sargad: En lite annan vinkel på själva Nubbenfrågan är hur väl han lyckats i sin roll som sportchef. Det är ju ganska enkelt för oss Timråfans att hylla honom till merparten unisont. Med 20 säsonger i ryggsäcken blir det gärna så att säsongerna som varit lyckade liksom väger upp de mindre lyckade. Detta med tanke på att vi faktiskt åkt ur vid två tillfällen men ännu aldrig vunnit. Det skulle ju kunna uppväga att man åkt ur, att man även vunnit menar jag. Icke så, i Nubbens fall.
Gissningsvis var man därför inte särskilt imponerade av hans insatser i Frölunda, varför betyget där knappast blir godkänt. Varför han inte fick till det är förstås svårt att ge svar på. För mycket pengar? Det får gärna fortsätta i HV71... med en aldrig sinande kassa att värva spelare ur👍🤣
Om hockey är universum, då Nubben typ den allsmäktige skaparen. Om man karvar ut något mänskligt ur Timrå IK:s hela historia. Rubbet! Rakt av. Då blir det fan Nubben! Han är Timrå IK.
Jag älskar den där sköna, lite buttra, lite finurliga, lite riviga, lite missförstådda , lite bonnsluga, lite gatsmarta, och tusen hockey-relaterade andra fantastiska egenskaper som inte är lite, utan gigantiska.
Och så dyker han upp i HV71. Vore Timrå IK Budism, då är Nubben Budda!!!
Nubben kan man hylla nu, i morgon, nästa månad, nästa år, nästa sekel. Och innan.
Jag tror frireligiösa HV skitit en lök om dom tror att Nubben kan bli någon jäkla frälsare och profet typ frifräsarpastor Ulf Ekman…
Nubben är och förblir rödvit innanför vilken udda hockey-kavaj han än sätter på sig. Men han är värd den maffiga tempellönen sju dagar i veckan!
Respekt. Respekt. Respekt.
Den förlorade sonen kommer dock alltid hem till slut.
hockeyärnice: Ja är ju knappast 50/50 i den branschen och jag vet inte att jag hört att det eftersträvas heller. Jag håller med om att bäst lämpad oavsett kön ska tilldelas uppgifter var än det nu kan vara. I det här fallet tror jag det handlar om kompetens och lämplighet faktiskt. Sen är ju som du antyder inte konkurrensen mördande i det avseendet 😅
hockeyärnice: Hon har gnetat i Hockeyettan i SEX år, hon får chansen i HA bland en del andra, vem har sagt att hon inte är lika lämpad då? EN Kvinnlig domare ska få göra elitdebut som domare, och du skriker att det ska var 50/50 och jämställt hit och dit, tagga ner och be frugan din hämta en öl åt dig, en Chang kanske.
Olli Nomadinen : Som jag sa, kan säkert vara duktig men kollar man överallt nu så ska det vara 50/50. Att hon är bättre än Nord ja det råder det inget tvivel om 😅
hockeyärnice: Är det sagt att det handlar om nån könskvotering då? Är det inte bara att hon råkar vara så framstående att hon ska ges chansen av den anledningen?
{9386}: Hon kan säkert vara duktig men jag hatar denna jämställdhet. Den som är bäst lämpad den ska göra det. Oavsett yrke! Man ser överallt nu att det ska vara 50/50 i varenda studio...
Tom Topp: När man möts av hinder av olika slag är ju den fullt normala reaktionen irritation och/eller ilska. När man då ska boka biljett till matchen imorgon så är reaktionen den motsatta när man möts av detta: 👍😁
Kerstin_kOlli Hahl: Tack! Nu börjar vi landa där jag hoppades. Jag har naturligtvis inga tvivel alls själv beträffande Nubben. Timrå IK hade inte varit i närheten av var man befinner sig idag utan Kent Norberg. Genom att lyfta/vinkla frågan från det hållet hoppades jag få igång folks tankar på vad han faktiskt har betytt för vår vackra ishockeyklubb. Nej, jag är på riktigt inte särskilt skraj för några skandalscener i NHC Arena imorgon kväll. Men om folk har fått upp ögonen redan innan och fått tid att tänka till så kanske man undviker det där spontana dissandet 👍
Kerstin_k: han kommer givetvis komma tillbaka. Först i en liten/mindre roll som sedan på något outgrundligt sätt slutar med att han är klubbens starke man igen
Herminator: Så länge Nubben inte tänker komma tillbaka till Timrå ik nått mer är det helt rätt att hylla och tacka honom för det han gjort. Finns det någon som betytt så mycket för föreningen de senaste 20 åren som honom?
Kanske till och med en vimpel i taket när han lägger mobilen på hyllan?
Synct: Boyce vill att Timrå ska släppa lös imorgon och lita på sitt egna spel. Blir roligt om de verkligen släpper lös all offensiv som finns :) I och med att Nubben ska avtackas och Wedin eventuellt spelar så tror jag att vi får lite extra publik som kommer. Mitt tips runt 5000 personer står kvar.