Dubbeld: Har vi inte fått lös lite pengar för back nu för alla nästan utsålda hemmamatcher, då är ekonomin riktigt skör och vi kan falla snabbt i tabellen..
thorwald: Dahlén och EP skjuter ju hela tiden? Problemet är att dom är för dåliga på att göra mål. Åtminstone om man ställer det i förhållande till vad vi betalar dom.
thorwald: Mitt uppe i den här formsvackan och skiten vi sitter i just nu måste jag berömma lagets bästa spelare senaste matchera, Alvarez. Nu tycker jag det till och med ser ut som han är lagets snabbaste skridskoåkare. Respekt!
{297}: Varför kan man inte bli lite mer ego och skjuta själv? Allt detta finpassande sumpar oss. De matcher Wedin, Dahlén EP etc prioriterat skott har vi vunnit.
Passningar i all ära men ibland finns inte timingen där och då är det bättre lägga en puck på mål och om inte hoppas på retur.
Synct: sära på dem nu, tänk den passningen till Wedin som är en riktig sniper. Hade suttit 10/10. Har påtalat det förut att EP aldrig förvaltar Dahlens fina passningar
thorwald: lite som när grannen köpt ny bil som bara krånglar, det finns tusen ursäkter. Vi har köpt ett par lamborghinis som inte gör jobbet så nu måste vi ursäkta dom enorma kostnaderna med all möjlig skit.
The great one: Det är en skam att man inte kan prestera bättre hemma. Vi har ju världens chans att få rejält klirr i kassan när publiksnittet ligger långt över det förväntade på förhand. Det håller man på att pissa bort just nu.
Kerstin_k: Man tänker för mycket i PP och tror det ska bli något slags uppvisningspel och defilering av Timrå. Riktigt dåligt. I tredje vill jag se 100% grisande och riktiga skitmål. Mata puckar mot mål. Helst 20 skott och några mål
vonDöbeln: Ja, ett uppehåll behövs nu. Svårt att bryta mönster när man är mitt i det så att säga, så uppehåll ja tack. Och det här var ganska väntat. Om man varit sportnörd i +50 år så har man ju lärt sig att se mönster och det här var i analkande.
Hur många matcher är kvar till nästa uppehåll/juluppehåll? Vore ju förjäkligt att fira jul med kvalspöket flåsande i nacken.
Knass: där håller jag inte med alls, tycker det ser ut som att det förtroendet Lyytinen fått har stigit honom åt huvudet. Han är svag i egen zon och han tar lite för mycket initiativ på offensiv blå. I min bok är han inte en komplett tvåvägsback, han är en chansning under tiden som vi väntar på klassvärvning som har slagit väl ut. Men det börjar synas mer och mer att han förmodligen ska vara 5-6:e back, inte 1-2:a. Just nu har vi det där backproblemet som alla förutspådde att vi skulle få.