1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600171 inlägg · 6212 ämnen

« · 2146554 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2020-2021
{297}: Ja, jag hörde att Kentää försökte få ett samarbete runt försäkringar med ett bolag som hette typ Orrefors...

Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: vem fan vill försäkra hockeyspelare? 😜

Sv: Apropå nånting...
... Så kan jag inte låta bli att minnas tillbaka. Nu när Modo ställs inför en rysare mot Kristianstad ikväll och de har chans att hänga av dem med 13 poäng eller få dem så pass nära som åtta poäng. Se länken. Kommer ni ihåg denna match? Minns jag inte fel så låg vi och Sundsvall sist och näst sist. Och vi torskade på hemmaplan. Vi lyckades dock repa mod och rädda sista slutspelsplatsen i den sista matchen borta mot Asplöven. Men denna säsong förlorade vi tre matcher mot Sundsvall och vann en i sudden.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Snyggt! Swisha 123 321 12 32.
Och vi kan väl skriva:
”Konstverksauktionen på hockeysnack” i referensen;)

Tröjan har nu dragit in 700 bagare till klubben. Och fortfarande kan någon bjuda 300 och få reliken:)

Sv: Apropå nånting...
Och jag nås av nyheterna att Sture precis tackat för sig och lämnat isen.
Uppladdat:

500x0-0a023d67-f24c-4073-9d3b-e0dd553fdec1.jpeg


Sv: Apropå nånting...
Smokey: Vart swishar man? Dvs vart hittar man numret? Jag kan swisha 300 kr och behåll tröjan till ÄNNU en auktion.

Sv: Apropå nånting...
...så tycker jag att det är lite spännande att se utvecklingen i Hockeyns vagga just nu, när de börjat inse att 99% av alla spelare de vill värva tackar nej.
Måste vara en fruktansvärd insikt!!
Som att vara på ett dansställe i Kovland med 5000pers och ingen vill dansa med en..
Men lösningen verkar vara att börja kolla i div 2, det måste ju finnas potential där att hitta...heja Glader!!

Sv: Silly Season 2020-2021
{8179}: Trodde verkligen att försäkringarna var bättre för klubbarna men hade tydligen fel!

Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: Njaaaaa.. Detta skrev Sanny den 2020-12-30:

-Dag 1-14: Klubben betalar full ersättning
-Dag 15-90: Försäkringskassan betalar ut ca 24 000 kr per månad. Klubben betalar sedan mellanskillnaden till 90 procent av lönen.
-Dag 91 och framåt: Försäkringskassan betalar fortsatt 24 000 kr per månad medan SEB- Tryggliv täcker upp till 90% av lönen fram tills dess att spelaren blir frisk (max 60 månader).

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Vilken hjälte:) Så här svarade profilen när jag försökte skicka tröjan:

- Tjena Smokey! Bra initiativ av dig! Jag swishar 250kr till Timrå alldeles strax, bild kommer.

”Grym tröja, men jag ville egentligen bara matcha det högsta budet och dubbla intäkten till Timrå :) Så behåll tröjan (eller buda ut den till någon annan röd bundsförvant), och ta en klapp på axeln för att du ökat Timrås intäker med ett par hundringar :)”

Nu har alltså tröjan dragit in 400 spänn till Timrå IK. Håkkybåkky 250 och jag 150. Och tröjan finns kvar för mer rödvitt jobb.

Den som först bjuder och skänker 300 spänn till Timrå IK får den nya och oanvända XL-t-tröjan hemskickad. Någon?
Uppladdat:

500x0-14694953-fdcb-4f9e-99ba-975bc6e966aa.jpeg


Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: 250 spänn till Timrå IK! Bra. Och grattis till en unik pryl. PM:a mig en adress så skickar jag över ”konstverket”.

Jag swishar också in 150 spänn till, så att Timrå inte förlorar marginal på försäljningen av supporterprylar.

Ni andra:

- In och handla TIK-prylar i supportershoppen! Köp stödbiljetter och backa Nubben tills korna går hem!

Trevlig rödvit helg. Älska Timrå IK! På alla hjärtans dag borde vi väl slå swishrekord till klubben?

Sv: Apropå nånting...
Låt grabben spela match vettja! Vad har vi att förlora på det? Serien redan vunnen och perfekt läge att låta en junior känna på grejerna. 💪

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: jadå jag tror o hoppas ni tar klivet i år.. kan ta upp vilket som helst huvudsaken det int är if burkölen

Sv: Silly Season 2020-2021
{9287}: Får hoppas det endast resulterar i att Bulan endast studerat nästa säsongs motståndare då. 😉

Sv: Silly Season 2020-2021
Inte för att vare den nu men satt o tänkte på att tänk om Timrå ej går upp. Då har ni en väldigt stor skara spelare som jag vill ha till Luleå iaf xd
Sen har man hört att skuggan ska föryngre laget lite och har kollat på en del matcher för timrå

Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: oavsett om det där gäller nu. Du tycker alltså för att citera dig ” sparar ju tyvärr en jävla massa pengar” på dag 1-90 där? 22500 sen smäller maxtaket. Ni sparar näst intill noll på era överbetalda spelare första 90 dagarna.

Sv: Silly Season 2020-2021
{9108}: Så var det för några år sedan, vet inte hur det ligger till i år dock.
Uppladdat:

500x0-f1c6c32e-1960-4049-a19b-840f2dfd7db8.png


Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: källor på det?

Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: efter 90 dagar så går försäkringskassan in för att betala.. annars är det laget som gör det.

vet inte om dom går in med hela summan då eller om det är 75%.
sen vet man ju inte hur Löven går tillväga, men det är så det funkar för dom normala lagen vettu

Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: första tre månaderna gör man det ja.

Sv: Silly Season 2020-2021
Ja hört ett rykte nä prat på ” Heta Linjen ” 060
inatt!
Ja håll tummarna 👍
Uppladdat:

500x0-6fa810c4-ce79-4c56-a423-9b6b43bacc29.png


Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Så du menar att man betalar hela lönen på en spelare som är skadad?

Sv: Silly Season 2020-2021
JoseGonzales: Sparar? Ni får ju betala viss del av lönen ändå. Sen kommer spelare tillbaks. Tror ni de spelar gratis då? Nej det där uttalandet och tänket är Lyxfällanvarning. 😅
Sen är det klart att Kentää lär sålla iväg spelare ur truppen också. Det är ju ett levande dokument. Presterar man inte inom 5-10 matcher så är det tack och hej och nya spelare in.

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Löven sparar ju tyvärr en jävla massa pengar på alla skador då man inte betalar lön..

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Hahl: Björklöven laget där man spelar "nästan gratis"..

Sv: Silly Season 2020-2021
bar mofftak: Ingen kan mygla som Kentää... det är sen gammalt.
Var är Asplöven nu sen han lämnade?
Visst ja klubben existerar inte längre. Ingen kan mygla som Kentää.

Sv: Silly Season 2020-2021
bar mofftak: De köper ju dessutom ut honom enligt Höken. Så både lön och summan för att köpa ut han..

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Man börjar ju undra om de betalar någon del av lönen utanför landet skattefritt. Varför skyr de personer som skatteverket har koll på?

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Hahl: Han är för bra för Timrå. Kommer aldrig ha en chans på han.........

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: HASA!

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Hur de skall få plats för alla backar när alla är hela och friska det är fullt är en annan femma..
Almtuna däremot kör sin säsongsenliga rensning. Som skribent nämnt innan. Kom hem Berglund och kriga med Boyce och gänget igen. 💪

Sv: Silly Season 2020-2021
Löven satsar mångkulturellt. Belov klar för Löven enligt Höken.

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Hahl: Haha, nä, det verkar inte bättre.

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Det var ju det jag skrev när han dök upp här. 😂

Sv: Silly Season 2020-2021
Tom Topp: Landar Nubben Anton vore det
t u n g t !! Ja, ca 1000 kg.
Nåväl, kul att sväva iväg ibland.

Sv: Silly Season 2020-2021
Timråhej: Lugn nu....

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Hahl: Ett annat favorit rykte bottnade i att Tikkanen hade vart på Mamma mos i Bollnäs.

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Är det en comeback för Berglund jag hör? Skulle väl passa hur bra som helst?

Sv: Silly Season 2020-2021
{9348}: Hade faktiskt inte reagerat på det innan, men det är ju intressant som du klistra in.
"sen om det blir tidigare då blir de det. Men vi får se, det är lång tid kvar på säsongen här, vi spelar bra och har ett bra lag."

Har väl iofs med osäkerheten med Coronan just då att göra när han uttalade sig så. Han har väl dessutom inte upplevt sig i form helt efter han var drabbad av Covid själv.

Sv: Apropå nånting...
Äntligen är Sverige bäst på Skridskor igen.
VM Guld på 5000 m.
Sen att killen har ett coolt namn gör ju inget...
Nils van der Poel. 💪

Sv: Silly Season 2020-2021
Tom Topp: Om Almtuna släpper massa spelare bör vi hugga dem i slutspelet. 👍

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Glöm Lander! Enligt Modoboken så behöver Almtuna pengar och är villiga att släppa Hasa! Det är bara att slanta upp! 😄👍

Sv: Silly Season 2020-2021
{9348}: Jag menar ju att han kan komma nästa säsong alltså, inte så troligt redan nu..
Är ju nästa år Viggo är 6 år och börjar Förskoleklass.
Alltså menar jag att även om vi inte går upp så tror jag chansen är rätt god vi har en härförare i Lander nästa säsong. Alltså är det inte do or die för Nubben att vi går upp i år. Däremot har han ju snackat om att det vore intressant att gå upp med detta gäng då han tror han får behålla de han vill ur truppen denna gång och bygga för framtiden i SHL. 👍

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: den ska jag lyssna på.

OM Lander kommer så skulle det förklara varför Nubben är 100% att vi ska gå upp och han sparar inte med att säga det om och om igen.

Sv: Silly Season 2020-2021
{9348}: Var ju i podden med Adam som jag också refererade till en del, Adam pressade Anton lite och man fick vibbarna av att han kunde komma hem även om Timrå var i HA..
Jag sa ju inte att han kommer, bara att han hintat om att det kan bli spel även om det är HA för Timrå? Eller kanske misstolka vad du mena?

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik

OJ OJ OJ. En siare kan skåda kryptiska saker.

” - Min äldsta grabb Viggo fyller fem i april här och vi har sagt att när skolan börjar, då ska vi vara hemma... sen om det blir tidigare då blir de det. Men vi får se, det är lång tid kvar på säsongen här, vi spelar bra och har ett bra lag. Vi har chans att vara med om att vinna, vi får se vad som händer men det lockar, ja.”

sportbloggare.com/dragskott/anton-lander-oppnar-dorren-for-spel-i-svensk-hockey-redan-nasta-sasong

Kostar rubel gör grappen 💸💸💸

”Anton Lander tycks vara den svensk som drar in mest. Han har en månadslön på strax under 950 000 kronor, uppger den ryska källan. Bara fem spelare drar in mer i ren månadslön än Lokomotiv Jaroslavl-stjärnan, ”

hockeysverige.se/2020/06/01/har-ar-khl-svenskarnas-monsterloner

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Nomadinen : Haha det är ju en evighet.. Minst..

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Nomadinen : Så många rykten som surrat genom denna gb genom åren. Man blir ju nostalgisk. Jaromir Jagr ryktet är ju svårslaget 🙏😄

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Seså, låt grabben ruva på den där nu. Inom max drygt 102 timmar vet vi alla iaf 😉

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Ja men då så... 👍

« · 2146554 · »