1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601414 inlägg · 6212 ämnen

« · 2392239 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Pääjärvi förstår jag inte alls. Har Kapanen vunnit på euro jackpot och håller på att bygga en Leif Boork-trupp? Att man inte kallar tillbaka OJ istället övergår mitt förstånd. Lyytinen fattar jag inte heller. Man kanske ska låta honom spela först men hans stats från finska ligan gör ju att detta luktar Jaalasvara 2.0

Sen att det dröjer med värvningen av en förstakedjaback, ja hur länge ska vi vänta? 1/5 av serien är redan spelad. Omständigheter kanske försvårar men man hade ju helst sett att man gjort klart med en kompetent ersättare innan man släppte LaLeggia.

Sen kan ju detta inte vara en ekonomisk grej, att man släpper LaLeggia, för då hade man naturligtvis inte värvat Pääjärvi för en roll som vi inte behöver. Tvärtom beter sig ju kapanen som att vi har det väldigt gott ställt ekonomiskt? Annars skulle man väl sparat pääjärvis lönepost tills det var dags för budkrig på förste bäste tillgängliga toppback?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Äsch för att må bättre kan man skylla på att Kapanens finlands-svenska är så grov så han menar säkert 2 backar

Sv: Apropå nånting...
willysson: Men tjenare :-)

Hittade du inlogget din gamle galt?
Ja, Mikenomad lever och frodas.

Har du kvar din Presentation på HS sen förr?

Välkommen tillbaka!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Det jag får mest ångest över är att Kapanen säger att vi kanske behöver 1-2 backar. Det är i sportchefstermer mer lika med att det kommer sluta med en back, alltså bara Lyytinen in. Då är den här en av de sämsta affärer som gjorts historiskt i modern Timrå tid.

Sen en skadebenägen Pääjärvi på 2 säsonger. Knappast att det blev en billig historia, eller kanske billigt första år nu och sen ökar kontraktet nästa säsong?


Linkan måste ju anses som värsta Håkan Loob i sitt esse i jämförelse ifall detta blir den slutgiltiga lösningen.

Sv: Apropå nånting...
Sönnsvallspöck: Angående MPS tror jag att man räknar med att Halloran kan bli borta ett bra tag och man fick säkert Pääjärvi relativt billigt och värdesätter hans klubbhjärta och att han känner många spelare i vårt lag sedan länge och snabbt kan komma in i laget.

Sv: Apropå nånting...
Tror att LL är en kostnadsfråga.
Transatlanter blir dyra som f*n när dollarn drar iväg. HV71 öppnar bara en ny väska med guldpengar som står i något skrymsle.
Sen tror jag att Stenqvist och Eronen kommer att få mer offensiva roller. Pääjärvi kan säkert funka. Jag tror inte man ska se hans senaste år i MIF som en exakt värdemätare. Han är stor, stark och snabb. Men visst blir man lite brydd på att få in en forward. Ska någon forward bort kan man ju undra?

Sv: Apropå nånting...
{297}: Jag pratade om förra säsongen, då blockade han tredje flest skott i laget. Denna säsong har det spelats för få matcher i min mening för att dra några slutsater ännu.

"Ständigt får spela med lagets bästa spelare" Så du menar att LaLeggia är dålig och hans Corsi bara är bra pga andra spelare? Nja inte riktigt så det funkar, då det jämnar ut sig i längden och spelare inte alltid är på isen samtidigt med samma spelare. Det ger ändå en fingervisning. Och det är ju heller ingen slump att han spelat med de bästa spelarna. LaLeggia är ju även med på flest mål framåt av alla spelare, med god marginal.

Har aldrig hört det snackas så mycket skit om LaLeggia tidigare, förutom att han kanske haft brister i defensiven som inte var någon överraskning ens när vi fick honom från Rögle. Det mesta har ändå varit positivt. Men nu helt plötsligt är man glad att bli av med honom.

Sv: Apropå nånting...
willysson: Mike lever, han väntar på att mjukistabletterna han fick av Ernst Kirschteiger ska sluta verka!

Sv: Apropå nånting...
{297}: Tyvärr är ju beskrivningen av Lyytinen just detta, alltså en säkerhestrisk i egen zon och att han sprider puckar omkring sig. Detta i Finska ligan. Nu skall han alltså in i en ännu skridskostarkare liga i SHL.
Onödigt att såga Kapanen utan att veta utgången, men får vi inte in en klassback på det här så kunde vi lika gärna låtit LaLeggia stanna.

Pääjärvi på 2 år med, även där hade vi nog kunnat hålla i pengarna.

Hoppas Kapanen kommer med nån bomb i snar framtid, annars tror jag vi gjort bort oss med denna affär.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Lever Mike?

Sv: Apropå nånting...
Tikarn97: Utöver det, så tror jag att vi får dyngpisk av Luleå imorgon.

Sv: Apropå nånting...
Labban: LaLeggia blockar inte tredje mest skott i laget. Faktum är att man kan tro att han undviker att blocka skott när man läser statistiken. Han har blockat fem ynka skott.

Corsi kanske är ett bra mått men om man ständigt få spela med lagets bästa spelare så lär väl statistiken tippa över till spelarens fördel? LaLeggia fick egentligen obegränsat med speltid förra säsongen och han är offensivt lagt. Tack och lov behöver Timrå inte förlita sig på backar som LaLeggia för att målen ska komma denna säsong så att man dumpar honom till fördel för någon som inte är en konstant säkerhetsrisk i försvaret, det tar jag som en fördel.
Uppladdat:

500x0-d4c81353-ce7e-43b7-8b97-3f04472dcd2c.jpeg


Sv: Apropå nånting...
Dr.Krykov: Inne på fler baklängesmål ja. Men corsi mäter skott, alltså åt vilket håll spelet pendlar när spelaren är inne. Har man dålig corsi innebär det att man spelar mycket i egen zon och är tillbakapressad och får många skott emot sig. Det är alltså offensiv fördel när LaLeggia varit inne, vilket egentligen säger mer än att han varit inne på baklängesmål. Alla i laget har ganska dålig +/- och att LaLeggia får mer beror snarare på att han spelat mest i laget. Visst har han gjort tabbar också defensivt, men de ska väl isåfall kvittas mot t.ex ett mål framåt.

Lite annat om LaLeggia:
Inne på flest mål bakåt, 63, de näst mest Robin Hanzl och Ty Rattie 48 vardera.
Inne på flest mål framåt 40, den med näst mest Robin Hanzl 34.
Blockar tredje mest skott i laget

Sv: Apropå nånting...
Lyytinen nog spelklar till imorgon, kommer fram till Luleå ikväll, lär möta upp laget, matchträning på morgonen.. Laleggia borta.

Sv: Apropå nånting...
Dr.Krykov: Corsi är en bra statistik men det säger ju ingenting om hur klara skott/målchanser man får emot sig. Två skott i plexit framåt kontra ett friläge bakåt blir missvisande i den statistiken även fast jag tycker om statistiken på lagnivå.

Sv: Apropå nånting...
Labban: Nja, det kan inte stämma. Han gör alltså 38 poäng men ligger alltså ändå -28, då är man inne på väldigt mycket fler baklängesmål än vad man bidrar med framåt.

Sv: Apropå nånting...
Och de siffrorna har inte uppenbarat sig än i år. Trots en massa offensiva zonstarter.

LaLeggia var grymt välbehövlig förra året då vår fire power var svag, och han kunde utgöra ett hot från backplats. Den här säsongen är förutsättningar annorlunda, och han har inte levt upp till kravbilden än iaf. Addera därtill ett fett kontrakt så tycker jag inte att det är konstigt att man justerar i truppen. Frågetecknet är snarare kring vad man plockar in i truppen för att ersätta honom. Hoppas innerligt på mer än Lyytinen

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Nä vi kan inte.. det går inte! :D känns som man blev otrogen.

Sv: Apropå nånting...
MPS över två säsonger? Varför? 1+1 hade jag kunnat köpa men när han presterat som han gjort på slutet har jag svårt att se varför han skulle ges ett två års kontrakt.

Undrar om Kapanen spelar poker på sin fritid för han gamblar högt.

Sv: Apropå nånting...
Lyytinen är klar till 100%. Oklart om han spelar imorgon, han kommer åka med laget från Luleå på torsdag.

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: Kan inte bara alla sluta spekulera, vila tills imorgon från HS, så ser vi kanske ett facit då? :-)

Som Mike tydligen gör just nu.

Sv: Apropå nånting...
Läktarproffset: Ser man till statistiken var LaLeggia bäst i laget förra säsongen efter Lodin när det gäller Corsi. Så det där med att hans defensiva brister översköljer hans offensiva håller jag inte med om. Han skapade helt enkelt mer framåt än han drog på sig bakåt. Folk här verkar helt bortse allt han gjort offensivt, men det funkar ju inte riktigt så när man snackar om en offensiv back.

Sv: Apropå nånting...
Pyrret: Känns så onödigt att bli upprörd innan vi ens vet vad som kommer hända. Väldigt mycket om just nu liksom. Det enda vi vet just nu är ju att MPS är klar och där tror jag ändå att om han är någorlunda den spelaren han en gång var så kommer vi att tjäna på hans styrka och snabbhet. Bara kolla hur viktig Alvarez har varit i år med sin styrka framför mål

Sv: Apropå nånting...
{8760}: Håller med, fanns en anledning varför Rögle använde honom som forward. Hans defensiva brister översköljer hans offensiva kvaliteter. MPS är såklart en chansning men kan likväl bli succé. Hoppas på nytändning och en powerforward likt Alvarez som går från klarhet till klarhet varje match.

Sv: Apropå nånting...
{8760}: Både ja och nej känner jag där... Man kommer inte trea i poängligan bland backar utan att vara en "någon vidare SHL-back". Alla backar har olika attributes, Joeys är offensiven.

Det jag tror många reagerar på nu är att gå från att veta vad vi har, till att få in 2-3 gubbar som vi inte vet mycket om alls, det kan vara att vi plockar in en ny Zajac, men också en billigare variant av Joey, jag tror väl mer på första alternativet, tyvärr. Och gällande MPS är det ju likadant med, hockeyn han har i sig är av hög klass, men på senare år har det varit motigt, och vi vill ju ha medvind.

Nä, lägger mig på golvet i fosterställning veckan ut tror jag.

Sv: Apropå nånting...
Erik177776: Dem kan inte tänka mer än näsan räcker.

Sv: Apropå nånting...
Helvete vad upprörda alla blev, kan alla bara lugna sig

Sv: Apropå nånting...
{8760}: "ganska billigt och kortsiktigt"
Kontraktet med MPS skrevs ju över säsongen 23/24?

Sv: Apropå nånting...
En eller två backar till ska in enligt Kimmo. Tror och hoppas att det blir två med tanke på hur få backar vi har. Förmodligen kommer Lyytinen presenteras i närtid, sen jobbar han nog på en back av högre kaliber parallellt, men som kanske dröjer ett tag.

Sv: Apropå nånting...
{8760}: Får man in en riktig toppback då är jag nöjd, endast Lyytinen njaa, men utan facit i hand så kan man inte veta så mycket just nu

Sv: Apropå nånting...
Inte för att det är någon tröst till alla er som är ledsna nu. Men jag är positiv till att joey lämnar. Hade det varit möjligt hade han fortsatt som forward. För någon vidare SHL-back är han då inte och inte heller ska han vara betald som en toppback. Win/win där

Angående Magnus är det ju kul med en hemvändare till och förmodligen ganska billigt och kortsiktigt. Förväntar mig en lite av en breddvärvning, strået vassare än alvarez.

Tycker det är kul att liket lever.
Väl mött
Heja timrå

Sv: Apropå nånting...
Dubbeld: Kapanen på p4 just nu

MPS enligt Kapanen - Starkare på det offensiva spelet, skapar ytor, bra skridskor åkare

Kommer idag men han ska förmodligen hoppa in i truppen på Fredag

Har tränat för sig själv sedan han blev frisk från skadan

Ingen kommentar angående LaLeggia

Kapanen bekräftar att man har pratat med Lyytinens agent och att en back ska komma in snabbt

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Låter som att han vill ha in 2 backar.

Sv: Apropå nånting...
Timrå4ever: Tjo vad det var livat i holken i lördag i lördags i lördags ;)

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Smärtsamt...

Sv: Apropå nånting...
AVGÅ ALLA!

Sv: Apropå nånting...
AVGÅ ALLA En GånG TilL!!11!

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Vill höra från Kapanen att någon bättre back är på gång in och ett uttalande om varför man gör sig av med LaLeggia. Lägg korten på bordet!

Sv: Apropå nånting...
Vill ha ett uttalande från klubben nu!

Sv: Apropå nånting...
Dr.Krykov: Och ni vill bara ha rehab spelare? eller

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: Kapanen intervjuas på p4 strax.

Sv: Apropå nånting...
Dubbeld: hahaha, ja jag kan inte finska men champange klippet och dansande panda klippet går inte att misstolkas

Sv: Apropå nånting...
{9108}: Ni vill ju bara ha dyra fuskare, det vet vi redan.

Sv: Apropå nånting...
{9108}: Som Zajac alltså, låter illavarslande. Vår sämsta back förra säsongen efter Bohm och en stor säkerhetsrisk. Får hoppas detta enbart är en utfyllnadsback och att något bättre är på g.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Han lär nog vara rätt billig tror jag med för jag hade inte velat han i Luleå även om fick han gratis... tyvärr men jag hoppas att det kanske lossnar för honom

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Oliver Bohm hade säkert varit billig också. Och han är ju hemvändare!

Sv: Apropå nånting...
{9108}: Lyytinen 7e back och tänkt som avlastning bara? Lär vara billig?

Sv: Apropå nånting...
Vem fan ä Haltolyttonen???
Diskussion gå hett i hemmabaren Ida!

Sv: Apropå nånting...
Eftersom jag håller på HIFK i Finska ligan, för jag är själv ifrån helsingfors, så måste jag säga att denna värvning av TIK om det nu stämmer att Lyytinen är klar för er, jag sitter och funderar på vart ni kommer placera honom.. han är väldigt klen i försvarszonen en lite " Zajac " som ni hade förra året

och väldigt väldigt skadeskjuten.. men vem vet han kanske för en nytändning i TIK än vad han hade i HIFK..

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Så fungerar i timrå tydligen. Spelarna åker hem innan supportrarna. Så fort matchen slut. Så Pääjärvi han hoppa in och spela utan träning inga problem.

« · 2392239 · »