KulltorpsOlli: Det blev ju så kränkt, det där trollet, när det ifrågasattes. Så då skulle vi minsann inte få ta del mer av dennes heliga visdom. Verkar som att det gjort allvar av saken och dragit sig tillbaka under sim troll-sten
hubbenorlen: Ja jag ser det som högst osannolikt att Pääjärvi hamnar här. Tyvärr. När Mr madhawk är ute med andra uppgifter så brukar det stämma. Men vi får hoppas på andra toppnamn istället!
roger_sundsvall: På nått sätt så vill jag ändå ha kvar Wiercioch. Verkar vara en förjäkla bra person och jag tror att SHL som är lite mer uppstyrt skulle passa honom bättre. Han har ju en enorm uppsida och med familjen på plats och troligtvis någon fler engelsktalande i laget som det ser ut att bli så tror jag han skulle passa perfekt för oss i ett tredje backpar
Sputnik: Kanske signa Walli på 2 år. Låna ut han till HA lag som kan ge han större offensiv roll? Sen kanske han är mer redo på sista året på kontraktet?
Jag tror de flesta vill stanna, men som alltid lär väl någon drar någon annanstans som Ohlsson förra säsongen. Den stora frågan är dock vilka som får chansen i SHL. Man ser ju att endel inte riktigt skulle hänga med i SHL-tempo dessvärre, trots ett bra jobb. Blir spännande att se vilka som plockas in utifrån.
Sputnik: Nubben och Lodin öppnade ju för en fortsättning oavsett division för ett bra tag sedan, så detta är ju inte alls förvånade. Aldrig trott en sekund på att han skulle vara klar för en annan klubb.
Sputnik: Blir en riktigt intressant silly detta, även om vi är sent ute på marknaden! Nubben sa ju att det skulle bli utländskt denna gång, ny finnfemma?
mattias - 74: Va? Har jag aldrig hört talas om.. Aprå nånting annat, sett matchen igen nu på morronkvisten med intervjuer och allt. Det som slog mig mest var att Kentää måste gått ner 20 kilo senaste dagarna.😅 alltid nåt positivt för The Americanos..förresten! Vart är alla gratulationer från Löven fansen? Just jaa, dom är ju inte så sportsliga av sig. Timrå IK är tillbaka där vi hör hemma..! Up yours Fucking Löven!!!
Hur var det nu, var inte Lodin 250% klar för Leksand? nån får nog kolla över sina källor. 😉
Lätt att stirra sig blind och bli för sentimental och nostalgisk, vet att vi inte kan ta med hur många spelare som helst. Men kan nånstans känna att Walli har mycket intressant i sig. Trots sin ålder så har han köpt vilken roll som helst utan att klaga. har i intervjuer själv sagt att han älskar att spela PP och sådans situationer med. Allt för laget i första hand.
Vet inte om det nämnts här tidigare ikväll, har varit för exalterad för att följa tråden MEN Timrå släpper till 11, ELVA!! skott i denna avgörande match som man lätt dansar av med 5-0, är så sjukt imponerad och tacksam för att ha fått följt detta lag denna säsong! Timrå HEJ, Timrå HEJA PÅ!
Jag skulle inte ha något emot att få Bert Robertsson in i Timråledningen, jag tror han kan en del nyttiga grejer. Samma sak gäller Per Nygårds men jag litar på att Nubben fixar något kreativt. Hursomhaver så tror jag att vi som ägnar oss åt Timrå IK har en trevlig framtid till mötes, nu kommer våran era. Sitt ner och njut av framgången.
OlliJanne: Hur som helst blir det en rolig silly när vi har chans på toppnamn. Men vi har samtidigt en rad spelare jag skulle kunna tänka mig ha kvar: Forwards: Dahlén Lööke Lundin Hartman Lodin Blomqvist Boyce Madsen
Backar: Per Svensson Albin Carlsson Hardegård Westerlund
Vi behöver alltså en första/andra-kedja, plus två toppbackar. Inte helt omöjligt att fylla med hemvändare.
OlliJanne: Lööke och Lundin blir ju kvar det är i princip spikat. Skulle gissa att det är 80-20 att också Dahlen stannar. See fram emot att se dessa i SHL om några månader.
Vi är i SHL! Vi är i SHL! Vi är i SHL igen! Där vi hör hemma!
hubbenorlen: förhoppningarna på återvändare är högt ställda men det ska bli minst lika intressant att se vilka vi vill/får behålla. För nog skulle Dahlén, Lööke och Lundin kunna matcha många SHL lags första kedja? Kanske inte topplagen men kan IKO matcha det? Jag ställer frågor, detta är inte påståenden. Vad tror ni?
Bragd-Birger: Kollade hela matchen igen nu, plus eftersnacket. Jag tolkar Lundins "fansen kommer inte att bli besvikna" som att många bestämt sig för att stanna. Om så är fallet så är jag väldigt spänd på att se vad Dahlén, Lundin och Lööke kan åstadkomma i SHL. Och om vi toppar det med Lander, Pääjärvi och Sebbe Erixon så ser det rätt bra ut. Få nykomlingar kan matcha den lineupen.
Följde matchen på en 70-milafärd genom landet. Fick köra in på parkeringsfickor mellan varven och kolla. Så nervös att jag körde fel och fick köra 10 mil längre. Sista perren avslagen, kontrollerad, underbar. Så jävla imponerande.
Nu är man tom, mätt och helt avslappnad. Vilken jävla prestation detta lag gjort! Grundserie, kvart, semi och final. Bambambambam.
Finalen blev aldrig riktigt spännande. Sorry Löven, men AIK och Västervik var klart jobbigare. BIK hade varit betydligt tuffare.
Nu är jag inne på sista tredjedelen på en stooor whisky. I morrn vaknar vi i total harmoni, sen går vi in på silly. Hoppas många av hjältarna stannar. Dom som drar - tack som faen. Ni är för evigt hjältar.
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer