Sanyet: En sån som Levtchi känns snarlik, hade samma poäng året innan han kom över men då hållit hög och högre poäng flera år i rad samt fått testa på NHL. Han gjorde förvisso 35 på 39 första året men i år har han gjort 18 på 49. Hoppas jag har fel och man ska inte döma innan man vet hur hela truppen ser ut, men känns sådär spontant. Blir gärna motbevisad dock!
ja vill verkligen ha in en stabil jävla back med så ja kommer nöja mig med ifall vi får in 2 riktigt bra namn till en 1:a kedja o att vi får hoppas på att resterande spelare tar kliv samt att gath har ett spel sätt som plockar ut mer individuellt.
för de 3 värvningarna hamnar rimligtvis inte under 700k/mån
Zäta75: en mille? dahlen+ep bör väl vara strax under 600. nässén+pilö runt 300 erixons lön har vi väl med största sannolikhet redan använt boyce ungf 50? juel vs dichow ryktas snarlik men ett litet minus då juel va väldigt billig
ny finne, barkemo o hallquisth lär väl förhoppningsvis vara strax under 300.
tror inte vi har någon mille kvar nu. tror som sagt att vi ska vara glad om vi får in två från högsta hylla till en 1:a kedja. men blir såklart glad om ja har fel.
Magkänslan säger att Otto kommer vara en dyr flopp. Hoppas jag har fel. Hade hellre värvat en från AHL som producerat under en längre tid och har hårdheten.
JanneH: Fortfarande två spelare som skulle in istället för Dahlén? Om vi utgår från vad Nubben sagt, så då ska det in en till i 2:a kedjan, för Liam Danielsson kan omöjligt vara tänkt så högt upp i laget
Montén Python: Det står ju i ST att Nubben tittar på centrar. Mycket oro här inne, förståeligt på ett sätt men man måste ju se vart det landar innan man tar fram sågen.
Men självklart måste det in en stark center från övre hyllan. Man måste också värva spelare som är starka i närkamperna.
Sen tror jag inte man pratar öppet om eventuella kontraktbrytningar om det är aktuellt innan det är ett faktum.
Bragd-Birger: Önskelistan börjar bli lång och stundtals orimlig. Mina teorier gällande Otto är följande. 1. Han är INTE värvad som center 2. Man värvar inte en kille som snittar nästan 1p/match för 2:a linan 3. Vi är nog insnöade på att Dalle var ytter och gjorde målen medan EP var center och spelade fram. Kanske nästa värvning är en center som är målskytt?
Montén Python: Ja inte fan värvar vi en spelare som inte spelat center på bra länge (?). En 1:a center ska in. Punkt slut. Sen en spetsvinge och till back.
SKRIDSKOSKENAN: Vi har mycket pengar nu att handla för. Ca 1 miljon per månad enligt min och andras uträkningar. Borde räcka till 4 riktigt bra spelare in a 250k i snitt. Om finnen som nu ryktas in får 150k så har vi råd med nästan 300k på de 3 andra spelarna vi tar in. Iaf över 250k per spelare i mån
Nu vet jag inte hur Nubben och sportrådet tänker. Men det får vi snart se. Kvalitet måste in helt klart. Rejäl kvalitet. Utan att vi blir ruinerade
Montén Python: Sett det jag med, men man vet ju aldrig. Tänk om övriga 2 forwardsrykten in stämmer och att Nubben sagt att 3 eventuellt 4 ska in. Vem är då förstecentern om det stannar vid 3?
Zäta75: att vi får in en 1:a center, 1:a vinge o 2:a center tror ja är att fetglömma. på sin höjd att vi får in 2 till första kedja o att finnen är de som kommer in till andra. iaf att vi kommer starta säsongen med eriksson i andra, o hoppas på att han fixar det?
att som vissa tala om att lander på sin höjd är en dyr 4:e center blir ju bara oseriöst. han fixar absolut en 3:e. 22 pinnar framåt förra säsongen o stark defensiv.
Jadu: jag är ju kritiskt till Tommy S arbete i Timrå.
Visst brann han av några ggr men det blev ganska lojt i Timrå gångna sässen och på individuell nivå tycker jag Timrå misslyckades att förädla spelare undantaget Freij sista halvan.
Linus E tycker jag tog sina steg under JVM och föll sedan tillbaka successivt när han kom hit igen. Antingen har han det lite kämpigare med tändvätskan under lunken eller så lyckas man inte förvalta hans egenskaper (främst offensivt).
Vi behöver verkligen börja hitta ledare som verkligen kan se styrkor och få individer att hitta sätt att leva på dem för lagets bästa.
Det är en lagsport och alla måste bidra med sitt i alla delar men det betyder inte att man inte kan vässa skills och skapa ett klimat där det är lockande för spelare att försöka saker.
Jag vill påstå att Linus E MÅSTE vi få ut mer av än ifjol för han har 100% potential om han fortsätter sköta fysen och kaxar upp sig något snäpp inför sin egna förmåga.
Både han och Levi visade ju upp en helt annan nivå när dom spelade med intensiv fart och vågade gå mer centralt ibland. De skapade direkt kaos hos motståndare.
Medan Wässlan är en fjärdekedja center i SHL! Kan absolut nypa in några kassar men den defensiva disciplinen och förståelsen som är Timrå IK’s vinst hos honom. Köp rollen och känn uppskattning för arbetet.
Ledarna måste iaf bli ”bättre” än de varit senaste åren!
För övrigt: Saik är verkligen numret tyngre än Malmö och segt för Malmö att poängspelarna man har inte tycks taggade för slutspel.
Blir ganska tamt spel från dem. Vassast är väl Viro som på ett oskymt enkelt skott utan skymning mot egna målvakten kommer på den eminenta idén att försöka knacka ner pucken i luften och styr in den svinsnyggt mellan benen på egna keepern…
Gathlopp: Vem hade du tänkt att Levinsson ska peta? Han håller inte för en top3 kedja och i 4:e vill jag iaf ha lite mer tyngd. Pääjärvi kan också användas i BP
Jadu: ”slåss med Pääjärvi” ja det var inte mycket till utmaning du. Kul att behålla Pääjärvi men skicka Levinsson som tillhörde 1% i vårat lag som faktiskt var rolig att kolla på.
Ny (rightare sniper) - Ny - Genborg Kivenmäki - Eriksson - Wedin Hartmann - Lander - Heikkinen Lundmark - Westfält - Walli Pääjärvi Om jag hade fått välja men tror inte det kommer ske... Levinsson och Lilja får åka ner till Mora och Karlskoga och Danielsson får slåss med Pääjärvi. Hermansson ska också in?
Jag förstår er oro. Jag är också lite orolig såklart. Men litar ändå på att Nubben och sportrådet fixar en förstacenter iaf som ersättare för Pettersson rakt av och en ersättare rakt av för Dahlen en målskytt. Vi får avvakta och se helt enklelt.
Tror att Nubben och sportrådet inser att vi ligger illa till om vi bara har Lander, Eriksson, Levinsson och Westfält som centrar. Den nya finnen om han nu blir klar kan ju också spela center, men är nog tänkt som en vinge i 2:a till 3:e kedjan vad det verkar.
Man ska inte ta allt som Nubben säger ordagrant. Han är ofta hemlig av sig och vill inte säga för mycket eller avslöja saker i förväg.
Jadu: Börjar tro att finnen är tänkt som 1:a. Nubben har ju haft ett par uttalanden där han menar att spelare i befintlig trupp ska få chansen att kliva fram med ökad istid.
Montén Python: Något säger mig att Nubben inte är en dröm för en agent.
Vilket iofs snarare är positivt för Timrå men lite magsår för oss…
Säger Nubben i media: Satan i min lilla jä*la gata vad vi måste ha en fetbra 1:a center!
Varenda agent på norra delen av jordklotet kastar på 25% och mailar ett förslag till Nubben…
Jag skulle för min egna ros del känna att uppgifterna som Nubben lämnade till Hamrin under trappan är relevanta för Nubbens uppfattning av vad som behövs i ett lag som ska konkurrera om topp 6-platser i SHL.
Sedan om man sprängt plånkan på bredden? Ja då får man vad man får.
Men den där intervjun i st under vår silly skulle jag säga att sannolikheten är högre att Nubben inte visar sina kort fullt ut.
Montén Python: Förhoppningsvis så överväger han inte faktiskt centersidan som den ser ut nu utan jobbar för att bryta något/några kontrakt. Men kan inte säga det än på samma sätt som han inte kan säga något om nya spelare förrän klubben går ut med det officiellt.