1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 609793 inlägg · 6214 ämnen

« · 2215347 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2021-2022
{9386}: Han kan lånas ut till Almtuna och få E. Berglund som mentor

Sv: Silly Season 2021-2022
Sputnik: Förklara varför du tycker och tror att O.J ska axla en topproll i ett HA lag? Killen är under utveckling fortfarande och lägga en s.k topproll på hans axlar är väl för mycket begärt.

Sv: Silly Season 2021-2022
Charliejfz: Glad midsommar till dig med!

Sv: Silly Season 2021-2022
{7043}: Lär nog vara ett pars som lär söka sig vidare under säsong, tex Olofsson. Lovar även där käka Surströmming för första gången om han gör över 25 poäng!
Är väl inte otroligt om Oliver Johansson går till lån till nått Hockeysllsvent lag för en topproll?

Sv: Silly Season 2021-2022
Charliejfz: Tack detsamma!

Sv: Silly Season 2021-2022
Sputnik: Det skulle innebära 17 forwards. Blir en del som får sitta på läktaren då haha!

Sv: Silly Season 2021-2022
Olli Nomadinen : Ja och tycker han summerar det bra.
Själv vill jag helst ha in Rattie, plus ytterliggare spetsforward och Lodin som sagt. Då har vi 2 offensivt skickliga kedjor och potential till en 3: hyffsat producernade kedja också. 🙏

Sv: Silly Season 2021-2022
Olli Nomadinen : Glad Midsommar till alla TIK:are!

Sv: Silly Season 2021-2022
XP har gått igenom vårt lag:

MÅLVAKTER
Sami Rajaniemi (NY) - Jacob Johansson

Kommentar: Jacob Johansson fick ensam leda skutan senaste säsongen. Adam Ohre fanns bakom, men det var onekligen en uttalad tvåa.

I år blir rollfördelningen lite annorlunda. I alla fall på förhand. Sami Rajaniemi har en potential, och blev trots allt uttagen i finska landslaget senaste året. Det är lätt att luras av svaga siffror i Jukurit, men det laget ligger konsekvent i botten av finska ligan. Det här blir ett par som kommer ha en väldigt jämn fördelning, som kan sporra varandra.

BACKPAR
Joey LaLeggia (NY) – Nolan Zajac (NY)

Tim Erixon (NY) – Albin Carlson

Didrik Strömberg (NY) – Oliver Bohm (NY)

Per Svensson – Filip Westerlund

Kommentar: LaLeggia och Zajac har spelat ihop tidigare och är visserligen de två mest offensiva backarna, men båda två har erfarenhet av SHL och ska nog kunna gå in och vara ett riktigt starkt backpar, även om känslan förstås är att det blir lite för mycket av det goda. Skulle det bli så, då saknas inte defensiva alternativ att backa upp med.


Tim Erixon gjorde en riktigt bra andra halva med Växjö och är värvad för en stor roll, med massor av speltid. En bra backpolare kan vara underskattade Albin Carlson som var en av HockeyAllsvenskans bästa backar senaste säsongen i tvåvägsspelet. Fortsätter den utvecklingen kan detta bli ett riktigt bra backpar.

Didrik Strömberg och Oliver Bohm är ett ganska bra backpar, som kan känns givna om man ska in och försvara ledningar och som kan bli nyttiga i boxplay. Räkna med en helt del förtroende i defensiven på de här herrarna.

Per Svensson har ytterst liten erfarenhet av SHL, men är rutinerad, stark och rejäl. Kan bli en värdefull bricka. Filip Westerlund var inte tillräckligt redo för SHL senast, men bör kunna vara det nu. I en konkurrens så ser det på förhand ganska tufft ut, dock. Man ska dock komma ihåg att han är enda högerskytten i backuppsättningen.

KEDJOR
Robin Alvarez (NY) – Robin Hanzl (NY) – Ty Rattie (NY)

Oliver Johansson – Albin Lundin – Jens Lööke

Jacob Olofsson – Jacob Blomqvist – Sebastian Hartmann


Morten Madsen – Christopher Liljewall – Erik Andersson (NY)

Utanför: Viktor Liljegren (NY), Erik Walli Walterholm, Jeremy Boyce

Kommentar: Den överlägset svåraste lagdelen att sätta tänderna i, just av den anledningen att Timrå i dagsläget mönstrar ett jämnt och relativt obeprövat anfall i SHL. Ingen sticker riktigt ut, och ingen är en given stjärna i högstaserien. Även fast Timrå förmodligen ska fylla på med ytterligare någon spetsspelare kan detta vara SHL:s svagaste forwardsuppsättnng på förhand.

Spelare som Albin Lundin, Jens Lööke, Erik Walli Walterholm och Viktor Lodin (om han stannar kvar) har levererat på allsvensk nivå, men hur kommer de acklimatisera sig i SHL under det första etableringsåret? Timrå kommer behöva förlita sig på att någon eller några ur den skaran tar stora kliv i sin utvecklingstrappa.

En kille som Robin Alvarez kommer därför få en framskjuten och viktig roll tack vare sin rutin och storlek. Han kan SHL och räkna med att han kommer tillhöra en topp två-lina och spela powerplay. Det är nog inte omöjligt att han placeras bredvid ett av toppförvärven – Robin Hanzl – som aldrig tidigare spelat i Sverige. Han är dessutom 32 år fyllda vilket gör honom till en chansvärvning om tanken är att han ska bära en förstakedja och vara en spelare som ligger upp mot 35-45 pinnar under grundserien. Ty Rattie är den senaste värvningen (Ännu ej presenterad, men ska vara helt klar), och det blir helt naturligt att han får en roll i en förstakedja. Han är tilltänkt som spets och ska också få spela där.


Oliver Johansson är visserligen född 2003 och spelade endast en handfull matcher med Timrås herrlag förra säsongen, men det är en jättetalang som föreningen tror stenhårt på. Ska han få chansen, då måste han få utnyttja sina styrkor och det får han i en kedja som tilldelas offensiva minuter. Det är ingen mening att placera honom i en fjärdekedja som spelar fem-åtta minuter per match och främst används i defensiva situationer. Lägg namnet Oliver Johansson på minnet, för han kan vara en JVM-spelare i vinter.

Apropå JVM-spelare, Jacob Olofsson var en sådan 18/19, året efter att han vann Guldgallret som den bästa junioren i Hockeyallsvenskan, men utvecklingskurvan har stagnerat efter det. Flytten till Skellefteå var en missräkning och även fast Olofsson i stunder glimrade till när han vände tillbaka till Timrå i vintras visade han för lite för att han ska tilldelas en topproll nästa säsong. Det kan mycket väl bli så att Olofsson hamnar utanför laget om han inte steppar upp.

Timrå kryllar av arbetare med blåställ: Jacob Blomqvist, Morten Madsen, Christopher Liljewall, Jeremy Boyce och nyförvärvet Erik Andersson är sådana spelartyper. Nyttiga killar för lagets lägstanivå under en säsong och de har förmågan att kunna driva på det övriga laget, men någon av dem kommer få sitta på kvisten. Det kan mycket väl bli trotjänaren Jeremy Boyce som placeras på läktaren eller som extraforward. Erik Andersson flyttar norrut för att få en större roll än i HV71 och Rögle, och han kan säkerligen inleda säsongen i en tredjekedja. Annars fungerar han som ett utmärkt komplement i en work and gride-kedja med exempelvis Madsen och Liljewall.

Summa summarum lyser den uppenbara spetsen, som ska vara en garant i SHL, med sin frånvaro. Timrå IK kommer vara svårspelat och tufft att möta under säsongen, men det lär inte bjudas på någon anfallsglad tiki taka-hockey direkt.

Sv: Silly Season 2021-2022
OlliJanne: sen är det fullt!

Sv: Silly Season 2021-2022
Tom Topp: ok, jag köper Lodin som våran joker.
Lodin och Rattie in och sedan är truppen spikad då

Sv: Silly Season 2021-2022
Tom Topp: Jo....jag har tyvärr förstått det...

Sv: Silly Season 2021-2022
Tom Topp: Trevlig Midsommar alla röd/vita hockeykrigare, var försiktigt med spriten 🌼🍺

Sv: Silly Season 2021-2022
Kulltorp: 😂

Sv: Silly Season 2021-2022
Kulltorp: när han får ihop det ja, men brudar och fest är också kul! Det kan jag intyga! 😁

Sv: Silly Season 2021-2022
OlliJanne: Lodin kan mycket väl blomma ut nästa säsong md rätt matchning.
Den storleken, farten och tekniken tillsammans är ett dödligt vapen när han får ihop det.

Sv: Silly Season 2021-2022
De e en dag i morr’n å.
Uppladdat:

500x0-9a6fb8c8-0808-4fd5-813c-527ef98cb5bd.jpeg


Sv: Silly Season 2021-2022
Sputnik: jag tror att Lodin kan bli en världspelare. Men det kan lika gärna gå åt helvete med fel styrning. Det är helt upp till honom!

Sv: Silly Season 2021-2022
OlliJanne: Tycker ändå Lodin har nått som saknas lite i dagens trupp. Förmågan att bryta mönster med sin aviga spelstil och teknik. Jag har en känsla han kan bli vår "Höglander" som kommer charma hockeysverige. 😊

Sv: Silly Season 2021-2022
OlliJanne: det har vi ju gjort redan! Lodin är en joker!

Sv: Silly Season 2021-2022
Sputnik: är det bara jag som har lite svårt att se Lodin som blivande stjärna i SHL redan nästa säsong? Jag skulle känna mig tryggare om vi som nykomling fyllde den platsen med nåt mer rutinerat namn

Sv: Silly Season 2021-2022
Sputnik: Taget! Messa Fred-Ante.

Sv: Silly Season 2021-2022
sargad: känslan är att det blir utlåning en säsong, isåfall ska det bli riktigt spännande att se vad han kan göra i SHL

Sv: Silly Season 2021-2022
sargad: Vad sägs om en kedja bestående av
Lodin- Andersson- Hartmann ?
En mix av Finess, defensivt ansvarstagande och Power!

Sv: Silly Season 2021-2022
Sputnik: Låter inte helt omöjligt med Viktor, kul och spännande i så fall.

Sv: Silly Season 2021-2022
Känslan över Lodin i Timrå känns ändå rätt positiv nät man läser detta. Däremot kommer nog inte Nubben och Lodin mer än muntligt komma överens då han måsre över på campen först och se hur det går där

Sv: Silly Season 2021-2022
{9037}: Han såg nog att möjligheterna att utvecklas var större i Sundsvall Hockey.

Sv: Silly Season 2021-2022
Olli Nomadinen : får jag gissa så var både Brynäs och Modo med och högg men valet föll på Sundsvall 😉

Sv: Silly Season 2021-2022
{9037}: De har ju köpt ett kedjehus i Bosvedjan så det är väl inte jättelångsökt. Var ett tag rädd för att det innebar att han fanns på Nubbens radar men det här känns både rimligt och i paritet med hans ambitionsnivå

Sv: Silly Season 2021-2022
{9037}: Nubben klev på nubben för tidigt och värvade 15km för långt söderut

Sv: Silly Season 2021-2022
kaofl: men nu snackar vi bomb! Sundsvall Hockey 😃 Sportchefen där kan han!

Sv: Apropå nånting...
TIK1928:

Totalt:

2021-05-28
Claes Endre (G)
AIK

2021-05-29
Mattias Nørstebø (D)
Mora IK

2021-05-30
Christopher Bengtsson (F)
Södertälje SK

2021-06-06
Veeti Vainio (D)
SaiPa

2021-06-07
Julius Bergman (D)
Pelicans

Gerry Fitzgerald (F)
Västerviks IK

2021-06-08
Elliot Ekefjärd (F)

Malmö Redhawks J20
2021-06-11


Varav Americanos :
Gerry Fitzgerald (F)
Västerviks IK

Dessutom har ju då Brynäs IF använt "SHL får värva av HA" -klausulen på
Julius Bergman.

Men det är ju fortfarande öppet för Kentää att lasta på med flyg till Umeå Airport. Det brukar ju ske under pågående säsong.

Sv: Silly Season 2021-2022
FH - avdammad: Zee bömb tomorrow comes

Sv: Silly Season 2021-2022
Olli Hahl: En blindgångare

Sv: Silly Season 2021-2022
Olli Hahl: Va bidde de dådå?

Sv: Silly Season 2021-2022
Bidde ingen bömb idag...

Sv: Silly Season 2021-2022
locken: Enström är väl sprungen ur en tid då MoDo fortfarande gjorde väldigt mkt mer rätt än vad klubben gjorde fel. Modo vann guld, sen lämnade den dåvarande sportchefen Hedin, and the rest is history som det heter. Frågan är om klubben lärt sig av misstagen som skett det senaste decenniet och kan omsätta detta i en energi att utmana om SHL på nytt.

Sv: Silly Season 2021-2022
locken: Ja absolut det var en bomb, han var ju ordinarie i NHL när han vände hemöver.

Sv: Silly Season 2021-2022
{8179}: Då var ju Tobias Enström en mycket större bomb o var fruktansvärt bra första året. för att sen ta slut iof. Enligt era premisser.

Sv: Silly Season 2021-2022
Ser ut som det är Sundsvalls Hockey som står för midsommarbomben! Anton Gustafsson ansluter från Schweiziska högstaligan!

Sv: Silly Season 2021-2022
locken: Från HV:s juniorer nej, men från AHL när han lätt hade kunnat gå till SHL, ja.

Sv: Silly Season 2021-2022
locken: Ska till något ordentligt extremt för att ni ska landa något som kommer fånga någons uppmärksamhet. Ni kommer som vanligt handla dyr spets som helst av allt vill vara någon annanstans.

Sv: Silly Season 2021-2022
Röda Tallen: Om man tänker så var väl inte Dahlen någon bomb när han värvades heller. Att han sen stannat kvar o varit bra... sen valt att spela kvar är väl ingen värvnings bomb då heller.

Sv: Silly Season 2021-2022
Röda Tallen: Dick Tärnström till AIK, Kenny Jönsson till Rögle, Ed Belfour till Leksand. Det var allsvenska bomber. Trevor Linden till Örebro i div 1 var en mäktig värvning :) Så det har förekommit stora bomber i lägre divisioner 😉

Sv: Silly Season 2021-2022
Röda Tallen: Nä men det genomsyrar ju modo, allt de gör är storvulet. Deras nyförvärv är stjärnspelare oavsett om de kommer från Div 1 eller korpen innan.
Bombmattorna är ju röksvampar på sin höjd...

Sv: Silly Season 2021-2022
locken: Han var helt klart grymt bra.
Men på förhand en bomb? Nja…jag vet inte… kanske

Sv: Silly Season 2021-2022
locken: Var väl knappast en bomb när han värvades, han blev en bomb när han öste in poäng, det är ju en annan sak, men inte en värvningsbomb. Eller är en spelare med halvtaskigt poängsnitt i AHL en bomb? Nja.

Sv: Silly Season 2021-2022
Röda Tallen: Vad va Tambellini för något då?
Om inte en bomb..

Sv: Silly Season 2021-2022
Öndulat: det är det som är det sköna med Nubben..som en gammal skogshuggare massvis med historier i bakfickan, men som bara nämner dom då det passar. Så Oortodox! Men ack så rätt.

Sv: Silly Season 2021-2022
Puckat: frugan börjar följa = spelaren klar, det är sen gammalt

« · 2215347 · »