1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600376 inlägg · 6212 ämnen

2896957 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Köp 50/50 lotter på matcherna.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: det där är gratis om man jämför mot motorsporten. Sen har vi fått fram noll talanger inom den sporten på 50år också. Alarmerande när hockeyn går mot en rikemanssport.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Laget som har han om parkeringen (olika lag från match till match), får 5 kr på varje såld parkeringsbiljett.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Tyvärr har ju Timrå lite krass ekonomi. Men det borde finnas vägar att få ned kostnaderna.
Kanske genom att en viss procent av sponsringen går till ungdomslagen.
Det kanske kan få sponsorerna att ge lite till istället.
Men detta är ju ett problem som varit i alla år.
Och då är det billigt i Medelpad mot i Stockholmsregionen.
Fast jag vet inte, det verkar ju inte gå att lösa då inget hänt på alla år.
Teamsters kanske kan vara en del i lösningen?

Sv: Apropå nånting...
Bobby Hahl: Jag förstår ju att många hoppar av hockeyn när de kommer i 14-15 årsåldern, och många föräldrar gråter nog inte blod för att de slutar heller, det kanske tom är deras vilja åtminstone för ungdomar som spelar både hockey och fotboll. Hockey är faktiskt svindyrt och även en massa måsten för föräldrarna. Vad man ska göra åt det vet jag inte. Bara i träningsavgift kostar det i Sundsvall strax under 5000 inklusive medlemsavgiften. NSK lite billigare men de sköter ju hallen själv. Timrå är visst ännu dyrare, runt 6000 har jag för mig. Sedan tillkommer det ett gäng försäljningar som ska gå till både laget och föreningen. På det är det även utrustning. Så många föräldrar har nog tyvärr inte råd med hockey.

Sv: Apropå nånting...
Bobby Hahl: Nope, U14 och nästa blir Hockeygym. De har några som är 16 men de spelar J18.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Ånge… har inte dom nåt?

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Jag tänkte på det där med inte ens 40 spelare, då är det typ bara Timrå och Sundsvall som har U16 lag. Jag vet att NSK inte har något i år, någon har gått till Timrå och kanske någon till Sundsvall. Några 4-5 st får spela U15 med NSK. Inte optimalt med så få spelare.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Bra med perspektiv, får mig att tänka ett varv till också. Men cupen har dödsryckningar som det är nu, hoppas ryktet som säger att nya tag ska tas inför nästa år stämmer. I år är den bara tragisk

Sv: Apropå nånting...
Bobby Hahl: En annan sak som jag inte tänkt på men so m Norberg belyser i artikeln är detta: "Vi skulle exempelvis inte åka upp till Kalix för att spela men Timrå måste ta ansvar för hockeyn i Medelpad för vi är ett litet distrikt. I år har vi inte ens 40 spelare att ta ut ett lag till TV-pucken från, säger Kent Norberg."

Så om vårt deltagande i SCA-cupen kan ge distriktet lite skjuts ser jag inte några problem med det, tvärtom. Jag har nog svängt här. Om vi ska få fler Z, EP, Dahlén, Lander eller Päärjärvi etc är det nog inte en stor uppoffring att ändå delta i cupen varje år.

Sv: Apropå nånting...
Bobby Hahl: oj vad B . Det lilla intresse man hade försvann fort

Sv: Apropå nånting...
Ang. SCA cupen och matchen mot Sundsvall imorgon.
”När lagen nu drabbar samman på fredag kväll är det inte ett renodlat U20-lag som Timrå kommer att skicka.
– Vi kommer att dela upp det, precis som förra året, och ha en A-lagsmålvakt och minst två femmor från A-truppen, säger Norberg.”

Sv: Apropå nånting...
Smokey: Off-white, kunde också hetat Off-topic, eller helst landat i off the record...

Sv: Apropå nånting...
Ni måste inte roasta vårt utbud lika hårt som Timrå IKs men tänkte bah påminna om att vi har två olika tishor till salu.
Alternativ 1: Ifrån Medelpad kommer vårat lag - Kommentar överflödig men att gå med en tröja som bär en av våra bästa ramsor behöver inte va fel.
Alternativ 2: MEDELPAD Timrå - Snodd design rakt av från klädmärket Lonsdale London. En kul blinkning för den som fattar, bara en snygg T-shirt för dom som inte tar referensen.

Till humana priser och helt fritt från det svepande ”Norrland” och istället med det identitetsbyggande Medelpad ;)

(Beställningarna Levereras under oktober månad)
Som sagt, var snäll mot oss vi är ideella ;)
Uppladdat:

500x0-img5115_0sMcqsHgjfCcVYQ.jpeg


Sv: Apropå nånting...
The great one: Ja, på Tshirts iallafall. Halsdukarna tycker jag är väldigt lyckade. Svårt att välja där till och med.

En rättelse av mig. En Timrå IK logotyp är såklart alltid vacker, oavsett storlek på tryck på en T-shirt

Sv: Apropå nånting...
Tallnäs:

I så fall är ju problemet än större än vad man trodde om även övrigt utbud är under all kritik.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Ja man kan jämföra med nästan vad som helst men det är jädrigt dyrt, Gant nivå på priserna...

Sv: Apropå nånting...
Extremt skrynklig och väldigt urtvättad, som synes välanvänd. Det här är en tisha och ett tryck jag tycker funkar. Min favorit i utbudet
Uppladdat:

500x0-pxl202508281230050713.jpg


Sv: Apropå nånting...
Tallnäs: Ja jag kan bara hålla med, smaken är verkligen olika 😂
Men visst, håller med dig om blafftryck på t-shirts. Alldeles för många sådana. Den med tallarna som du nämner är ett bra exempel, inte alls lyckad. Dessutom extremt dålig passform (ja, jag har en). Klubbmärket går att få till 1000 ggr snyggare på en tisha

Sv: Apropå nånting...
Jag tycker allmänt att priset på tee-shörtar är för dyrt . 200-250 för EN , på vilken sida som helst . Sen 399 för denna ..... ja vad säger man

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Haha! Smaken är värkligen olika. Jag är helt allvarlig när jag säger att den T-shirten är den ENDA t-shirt jag ens har kollat på i shopen.

Diskret, och väcker nyfikenhet. Man känner sig inte som om man ska på maskerad som många andra tröjor i shopen som har orimligt stora tryck!

Nu kanske jag svär i kyrkan, men om vi ska jämföra - är verkligen tshirten med tallarna snyggare? Loggan är så stor så man misstänker att det är en tröja med en tillhörande haklapp med logga på istället för en t.shirt

Jag tycker det är jättebra att det finns variation och vill ha mer oväntade produkter.
T-shirt beställd!

Sv: Apropå nånting...
steveroper: fashion statement kanske? Är bara mossiga gubbar som oss som inte fattat att lite nonchalant uppvikt ärm på en pissgul, f'låt "off white" tisha med en fräck korvgubbe på är något som nu mer sitter på varenda tattuerad, solbränd Paradise Hotell deltagare. Tjejerna i PH kommer f ö köra en Wet Off-White t-shirt tävling

Sv: Apropå nånting...
Smokey: Den där tröjan har alla möjligheter att bli en "kult-tischa" som kostar 3000 på tradera om 15 år.

0-3 mot Löven ser jag... Om vi hade hyfsat ordinarie lag så blir man ju lite fundersam över att vi inte lyckas peta in en puck.
Nåväl, jag avvaktar att dra allt för stora växlar innan serien är igång, ja förutom att det finns risk för trubbig offensiv och snitt på 1-2 mål per match.

Sv: Apropå nånting...
The great one: Man har inte ens bemödat sig att rätta till den uppvikta ärmen för fotot. Alltså nivån.....

Sv: Apropå nånting...
Smokey: Jag skrattade som faan åt ditt overhead skämt men inte i närheten av lika mkt som jag skrattade åt prislappen på den tishan

Sv: Apropå nånting...
Smokey: 399 pix för en helt obegripligt ful tröja, total avsaknad av kopplingar till både hockey i allmänhet och Timrå IK i synnerhet....

Ja jisses, jag säger då det 🙄

Sv: Apropå nånting...
Hur tänkte gänget bakom supporterprylarna?

Så här kan det kanske gått till...

Stormöte med surrande overhead.

Ordförande lägger andäktigt på det genomskinliga overhead-arket...

Vinklar upp spegeln och låter bilden flöda!

Det går ett sus genom publiken...

Den lilla prinskorven glad i hågen i ett hörn med hockeyklubba på axeln på en nerkissad gulaktig tisha.

Ordföranden harklar sig:

- Vi sökte inspiration i den anrika massafabriken!

I legendariska massafabriken Östrand vilka producerar den blekta barrsulfatmassan. En pappersmassa i världsklass!

En massa som öst stålar och doft över bygden under sekler. Vi hittade den blekgula blötnyansen i fibrernas vandring genom fabriken!

Alla i lokalen applåderar och tjuter av förtjusning!

Ordföranden fortsätter stolt:

- Vi kallar den off white! Det är ännu fränare! Lite amerikanskt... Nästan NHL!

Nytt jubel!

Ordföranden sänker rösten och nästan viskar fram:

- Korven i sig själv är en liten men subtil hyllning till alla matdosor i hårt stål arbetarna fyllt med korv och släpat med sig till jobbet på massafabriken genom åren.

Tårar rinner på åhörarna. Det här är vackert. Alla reser sig upp och skriker i falsett:

- DEN SKA VI HA!
Uppladdat:

500x0-screenshot20250828120119samsung-internet.jpg


Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: sjuk humor är svårt.

Jag trodde gänget som kör sketcherna i "Karatefylla" toppade den ligan just nu.

Är den t-shirten på riktigt? Då är vi överst! Överlägset:)

Sv: Apropå nånting...
The great one: Jag såg också den där, känns ruskigt "B". Dra ihop ett nytt samarbete med "The great norrland" istället. De har iaf designers som "works for a living".

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: å jag har dragit igång 2 av mina 10 motorsågar på tomgång

Sv: Apropå nånting...
The great one: Ähh det är nog bara MangeP som råkat ta nån av barnens t-shirt av misstag

Sv: Apropå nånting...
JanneH:

Apropå MS paint så verkar souveniransvariga i Timrå jobba med samma medel. En extremt ful tröja på MPS där den där dynamitgubben ser ut som en prinskorv från Scan. Plus att tröjan är åt det gul-aktiga hållet gör inte saken mycket bättre. Hur kan man ens ta fram en dylik tröja ? Hur tänker man? Varför drar ingen i handbromsen? (Se bifogad bild)
Uppladdat:

500x0-img5740_FtkOGrDSsVXOMXl.jpeg


Sv: Apropå nånting...
steveroper: vi får se, men har önskat enda sedan vi mötte Örebro i slutspelet att vi adderat lite mer tyngd och erfarenhet istället för pucktrollande juniorer. Vi har ju redan sett hur det gått för våra satsningar på talanger som ska ta en a-lagsplats som Jacob Olofsson, oliver Johansson, Dennis Värmhed etc. Nu har vi dessutom Linus Eriksson som på pappret väger 86 kilo men på isen ser ut att väga 65. Hjälper ju inte heller att våra etablerade spelare som Wedin, EP, Dahlén mfl är så tafatta och rädda för kroppskontakt. Skicklighet kan ju väga upp efter en viss gräns och om spelaren ger järnet varje byte som t.ex Hållander, men räcker inte om spelarna tror de ska klara det utan att åka skridskor och göra grovjobb emellanåt. Att passa sig igenom motståndarnas kroppar är sällan särskilt framgångsrikt.

Vi hade kunnat ta in fler talanger om vi haft en stomme som tar mer ansvar på isen, men just nu ser den biten ut som ett frågetecken.

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND: Nästa gång du trollar så låt AI göra bilden, istället för att leka med MS Paint på fyllan 😉

Sv: Apropå nånting...
Blake Slåhan: Det svänger fort i hockey.... När jag innan sommaren argumenterade för att vi är svagare på backsidan denna säsong än förra blev jag idiotförklarad av majoriteten....

Sv: Apropå nånting...
steveroper: 2 av mina 10 varningsklockor har börjat ringa. Men det är ingen fara på taket ännu.

;-)

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: "Domarna är ofta kass men det är alltid dumt att testa dom och sedan ruttna över faktum". Ja vi vet att de åker runt och letar billiga utv, så gör inte den delen av deras jobb lättare tack.

Sv: Apropå nånting...
steveroper: 100% enig, detta har jag känt hela tiden. Har en väldigt dålig känsla inför kommande säsong. Undviker vi play-out så är jag nöjd.

2896957 · »