveckling.

Detta är en svår balansgång, de bästa ska spela för att göra laget så starkt som möjligt så man kan konkurrera om uppflyttning, samtidigt måste man som en klubb tänka på sitt varumärke långsiktigt.

Just det sista är något modo tappade bort helt året vi åkte ur, men förhoppningsvis är detta på väg åt rätt håll nu.

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
{3405}: Helt rätt .

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
{8839}: Totalt utspelade hela matchen. Ett 3-3 mål hade inte hjälpt oss ett förbannade dugg tyvärr.

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Ska Söderberg gå före Lerebäck då har vi en kris i ledarskapet .
Lerébäck med sitt driv är en som behövs i ett tamt backspel hos vissa övriga backar ..

Sv: Apropå nånting...
Jockz: Jag hoppas också på förstärkning men känner mig tveksam, visst har Freddan/ eller om det va Nubben sagt i ST att man har "för många backar?" (Därav att tex Nielsen/Lerebäck fått vila.)

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
snubb: tre -tre där då hade vi nog vunnit ..tänk backen varit ca: 50cm längre ut då hade det blivit mål .

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Spock: Tack för tydliggörandet. Vi kan hur som helst konstatera att det inte är interference. Målet är korrekt bortdömt.

Sv: Apropå nånting...
Jockz: Tycker att det är på sin plats att Nubben/Ante går ut och förtydligar det här med Nielsen, hur tänker man, vad vill man?
Men som vanligt blir det väl strutsbeteendet som får tala,mao, inte ett ljud!

Hur många supportrar måste lämna innan ledningen inser vart man är på väg?

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Herminator:
Med utgångspunkt av ditt resonemang. Om nu målet varit korrekt bortdömt på dessa grunder, dvs att en spelare haft en alltför optimistisk syn på hur mycket plats som fanns mellan målvakt och back och att situationen tar sin grund i ett normalt kampmoment på isen. Hur tycker du att ”Allsvenskan” skulle ha uttryckt sig då i sin förklaring? Så att det inte blir ett, som du säger uppenbart bevis på en miss? Kampmomentet i den situation som vi talar om är minimalt och ingen forward i varken TIk eller Löven kan förvänta sig att bara få glida in och stå ostört framför mål. Insatsen mot Tik-spelaren från Larsen är alldeles för beskedlig och trots detta snurrar tik-spelaren in sig i Canatta. Hursomhelst, om det varit korrekt bortdömt på samma grunder. Hur skulle de då moiåtivera det? Om jag får önska så vore det intressant med ett sakligt svar istället för”det finns inga sådana situationer” . En grupp av domarexpertis säger ju att den situationen existerar och de har rimligen ganska god insyn i regelverket jämfört med hockeyintresserade supportrar.

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2020-01-17
Rytter:
Först och främst tre saker:

1. Det nyuppväckta lövenfanet har tittat i fel regelbok. Han är fast i dåtiden.

2. Den nu gällande Spelregler för ishockey 2019?2020 finns här i sin helhet:
www.swehockey.se/globalassets/svenska-ishockeyforbundet-hockeydomare/dokument/pdf/2019-2020_regelbok_sokbar.pdf

Den formulering som numera ligger närmast den utdaterade är som följer:

"Klubba: Att använda sin klubba mot en icke puckförare är generellt otillåtet. Ett visst mått av tillåtelse ska emellertid ges på ytan framför mål. Det är där tillåtet att använda sig av crosscheckingrörelser, hookingrörelser, slashingrörelser och trippingrörelser så länge agerandet görs i en kamp om ytan och så länge agerandet inte går över gränsen för vad som behövs för att på ett normalt sätt kämpa om den ytan. Interference eller Late hit ska utdömas om förseelsen är att anse som uppenbar för alla, fördelsskapande eller skaderiskerande", sida 124.

Detta föregås dock av följande stycke: "
Kroppsposition: En spelare har rätt till sin is och en spelare som åker framför en annan spelare är inte skyldig att flytta på sig. En spelare som befinner sig bakom en annan spelare får inte använda sin klubba eller armar för att hindra eller bromsa den som åker framför. Det är tillåtet att stå kvar på sin isyta utan att flytta på sig, även om det är uppenbart att en motståndare vill passera just där. Det är även tillåtet att åka in och ställa sig i vägen för en motståndare så länge man gör det genom att ta sig in på ytan enbart med hjälp av skridskoåkning. Det är inte tillåtet att söka kroppskontakt i en sådan situation. Den som har kroppsposition framför en annan spelare får utnyttja detta för att tvinga motståndaren till en längre väg, så länge detta inte görs genom att sträcka ut klubba eller armar. ", sidorna 123-124.

3. WW borde alltså gjort en tillåten crosscheckingrörelse i ryggen när lövenspelaren backade in i egen målvakt. Då hade han aldrig hamnat i målgården...
Det är vad HA menade med små marginaler, större crosscheckingrörelser ger mer marginaler.

Oavsett vad behöver vi inte bemöta speedygonzales nyreggade andrakonto.
Det är bara bra att veta nästa gång något lag blir inknuffad i Canata. För det lär hända igen.

Sv: Apropå nånting...
Jockz: Så kan det förvisso vara men ändock långt ifrån logisk i mina ögon😲!

Sv: Apropå nånting...
Timråit H-sand: Utlåningen kan väl också grundas på att man räknar med att förstärka backbesättningen inom den närmsta tiden, det skulle göra saken mer logisk.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Tycker Nielsen borde kunna vara en back för andra backparet! Och nog skulle han kunna spela 15-17 minuter i alla fall. Han har ju snabbhet och rörlighet som han visade i våras och vilket förväntas av moderna backar idag.
Sen kan han ju med tanke på ålder o fortfarande orutin gå lite upp o ner. Men måste ge han chansen speciellt som han har parametrar som gör att han har en uppsida vilket jag tycker Lander saknar. Han känns mycket mer begränsad och känns därför mycket märkligt att man då väljer att satsa mer på han än en ung lovande back .
Och lite märkligt kan ju tyckas med tanke på att man sagt att man i Timrå vill utveckla unga lovande spelare vilket Nielsen är som Freddan också säger att man då väljer och skicka iväg han...
Nä detta känns då mycket märkligt i mina ögon o även i många andras!

Sv: Apropå nånting...
Timråit H-sand: En sak om Lander jag tror att han är skott villigast i laget och oberäkneligast ..

Sv: Apropå nånting...
Timråit H-sand: Var tycker du Nielsen ska spela då? Och i vilken omgivning? Vilka minuter?

Sv: Apropå nånting...
luffaren: Räcker att se de på isen så är det inte svårt att bedöma...😜👊!
Sen är det ju lite märkligt när Freddan går ut o hyllar Nielsen efter att vart utanför laget flera matcher komma in o göra en riktig bra insats.
Lite märkligt att man då ska låna ut han. Borde ju fått spela mer naturligtvis då...
Fast Freddan har huvudansvaret så vågar han nog inte gå emot vår demontränare som har hand om backarna...
En backuppsättning som blir mer o mer villrådig över det kaos som råder med 8 backar ibland på matcher o 7 där alla ska spela o på det sättet aldrig får den kontinuitet o samspelthet .
Nä SPELA för faan på 6 backar och då de bästa backarna o ha en som backup vilket Freddan var inne på i Timråpodden! Men så lär det ju knappast bli...

Sv: Apropå nånting...
Zambonin: varför spelar Lander då? Är det så jävla illa att det bedrivs svågerpolitik i Timrå IK?

Sv: Apropå nånting...
Heisenberg: Håller med att Lander inte klarar tempot o är alldeles för klen fysiskt!
Får Lander tid så kan han klara det hyfsat o den tiden finns i div 1!

Sv: Apropå nånting...
luffaren: men vem har mest istid ? mest förtroende ? Hade Nielsen den istiden hade han åkt åttor runt Lander

Sv: Apropå nånting...
Timråit H-sand: Men kolla statistiken så ser du varför det blev Nielsen och inte Lander. Och utlåningen är bara till 14/2 .

Sv: Apropå nånting...
Zambonin: Jao, men hyggligt i alla fall. I den mån han behöver, sen har i stort sett ALLT felat i vårt lag på senare tid vilket gör att hans misstag blir extra synliga. Men som en avlastande back har han tagit kliv under säsongen, utifrån hans begränsade register. Håller med om att han inte har speciellt mycket att göra i HA, men att mönstra in på åtta backar fixar han så länge man håller hans to do-list väldigt kort.

« · 2025852 · »