Dubbeld: Det var väl väldigt förutsägbart att resultatet skulle bli just det när kritik mot domare förbjöds. När det inte får ställas krav så blir resultatet därefter.
{9908}: Har börjar gilla dig så tråkigt att du hoppar av. Men här i vårt fina HS så lever vi här och nu med allt vad det innebär. Vill man bara ha solar så är fejan ett alternativ.
KulltorpsOlli: Vi måste bli bättre. Men samtidigt är utgångsläget rätt bra. Vi tar just nu 1.28 poäng per match trots att vi spelar ungefär så dåligt som det går att spela. Vi har dessutom mött Frölunda, SAIK, Växjö och Färjestad på de här 7 matcherna.
Det är en jävligt bra utdelning med tanke på hur dåligt spelet varit. Även om det har katastrofspelet fortsätter så klarar vi ändå att undvika kval som det ser ut...
Sputnik: jag är helt klart en "glaset är halvtomt" kille och kanske en av de mest negativa här inne på HS men vi måste ju för fan vara ärliga och inse att om det går som en anka och låter som en anka så är det inte en praktfull svan utan ja just det... en anka. Allt kan bara bli bättre och hoppet är det sista som överger även pessimister som mig.
On the bright side är ju JJ och att vi lyckas skrapa ihop poäng trots både singel och makadam i maskineriet
{9908}: Synd! Tycker att du är en av de mest sympatiska här i HS. Tycker att det är jävligt jobbigt med dom som tror att man når framgång genom att pissa på sitt favoritlag!🤢 Ha de bra, hoppas du återkommer!🙂👍
Söderöver: Du är en av de större anledningarna att jag lämnar. Skriver själv i affekt och respekterar de som gör det ibland. Du väljer flera gånger att stå på dig, trots att det gått flera dagar.
Du behöver inte tycka om mig. Du står för ett supporterskap jag absolut inte vill vara en del av. Tänker inte bli Timrås Pettsbiff och bråka med dig gång efter gång. Även om jag ser dig som våran Petts, förstår jag att likasinnade som du ser mig som det.
Med det sagt: Ha ett liv. Hitta något som inte gör dig så fruktansvärt bitter. Du är säkert nöjd över poängen, men du poängterar betydligt fler gånger hur katastrof det är över förlorad poäng.
Andersson: Ove Molin skulle få tröjan hissad i taket men dom kunde inte hissa upp den. Dom försökte i 20 min sen bar dom ut den så matchen kunde starta 25 min försenad. Kallas fiasko. 🤣
Den där vändningen var en lisa för själen. Bra karaktär(o lite övermodiga Ören) fixade biffen.
Som f.d. SCB-anställd älskar man ju att titta i tabeller på sådant där sätt som mänskligheten sedan generationers generationer kan bli stirrandes på en lägereld i timmar. Nu har jag vilat ögonen på SHL-tabellen i en timme efter Landers avgörande och ser då att vi mött 5 av de 6 högst placerade lagen hittills. Det betyder att potentiella 6-poängsmatcher är nu i antågande. Läge att få ihop laget ett hack bättre över hela banan.
Sputnik: Den här matchen var ännu en katastrof. Inget som händer från 3 : e perioden kan ändra det för mig. Vi har tur som lyckas vända detta och få 2 poäng. Ngt måste hända!
{9908}: alla har vi olika sätt att ta motgångar, själv så blir jag tyst och butter surgubbe! En del gapar och skriker och skriver saker på hs som dom ångrar sen! Låt det vara så, ibland måste folk få lätta på tryckkokaren, man kan scrolla!
{9908}: du kan fan bidra med galenskap för jämnan!
För egen del så har jag uppfattat att nära nog alla här inne är sjukt jävla nöjda med antal poäng man fått!
Det som har kritiserats är att man fan inte kunnat spela sig ur egen zon eller inte fått i väg mer skott på mål under en match än vad HV gör under 1a 10 min i matcherna.
Det har kritiserats att spelare åker omkring och ersätter fysiskt spel med klubbpetande…
Kombinera det med 2-4 mål i röven när matchen är klar så ska man var rätt jävla obrydd eller blind för att känna sig nöjd.
Alternativ ska det vara som i den ryska eller nord-koreanska förort där du är uppväxt!
Vädra inte missnöjet på ett supporterforum! Då är du alarmistisk domedagsprofet!
{9908}: Sen har folk på Twitter inte varit så positiva om man säger så, även respekterade personer som Jimmy Hamrin och folk från "Holken" i arenan har lyft fram mer negativ kritik än positiv.
Sen finns det nivåer av allt givetvis. Denna match gav mersmak trots allt, sista perioden tar vi med oss. Kan vi ha den arbetsinsatsen framöver så behöver vi inte kvala i allafall. Nu hoppas vi att spelarna inser att hårt arbete lönar sig!
The great one: Kritik tar jag gärna, är en av de bättre på att ge den själv. Men när kritik förvandlas till rent hat är jag utanför. Trodde vi var en bubbla där Timrås bästa var primärt. Knappast det som hände här.
Men tack själv för att du är Timråit. Älskar er alla på något sätt ändå. Laget betyder så mycket för mig!
{9908}: Vi kritiserade Antes ovilja att försöka förändra kedjor etc. Vaskar om till 3:e och vi ser helt plötsligt ut som ett nytt lag som presterar en hockey vi inte sett sken av de första 6 omgångarna plus försäsong. Vi har allt som oftast kanske inte rätt, men vissa grejer är för uppenbara även för en läktarcoach. 😉
Tack för din support. Tyvärr stämmer inte dina iakttagelser. Det har sett illa ut i dom flesta av matcherna. Men HS är nog inte rätt plats att vara på om man inte klarar av att läsa kritik om sitt lag i hjärtat.
{7043}: Så kan man säga. Men nej. Tänker inte vara kvar så kommer sluta försöka vara resonerlig. Man kan inte ens hitta positiva situationer när vi vunnit 3 av 5, utan vi är inte överlägsna och då är vi sämst. Sen har ci en dålig match mot SAIK och då ska hemvändare kölhalas, tränare sparkas osv. Det är BRUTALT destruktiv cancerstämning här, så fort vi inte är oslagbara. Det finns någon form av jargong att det är mer eller mindre åtråvärt att hitta fel och brister, än att kunna identifiera vad som gick bra, och vad som gick dåligt.
Jag hoppas innerligt att jag aldrig träffar de som träffas av det jag skrivit ovan på arenan. Jag är här 89% av hemmamatcherna. Ni som är glada, älskar Timrå, och ger kritik utifrån att det inte handlar om att vara mest destruktiv: Inboxa mig. Kommer inte ta bort kontot, kommer dock aldrig mer vara inne och läsa trådar.
Fan vilken skön seger! Nu fortsätter kvällen på stan. Fattar att ni tycker att jag suger med. Lång kö från arenan, men finns mycket Timråmusik (Mikael B finns ju på Spotify).
Haft jättekul med många av er! Snushane: Hojta när du är här så har du och ungarna en lunch i centrala Sundvall hemma hos mig. Skriv till mig isf.
I februari ligger mitt fokus på att uppfostra en ny timråit. När jag inte tycker som väldigt många av er så ödslar vi alla tid. Kärlek 🤍❤️
Olli Nomadinen : Ha ha jag slutade kolla. Gick o lagade mat o käkade. Frugan sa att det var bra för jag blir så jobbig att ha o göra med när det går dåligt. Jag kikade in lite snabbt när Lundin gjorde 1-2 o tänkte att nu måste jag gå för att vändningen ska bli av. Hade ingen aning om att vi kvitterat. Kom in vid JJ:s plock i straffläggningen. 👍😅
Olli Hahl: Slutade du kolla? Vände gjorde vi iaf, här har man spytt gallematias över hemvändare, Ante och fan å hans moster. Så visar det sig att problemet var en medelålders, lagom fet man i Härnösand 😅
Synct: Såg onekligen bra ut. Jag hade en liten annan tanke. Ta hem Johansson och testa Pettersson som Center. Ge spelare chansen i högre kedjor som har visat att de förtjänat det och sprid ut stjärnspelarna lite.
OlliJanne: haha...nä, där lär vi irra större delen av den här säsongen. Men: vi har brutit the-potential-twelve, och vi ligger +3 poäng jämfört med ifjol. Och: resningen i 3e var faen vacker. Inte riktigt Gandalfs-armé-rider-ner-för-sluttning, men nog faen var det ett och annat hårstrå som ställde sig i givakt.
Man smetade ner sig med brunt i två perrar, hade 20 minuter på sig mot ett formstarkt Örebro...och gick ut och började dominera dojon. Sen slutar det hela med att örebrospelarna får sätta sig på bussen hem och undra varför allting luktar bajs.
{7043}: ja finns nog mkt mer att önska i spelväg, förhoppningsvis kommer det! Men är ju inte så att det flyter på bra för alla andra lag heller, vi har tex lika många poäng som Luleå ser jag. 7 matcher spelade, borde inte vara panik än, och inte lika enkelt att få det att vända när det låser sig heller som många här inne verkar tro. Men man blir ju irriterad varje match på alla onödiga pucktapp/dåliga val i egen zon med mera som ger mål och målchanser till motståndarlagen...
Men han har onekligen en poäng, tycker vi att spelet suger borde vi väl kunna komma med mer konstruktiv kritik och inte hamna på kass nivå själva, börjar onekligen likna modo och lövenstämning här inne ibland, och det är inte positivt om nu någon råkar missförstå och får för sig att tro det!
Håller med OlliJanne: inget jäkla snack nu om semifinal bara för att vi fick med oss 2p idag. Det såg bedrövligt ut i 2 perioder. 3e får dom godkänt för så man hoppas hårt på att dom kan lära sig av den.
steveroper: ledarsidan är faktiskt kanske mer stabil än på länge. Tommy har rutinen, Madsen och Marklund kan laget och Karlunden kommer in med lite nya idéer