Håkkybåkky: ja hade 350 kr gått till Timrå per månad hade jag inte tvekat 5 sekunder ens men 449 kr/månad är mkt pengar och då känns det snålt att klubben bara får 350 kr totalt. OM jag ska teckna ändå nåt så väljer jag dock detta avtal
Zäta75: Jag ser framför mig trycket som vi skapade mot Örebro i kvartsfinalen förra säsongen. Särskilt match 6, där vi bar fram laget till seger. Det är vi fullt kapabla att göra om igen.
Synct: Tror vi att vi får en fullsatt SCA Arena på torsdag? Såg att det finns en hel del sittplatser kvar på kortsidan. Men dessa lär väl gå åt, antar jag.
Till alla er som ej tecknat ett CMORE/TV4play abonnemang än, men som tänkt göra det: Teckna via Timrås hemsida istället, 100kr rabatt per månad, plus att 350kr(totalt,ej per månad) går direkt till Timrå.
Olli Nomadinen : En gång i tiden, då när nån sportchef kutade ner till en båt och skulle hämta hem Karlqvist under parollen #karlaskahem så lanserade jag kampanjen #villeskahem för den nyligen sparkade tränaren…. jätteskoj tyckte jag och tänkte att nog har de lite humor där i Övik också. Det hade de inte. Det blev bannhund direkt. Fick också en hel del upprörda DM.
Sedan den dagen tror jag på riktigt att färg-TV kommer bli riktigt populärt när det når Ångermanland
solbacken: Håller fullständigt med och för min del får nån gärna stänga av J F K härinne. Fan, inne i Nordkorea blir man avstängd efter tredje inlägget där man tycker Modo suger demenspenis
Olli Nomadinen : Måste det diskuteras Modo här hela tiden, det skämmer sidan som annars är riktigt bra. Vi har viktiga matcher framför oss. 3 svåra matcher och sedan en träningsmatch mitt i serien. Så låt oss koncentrera oss på det viktiga och skit i Modo.
{5647}: Vi har inga SM-guld och du är en mycket, mycket låg och sorglig människa. Antar att det är nu du ska redovisa hur många som skickat tabelltips till din patetiska tabelltippning och anföra det som bevis för hur omtyckt du är. Du gjorde iaf så i fredags, i fylledimmorna. Men snälla, bespara oss det, du är så smärtsamt tragisk ändå
{5647}: Dina personliga påhopp. Vad är det som gör att du har ett sånt stort behov att utöva detta? För detta är så otroligt uppenbart att det inte går att förneka. Det är ju fullt möjligt att driva en diskussion framåt med helt vanlig argumentation, menar jag. Ja, så länge man nu har något vettigt att tillföra debatten förstås. Ett rakt igenom sorgligt och väldigt onödigt beteende tycker jag.
{5647}: Du kan ju uppenbarligen mycket hockey, lite av en faktabank. Det som är så synd, och något du borde jobba med, är att du är så förbannat otrevlig. Helt i onödan också.
Meduza: Nu ska du tvätta munnen med tvål och böja dig för Giganten och be om ursäkt. Giganten har vunnit. Till och med radioprataren från Sollefteå hittade Kryllan.
Rip Kirby: Med tanke på att vi mestadels är medelålders gubbar eller fullt utvecklade gubbar så är det här fjanteriet som pågår bara patetiskt. Jag ingår naturligtvis själv i den skaran och det är pinsamt. Jag känner många trevliga Modoiter och vi pratar faktiskt sällan hockey och om vi gör det så är det vuxet och nyanserat. Alla kommer naturligtvis inte göra det, men det vore trevligt om fler än jag bara slutar med tjafset och ignorerar dom som ändå väljer att fortsätta. För egen del fokuserar jag på Timrå ik framöver.
Olli Nomadinen : MoDo har många spelare som mycket väl växa in väl i SHL-kostymen, så där har JFK en poäng.
Där han tappar bollen fullständigt dock är ju när han VÄGRAR erkänna att t.ex. Sebastian Ohlsson/Jacob Blomqvist och Albin Lundin/Riley Woods är jämförbara spetsspelare i en Allsvensk kontext.
Särskilt när han lyfter in "omständigheter kring avancemang" som anledning..
vonDöbeln: Södergran, Woods, Dickinson, Sampo, Ruhomaa och Beeeeernie kommer alla turas om att bära kaptensbindlar i resp landslag kommande OS och VM-turneringar inom överskådlig framtid. Övriga, Norén, Aagard, Lehtinen, Folin mfl kommer naturligtvis vara bärande landslagsspelare. Om du frågar J F K
{9315}: Trist att det skall låsas så mycket trådar i MoDo-boken bara för att JFK inte klarar av att föra ett samtal på en lugn och fin nivå.
Du gör en bra uppställning där du jämför vårt lag 21/22 med MoDo 23/24 och håller efter din insikt ännu hårdare i att det är en extremt stor likhet mellan trupperna.
Hade verkligen velat ha en förklaring på vad som gör mig extremt färgad i min jämförelse av spelare! På samma sätt som jag kan se att MoDo har många högt upp i laget som egentligen är tredje eller fjärde-kedje material så kan jag också se att t.ex. Frölunda och Färjestad har förstalinor som är likvärdiga våra toppspelare..
Kul att vissa klarar av att diskutera hockey utan att det skall gå överstyr i alla fall :)
dempa: Samtidigt, och nu blir jag väl bannlyst som svartfot härinne, så nämndes vi efter 5-0 segern mot Frölunda hemma ungefär halvvägs in i serien som ett lag det var dags att ta på allvar i kampen om guldet. Av "experter". Och säg den Timråit som inte resonerade inför 7:e och avgörande mot Örebro som så, att tar vi den här och går till semi så kan "vad som helst hända!" I vår andra säsong.
Ni ska som alla nykomlingar ta er genom nålsögat och klara kontrakt. Med el utan kval så är det allt den här säsongen handlar om för er. Gör ni det så förändras ju förutsättningarna ganska radikalt för er också nästa säsong. Ni kanske inte har vår hemvändarfest att se fram emot men jag misstänker att ni har stabilare uppbackning runtomkring, ekonomiskt mm, än vad vi hade.
Så nä, just det där resonemanget tycker jag faktiskt inte är så barockt. Om man ser det som en förhoppning och inte en förväntan alltså
{297}: håller helt med om smågnabbet! men den Modoit som på RIKTIGT tror sig vara nära SM-Guld inom ett par år kan ju absolut inte tas på allvar. Där får ni ta det med en nypa salt, nån enstaka som hävdar det tror säkert jorden är platt och de andra säger det bara för å kivas.
{9315}: dempa nej det var lite med glimten i ögat som jag ville påvisa att ni är ena enögda jäklar men skämt åsido så tror jag säkert att jag tippade Timrå högre än kval vår första säsong i SHL också. Inte 18/19 alltså utan 21/22.
Sen tror jag säkert att det är vissa som sitter på höga hästar på fullt allvar och vissa som gör det lite mer på skoj. Själv tycker jag tex. att man bäddar lite för ett tjuvnyp när man precis gått upp i SHL och utropar att SM-guld är inom räckhåll på några år men det kanske är lika verklighetsfrämmande som att en timråit tror på final i år, jag vet inte. Lite smågnabb är bara uppfriskande 😃
{9908}: satt faktiskt och lyssnade på den här idag i taxin mycket bra podd det där. Tycker det ska vara Magnus Sjöstedt dom ringer😁 Har UnoGordon lagt ner Hs helt nån som vet?
{297}: jag tror att det ligger i nästan alla supportrars natur att vara optimistisk och tro jättebra om och överskatta laget man håller på, att alla spelare kommer utvecklas och ta nästa steg, det är ju också bra mycket roligare inställning att ha som supporter än att sitta och säga att man suger, ingen kommer ta nåt steg, allt är katastrof etc etc. jag tror vi alla är skyldiga till det till viss mån
tippning är ju en sak och det är aldrig nån som har alla rätt och man vinner inga stora pengar på att tippa modo sist (man vinner väl ingenting i jfks tips men förstå min poäng), tänk vilken messias personen som tippade modo sexa kommer ses som om hen har rätt =)
men tillbaka till min egentliga poäng med posten, att det är svårt att diskutera med modoiterna, tror det handlar mer om ödmjukhet, dels om man kommer in här som utomstående kanske man inte ska komma in på en hög häst och förklara hur bra modo är eller hur fel ni har, likväl om man går in i modos bok och är lite dryg så blir inte diskussionsklimatet så bra :)
lätt att sitta och säga även för mig, jag är inte nån helig ko, men man ska vara ödmjuk för att man inte har en aning om nånting egentligen =)
OM jag ska teckna ändå nåt så väljer jag dock detta avtal