1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598941 inlägg · 6213 ämnen

« · 2097462 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
{9037}: Han hoppas man ju däremot tar sig till andra sidan pölen

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Hållander har ju köpt hus i Timrå så han känns "nära".

Västerås IK - Timrå IK 2020-11-08
För någon som inte ägnat Västerås många sekunder av uppmärksamhet sedan jag såg att de torskade med 9-1 mot Löven så kom det lite som en överraskning att de gått som en raket sedan dess. Inför morgondagen har de tre hängmatcher och en poäng upp till SSK på tredjeplatsen. Viktor Hertzberg ser ut att missa matchen, VIKs bästa målskytt. Tackarrr.

Gör vi en lika usel förstaperiod som igår så kommer detta bli riktigt jävla svårt, Västerås är betydligt skickligare på att driva spelet än vad BIK är. Jobbig bortamatch, i ett läge där det börjat poppa upp en del frågetecken sett över de senaste fyra perioderna. Hur resonerar vi kring att Johansson släppte fyra kassar igår?

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Kyösti Karjalainen och Tomi Källarson

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Emil Pettersson, Jacob Olofsson, Filip Hållander

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Ja tänkte på han med. Trodde han hade kontrakt nått år till dock. Förhoppningsvis så tar vi steget upp och att han har kylan att vänta ut slutspelet innan han dignar nått annat.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Sebastian Erixon med hus i stan känns väl inte allt för långt borta

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Finns det några realistiska spelare som spelar i SHL idag som vi tror kan tänka sig komma tillbaka om vi går upp?

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Jo jag bollade också de tankarna du nämner. Saken är väl att ingen vet, precis som med Corona i sig.

Förhoppningsvis så kan man slutföra denna säsong och att Timrå tillslut står som laget som tar steget upp. Jag tror då att läget ser rätt bra ut att få behålla i princip de man vill från nuvarande lag. Jag tror vi skulle kunna bygga i allafall 2 hyggliga forwardskedjor som skulle hålla i SHL. Ta med Westerlund, Hardegård, Svensson på backplats. Bygga på med lite mer spetsiga backar efter det och gärna lite rutin från högre kvalitativa ligor än HA. Så kan de backarna också komplettera våra backar som i princip endast spelat HA och hjälpa dem in enklare i SHL nivån.

Sedan Behålla JJ och en lovande toppmålvakt från HA tex. Skulle det visa sig att de inte håller så är det nog enklare att få in en målis i spelsystem än att bygga för ihåligt bland forwards och backar som senast vi gick upp och tro att enstaka utespelare skall komma och vara Messias.

Denna gång tror jag däremot vi kan räkna in Dahlen.
Kan väl förövrigt tycka det var vårt största nederlag förra gången vi gick upp. Att vi just tappade för många bärande spelare till SHL intåget.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
{8671}: Tingsryd borta var ingen höjdare heller. Skillnaden igår var kanske att vi mötte ett lag vars svaga självförtroende gjorde att dom helt enkelt vek ner sig den sista perioden. Det var ju övertydligt t.ex. i förlängningen att dom helt la av att spela då dom inte vågade spela för att vinna.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Rallarn: 0 poäng I finska ligan. Ska vi gissa att Jesus ligger på samma lönenivå som Ohlsson ändå?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Jag var först inne på samma banor också, men börjar man fundera på det hela så blir allt väldigt svåröverskådligt. Ditt exempel bygger ju på att de ska rikta blickarna mot HA pga att de inte kommer ha råd med utländska spelare, men på samma gång kan man ju då ställa sig frågan var alla dessa utländska spelare isåfall ska spela? Det finns inte så många ligor och klubbar och är det något som börjar dyka upp allt mer så är det hur omöjlig situation väldigt många spelare sitter i just nu. Att klubbarna krisar får ju sin följd i att spelarna får nöja sig med lägre löner för att ens hitta en klubb och någonstans i den röran behöver det inte bli så att HA blir mer utarmade än nödvändigt.

Sen vet jag inte heller om det är så värst mycket att oroa sig över att vi eventuellt skulle tappa spelare till SHL, det är en del av kretsloppet. Men förhoppningsvis kan det nya kvalsystemet nu göra att spelare vågar vänta lite längre med att tänka på nästa säsong, och när "nästa säsong" nästan är något hypotetiskt så kan det dra ut ännu längre på tiden. Precis som det blev i våras/somras, då vi fick behålla många spelare som egentligen är på gränsen till överkvalificerade för HA.

En intressant detalj som dök upp för några dagar sedan var dock att Hartmann haffat amerikansk agent. Sen var det någon Flyers-scout på plats i NHC nyligen också, "sägs det". Spännande!

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Rallarn: Japp. Och även kampanjen #villeskahem tickar på rätt bra. Glader sätter sig snart i en eka med en låda kosken och börjar ro. Klippet lägga ut i sociala medier inom kort.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Hassan: Frälsaren har nu landstigit i Övik. Man blir lite nyfiken på vad man får i lön efter att inte räckt till i finska ligan, fansen samlade in en rejäl slant.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
{8671}: ”Två av de sämre” om man ska vara petnoga.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Tikkare: jag håller istället med Freddan i intervjun efter matchen. Första två perioderna är dom två sämsta perioderna denna säsong. Tredje är godkänd. Sent ska syndarna vakna.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Charlie2: Lilla farbrorn tycker att Timrå gjorde en överlag bra match igår många av spelarna höjer sig över förväntan! Dom kan se lite rostiga ut ibland men så genom ett trolleritrick så tar ngn dom i kragen o vips så sitter allting där de e så man blir tårögd när alla hjälps åt o spelar för varandra! Den lagandan är toppnotch!!!😎😎

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Jo känner lite samma oro faktiskt. SHL kommer nog utarma HA efter denna säsong. De lär inte ha ekonomi för utländska spelare och lär då ta all spets som går från HA till billigare peng.

Sv: Apropå nånting...
Är det fler som kan känna att om vi inte går upp i år så finns en stor risk att vi får en Lex Modo på spelartruppen?

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Hassan: Haha ja den var bra den! :D

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Måste säga att matchen igår var riktigt dålig. Fanns ingen inställning alls under första 40, bortsett från korta stunder. Fina mål dock.

Blev jäkligt nervös när vi gick in i tredje och försökte spela så fysiskt. Lite "beqt Them at their own game", men uppenbarligen fick det dom ur balans och vi kunde ta över mer och mer.

Som Boqvist sa efter matchen så kanske man kan se 2p som rättvist.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Andersson: Älskar också Lerebäcks propp på Franzén. Fast situationen med Fille Filur och storgnällaren Berglund är ändå roligare. Fille flippar runt Berglund i mittzon, Berglund blir sin vana trogen rosenrasande över att någon spelar på samma sätt som honom, tar sats som om nån ställt en låda pripps blå bakom förlängda. Fille som ser vildhästen komma frustande vickar höft och Berglund tacklar bara sarg.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Tikkare: Inte Timrås bästa match , dock en av dom svåraste . Och fortfarande stämmer det som en känd hockeytränare en gång sa " Det finns ett motståndarlag och det påverkar vårat spel "

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Slagskottet: sett om matchen nu på morronen. Håller med. Timrå var inte alls dåliga. Bik var jävligt bra. Sen kan man inte tro att man ska glida igenom en serie och va på tårna varje match och vinna. Det Timrå visade styrka på var att mentalt komma igen och till slut vinna. Lundins straff distinkt och bestämt. Bra där. Hartmann blir bättre och bättre. Lodin tror jag är på gång på allvar.! Det gnälldes lite på Westerlund. Jag tycker han lyft sig avsevärt i år.! Jättebra gjort av laget att vinna borta mot Bik.! Som jag sagt tidigare har laget bevisat för oss och inte minst dom själva att dom kan spela bra hockey utan Dahlen. Mental turboboost.! Snart är lill-Gretsky tillbaka och då blir det gasen i botten och öppna spjäll.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Vilken jävla match..!! "Timrå ska vara glad dom fick med sig poäng" sa dem på Cmore, såg dem fel match eller?

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Tom Topp: absolut. Håller med på båda punkterna.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Bragd-Birger: Det är svårt att hålla full koncentration match efter match, och det är klart att griskatterna taggar till lite extra när man möter seriens bästa lag. Men det visar på styrka att vi reser oss på slutet och fixar två poäng!

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
BlackBay: tycker faktiskt att insatsen var knappt godkänd. Hur många en-mot-en-situationer vann man? Hela tiden ett skär för sent in i situationerna. Och man var alldeles för långsamma och omständiga i egen zon. Fasttryckta gång efter gång. Plottrigt, dålig rörelse, osynk.

Med det sagt var BIK bra (ungefär 10 ggr bättre än senast), och givetvis är det så att dom var delaktiga i att få Timrå sämre. Jag tyckte dock att det kändes från start att Timrå inte riktigt var villiga att ta kampen till 100%. Trist nog, eftersom jag tror att det hade blivit en betydligt bättre match. Nu tyckte jag att den var hafsig och lite frustrerande.

Sv: Apropå nånting...
{JanneH,Kulltorp: Jodo, det var lite åt det hållet jag mena.

Man kan ju också se det som ett "lyxproblem" med att det emellanåt blir överdosering i vårt hockeysnack av Modos kräftgång; Det bara flyter på för oss så vi har inget behov av att oja oss 1-2 dygn i våra egna problem efter var och varannan match som annars är brukligt. "Det går bra nu" :-)

Sv: Apropå nånting...
Backarna , framförallt Skägget o Westerlundarn tog permis halva matchen . Harde bra idag iaf . Vinst trots att insatsen är 80-85 %

Sv: Apropå nånting...
JonteD: utsett han till sämst i flera år men i år är det en ny Lyth det tar sig när man blir torr inte blöt bakom öronen

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: jag tycker helt klart det ska finnas utrymme för lite gottande men låt mig parafrasera Trump - Timrå first!

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Men man får ju respektera alla smygmodoiter antar jag. Ska försöka att inte njuta för mycket av Modos kräftgång offentligt.
Hur det nu kan vara så känsligt i ett Timråforum!?

Sv: Apropå nånting...
sargad: Hahaha, kan man få för mycket av det?

Sv: Apropå nånting...
sargad: jag tänkte lite samma sak. Jag gillar Kulltorps stil men nu börjar det bli lite för mkt om dem. Låt oss fokusera på hockeyn i allmänhet och Timrå i synnerhet

Sv: Apropå nånting...
{kulltorp, gogo}: Modo, Modo dom o mod om do Mofo modo...

Sådär nu kanske vi har fyllt Mo'dosen för mågra dagar.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Bragd-Birger: vet inte vilken match ni andra såg ikväll men så dåliga som flera skriver tycker jag inte vi var.
Oavgjort efter fullt tid kändes fullt rättvist och i förlängningen tycker jag vi var det bättre laget så 2 poäng känns inte alls som ett rån.
Nu får folk sluta leta saker att klaga på och njuta av det fina lag vi faktiskt mönstrar av denna säsong.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
JonteD: kommer ni ihåg vad jag förutspådde tidigare idag? Jämn match TIK i OT.
Måste putsa spåkulan lite eftersom jag inte såg att det skulle bli straffar.
2 pinnar borta mot ett BIK i form är ändå starka papper!!!

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Woody Jokinen: Åtta raka är ju inte så tokigt och att vi vann 3e perioden med 2-0 och krigade oss tillbaka i matchen känns riktigt bra.

Sv: Apropå nånting...
{9037}: Ett Modo som lever lika mycket på gamla meriter som Påven lever på religionen

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
roger_sundsvall: Amen & skål. Apropå skål så figurerade ingen mindre än Kjell Lönnå på SVT idag i programmet Dobidoo.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
JonteD: Precis. Viktigt match det här. Bra att killens får känna att det inte håller med 85 procent.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
skitmatch
mot ett skitLA..
👍
2points

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Woody Jokinen: Bra lag som Timrå har tur!!

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
JonteD: Skönt med 2 pinnar! Det är 2 mer än vad vi förtjänar men det här med att ställa ut skridskorna i 40 minuter och sedan spela 20, det kommer inte fortsätta ge den utdelning som vi varit bortskämda att se hittills.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
Woody Jokinen: Fy bubblan va stark av Timrå att komma tillbaka och ta extra poängen..

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
2 rätt oförtjänta men sköna poäng.

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
{8671}: Tror Blomman med sin karaktär är en sån spelare som kan vara ovärderlig i ett slutspel. 👍

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
KulltorpsOlli: Extra skönt mot fyra lag. Det här är ett av dem!

Sv: BIK Karlskoga - Timrå IK 2020-11-06
JonteD: Jamen sådär då. Två poäng är bra en sån här match

« · 2097462 · »