Men hur ofta ser ni någon i Timrå bli galen eller skitförbannad, de här ST-intervjuerna som gjorts som jag uppskattar efter varje hemma match är grymma men hur arga och förtvivlade verka våra spelare vara efter en förlust, de är lojja men va fan det hjälper inte, inte en challe verkar tycka det är jobbigt. Det är vikigt i temprament i i hockey.
Man ska bli flyförbannad sedan bryta ihop och bli en ny människa dagen efter. det finns ingen glöd i ögonen tycker jag. vi har bara massa fega lojja lata illojala spelare i truppen.
Tenkrat han verka ju inte ens våga ställa upp i en intervju.
Det verkar som spelarna bara fiskar pengar just nu och inget annat.
lungan: Glömde Jag vill ha Åkerlund i mål, han vilja att vilja bli ngt är viktigare än att Backes aktier är högre, jag kan go ta en sämre insats av Åkerlund men låt killen få första spaden.
Jo absolut, han är en jätte flopp, men det jag undrar ser man inte med vilken sort spelare han matchet med tidigare och sedan överlägger har vi dessa spelare som han kan få spela med?
Om ja ta in killen om nej, ja då får en annan klubb ta honom.
Trycket på ett stjärnspeckat lag från omgivningen på klubben har visats vara dum, vi har för många stjärnor.
Vilken femma använder vi för att trötta ut våran motståndares bästa femma.
Vi har tre femmor som inte vill göra det jobbet alla vill framåt och producera mål, man kan inte i huvudet ha tanken att vara byte i matchen vill man göra poäng/mål. Man måste också tänka att detta byte ska vi trötta ut motståndarna och sabba för dem och om det gör ett msstag pga att vi sabbar för dem så ska vi givietvis vara påpassliga och trycka in pucken.
Olle: Ja Backlund har varit en gåta denna säsong, vad sysslar subben med? Förra året släppte han in max 3 puckar per match, har för mig att någon sa i en intervju förra året
"det är tryggt där bak för när vi vet att backe inte släpper in fler än 1-2 punkar, så räcker det med att vi gör 2-3"
Men är det verkligen backes fel nej.
Han har ungefär släppt in samma mängd som förra året! Dock vet jag att challe i början av säsongen sa att nya Timrå skulle göra betydligt fler mål??? Vart har dem tagit vägen. vi ligger lite plus men FAN inte mycket.
Denna förhopping om att Timrå skulle göra många mål var min största inför denna säsong att vi gör lika få som förra gör mig Besviken och det är det som frusterar mig mest.
Challes spelsystem leder inte till fler mål, men det va det han lova. SPARKA killen.
lungan: Vad är det du ser hos Tenkrat som är så mycket bättre än Svensson. Lönen? Svensson kan bara bli bättre, Tenkrat bara dyrare. Om nån skall lämna är det Tenkrat.
lungan: Björn Svensson en intensiv spelare som gör mycket få misstag. Idealisk i en 4e line men gjorde också mycket bra inhopp tillsammans med finnarna. Absolut en spelare som vi ska behålla.
Hur du kan motivera att Björn Svensson inte är hungrig längre, fattar jag inte. Det finns ingen som kämpar som han i varje byte. Han går ju för fullt jämt!
lungan: jag vet inte hur alla tänker men jag känner åtminstonne en viss besvikelse när man börjar inse att backe inte är den klippa vi behöver i slutspelet, att de flesta backar inte kommer upp i normal standard och framför allt att det inte går att göra så mycket åt saken. Det finns inte direkt några målvakter att rekrytera och marknaden rosas inte av spelskickliga backar i det här läget.
Frustrationen växer kanske iom att vi är ett förmodat topplag utan toppbackar och toppmålvakt. Jag tycker inte att challe har lyxproblem, jag tycker inte att han har någon lätt uppgift. Forwardsidan håller toppklass men, för att ta ett lite långsökt jämförande, Tampa Bay visar tydligt hur bra man lyckas med ett lag som enbart lever på vacker offensiv...
Björn Svensson matchar man bara honom för att ha kvar hans bror i föreningen? Nu när Christoffer Erixon lämnar kan väll han lika gärna lämna också.
För ärligt Björn Svensson, vilken flopp, han och Robert Carlssondet tydligen inte finns plats för skulle man nog aldrig förlängt med, dessa platser skulle man kunna givit Christoffer Erixon och Oscar Johansson istället, två hungriga killar som vill ngt i alla fall.
Det är tråligt att inte Robert Carlsson får spela i en av de över formationerna?
Jag minns att Johan andersson och Robban Carlsson förra året spela rätt bra ihop honom hem Tenkrat skulle kanske fungera
Hedström kan man ju sätt upp i första nu när pärssinen är borta.
Och varför lirar inte Challe med 4 centrar, ta in juniorer. vi har spelat på tre forwards par enda sedan Erik blev skadad och det är jätte länge sen
Baker: nej han är inte så pass bra att han går in och höjer backlinjen jättemycket däremot så är han en egen produkt!! som är duktig offensivt. Hans passningar såg riktigt bra ut i JVM, han har ingen jätteslägga men funkade ändå rätt så bra i PP och det lär han även göra i Timrå (där ingen har någon jätteslägga heller).
Det han måste förbättra är ju den rent defensiva biten, han måste bli starkare och lite hårdare.
Baker: Moe har en snabbhet, smidighet som kanske endast Kokko matchar i dagens Tik. Mkt bra spelförståelse "Förmodligen Tiks backuppsättnings bästa". För han inte spela på Lördag ser jag inte matchen.
Som svar på din fråga så petar han RJ med bruten hand.
Alla vill visa sin besvikelse över hur ojämt vårat lag spelar, men vad hjälper det att vi sitter här och diskuterar vad som ska göras och inte göras. Det är lagets uppgift.
Jag tycker att vi ska prestera bättre, och det är väldigt jobbigt att inte jag kan göra något för att få detta lag att prestera bättre, vart felet i laget ligger vet jag inte, men att något drastiskt måste ske för att få slut på bergodalbanan vill jag konstatera.
Det enda man kan kostatera är att alla har en väldigt hög högsta nivå, och en väldigt låg lägsta nivå.
Vi pratar om elitidrottare, och de ska göra sitt jobb, Absolut, tycker majoriteten av supporters detta nej, tycker jag det nej. Deras inställning för föreningen och laget är ruksigt illojal.
Jag kräver förbättring, men att jag går runt och är sur gör ingen skillnad bara att jag blir ännu mer förbannad.
Vi har för många spelare som vill göra finliret och för få som vill göra skitgörat. Jag tror inte vissa av våra lirare har för höga förväntnigar på sig själva och när de inte uppfylls utan de får spela i en andra eller tredje kedja så blir deras egon för stora och sabbar laget.
Vi har inga rollspelare kvar i laget, vi har alltid suktat efter stjärnor, och det har vi nu men vem brederplats åt dem?
Det är många här som lovordar Eric Moe, tyvärr har jag inte något direkt "klar" bild på honom förrutom det jag har sett i JVM... Enligt många skulle han vara ett "nyförvärv" som skulle höja upp backsidan! Min fråga är alltså vem eller vilka han skulle "slå ut"?
Bragd-Birger: Ang spelet i sig har det inte blivit ett dugg bättre efter 30 omg, jag har väntat att man skall se en tendens vad challes system går ut på, men inget hittat. Finns inga linjer, inget offensivt tramp, ingen tyngd i anfallsspelet, Burskydd i princip vid 5-3 spel, ett dräll med pucken där tempot sjunker avsevärt. Den enda skillnaden emot omg 1-5 är att försvarspelet blivit mycket sämre. Det som gör mig lite konfunderad är om verkligen spelarna bryr sig vad challe säger? Och då undrar man verkligen om Challe kan/orkar få ihop Timrå som lag. Skulle vara interssant att veta exakt hur han vill Timrå ska spela, för det har jag inte fått kläm på än. Nu är det ju självklart inte en mans fel att så lite i spelet fungerar, men när skall man se några linjer. Jag vet att det är omöjligt att jämföra dagens Tik mot fjolårets dito. men årets känns minst 1 klass sämre på alla punkter. På paperet bästa någonsin.
Mitt i allt gnäll så tänkte jag tipsa om ett ypperligt tillfälle att ställa era frågor direkt till våran käre coach. den 15:e Januari så är det Hockeykväll med Challe Berglund på Casino Cosmopol.
Det är en klubbkväll och kostar 50 kr för medlemar. Är man inte medlem så kan man bli det för 100 kr och slutnotan för att få ventliera era åsikter hamnar således på 150 kr. Till detta ingår också en lättare buffé. Som hittat.
Se till att boka på 060- 14 11 50 då det är begränsat med platser. :)
El Aka Ali: Han visade dessutom klass när han var ny i föreningen och tilldelade centrarna lite annorlunda roller. Ungefär detsamma som hänt i Linköping- Hängde du med?
Ambroo: Ett sista (?) för dagen: du anser att truppen och laget idag är den bästa vi haft, undantaget lockouten. Skillnaden mellan det årets superlag och vårt bajspresterande drällgäng är, i poängsnitt, så här långt 0,3 poäng/match. Dvs tre poäng per tio matcher. Som sagt. Den här säsongen har alla förutsättningar för att gå till historien som en av de sämsta.
Olle: Inte jag heller. I och för sig har jag aldrig kritiserat "Challe". Han har ju liksom lite dåligt med erfarenhet i dom här kretsarna. Sedan vet vi ju att "Mårtsen" i och för sig har Timråhjärta men vi vet också att han tränade HV71 i fjol med vilket resultat? Han kunde inte ändra till det bättre med en sådan trupp som enkelt borde vunnit SM. Mårtsen gav ett gott intryck under JWM och visade klass. Stor skillnad mot att köra en hel säsong 55 matcher o sedan slutspel. Näe, "Challe" är min man. Det här kommer att bli bra!
Olle: Inte jag. Var helt iskall inför honom när han lämnade elitserien och är inte varmare på honom nu än jag skulle vara på Boork om Almtuna plötsligt vann fjorton raka. Men han verkar vara en ypperlig coach för småkronorna. Kul för honom, bra för Sverige.
Jag skulle, av ren nyfikenhet, vilja veta hur många av dom som försvarar challe som, om det gick att byta över en natt, inte skulle placera Mårts i båset istället...rent hypotetiskt.
Ambroo: 'Tabellplaceringen kommer att bli betydligt sämre om det inte blir bättring', skriver du. Grundat på vad, frågar jag retoriskt. Ge mig lite fakta grundat på annat än typ de tre senaste matcherna. Jag har ju tidigare på ett pedagogiskt sätt visat att det endast är ett lag som tagit fler poäng de senaste 11 omgångarna. Detta trots att spelet sett i princip exakt likadant ut under den perioden som under de tidigare omgångarna. Mitt motkonstaterande, byggt på fakta blir i stället: trots att vi tycker att Timrå spelar som skit räcker det för att vara bland de fyra bästa. Vilket alltså är exakt den målsättning man inom föreningen satt upp och det krav som bl a du anser att man bör kunna ha på den här truppen.
Återigen: 'något måste hända'. Ja, så skrek FBK:arna också i falsett, till allas vårt nöje för några år sedan. Varför denna jämförelse skulle vara trams när kraven är identiska ('spela bättre, vi borde vara skitbra!') och tabellplaceringen (4:a) likaså. Varför tyckte vi att dom var skitlöjliga för då?
Nu befinner sig Timrå tydligen i en sits där man 'riskerar att få sin säsong införd i historieböckerna som en av de sämsta sett till material och förväntningar'. Wow. Där skräder du inte orden. Jag får kvalserievibbar, eller åtminstone en Frölunda anno 06/07 för synen. Eller, nähä. Vi ligger visst fortfarande fyra. Men ok. Det måste återigen vara det där med det usla spelet. Det där som visserligen sett likadant ut hela säsongen och som, hm...sett till att vi ligger fyra...men som absolut kommer att straffa sig nu de närmaste omgångarna eftersom vi är så mycket sämre än vad tabellplaceringen visar. Glasklart. Vore kul att se en 'moralisk tabell' från din sida, där vi skiter i poängutdelning för respektive lag och i stället placerar in lagen där vi tycker att dom förtjänar att ligga. Var hamnar Timrå? Nia? Eller har man presterat bättre än Brynäs, egentligen? Tia kanske?
Notera dock avslutningsvis: detta inlägg handlar inte om spelet i sig. Där har vi, vilket jag skrivit åtskilliga gånger - en hel del kvar att jobba på. Men goddam - snacka om lyxproblem. Lite festligt om vi krampar oss till en serieledning med befintligt spel. Då skulle vi kunna bräcka FBK:arna och göra jämförelser överflödiga. Kicka Challe som serieetta, Rockn'roll! Det här är Timrå IK, ingen jävla skitförening i mängden.
diffe: Jag sa inget om att han gjorde en dålig turnering jag säger bara att det är klasskillnad. JA jag menar att det är stor skillnad på elitserien, världens kanske näst bästa liga, och ett junior världsmästerskap med tonåringar. Det är stor skillnad på spelare i tidigt utvecklingsstadium och färdigutvecklade proffs.
Jag var inte där på plats men jag såg matcherna. Merparten av de större nationernas spelare är säkerligen draftade men att sen faktiskt spela in sig i ett NHL-lag det är en helt annan sak. Av ren nyfikenhet, vilka av spelarna i årets upplaga spelar redan i NHL? Bernier har gjort fyra matcher i LA med ett GAA på 4,03 och han är långt ifrån någon ordinarie nhl-spelare.
En rolig sak är ju att när FBK sparkade Melin satt nog de flesta här inne och undrade va faan FBK höll på med. Laget låg ju trots allt 4 vid den tidpunkten.
Ambroo: Jag begär inte sovjetiskt klapp-klapp titt som tätt men lite stil och finess kan väl åtminstone grabbarna bjuda på. Spelmässigt är det inte mkt bättre än säsongen 05/06, skillnaden ligger i namnet på tröjorna och en större effektivitet framåt och en aningen fler poäng. Men skall det verkligen se ut såhär? Är det Challes filosofi?
Jag har försvarat Challe länge den här hösten ifrån drevet som kräver hans avgång. Men faktumet är ju att det som presteras är lika uselt som ett påkostat svenskt actiondrama. Förväntningarna är gigantiska. Men Timrå IK och SF skjuter sig själva i fötterna. Man har köpt förköp och en låda popcorn, läsk och godis alternativt kaffe, mazarin och en korv. Man står där andäktigt och hoppas att kvällen skall bli en succé och så slutar allt i moll....
Nog måste man kunna begära lite mera utav ett Timrå IK anno 2007/2008?
Bragd-Birger: Sen att man vinner varannan match är naturligtvis allt annat än bra och definitivt inte ett topplags signum... Vill man vara topp4 så håller naturligtvis inte det heller.
Olle:Vadå danskar!!!! Han gjorde en bra turnering rätt igenom, du menar att det är storklass skillnad på Jvm och våran elitserie?
Då ska du veta att om dom inte spelar i NHL redan så gör dom det nästa år, var du där så du hörde snacket?? Nä jag tänkte väl det!
Klart att dom är yngre men som jag sa flera av spelarna är i NHL redan och fler kommer att spela där nästa år. Canadas målvakt gick direkt upp efter VM. Sen att ta Danmark som exempel är väl ungefär som glocalnet. LIKA LÅGT!!
Bragd-Birger: Ja vad ska man skriva som inte redan har skrivits av dig, mfl?
TIK har alltså den bästa truppen och de bästa förutsättningarna någonsin, om vi bortser från lockouten, men det enda man kan vara nöjda med är då tabellplaceringen. Den kommer dock att bli betydligt sämre om det inte blir bättring. Tittar man på spelet i sin helhet som innefattar system, taktik, målvaktsspel, defensiv, offensiv, effektivitet, produktionsfördelning osv är man säkerligen allt annat än nöjd, Något måste hända, men vad? Tja, det är upp till laget de närmaste tjugo omgångarna och det med start på lördag, för annars så kommer som sagt den här säsongen att gå till historien som en av de sämsta sett till material och förväntningar.
Roos och Nyström är inga experter ej heller har de speciell insyn i ES lagen förutom DIF & Brynäs kanske. Deras bloggar m.m. skrivs ju för att de själva ska synas samt sälja lite extra lösnummer med deras oftast patetiska kommentarer. Likväl kan det vara roligt att läsa dessa bloggar bara man inte tar dem på för stort allvar..
Ambroo: Ok. Du har två krav: topp4 och semifinal. Än så länge är således samtliga dina - och andras - krav i dagsläget uppfyllda. Varför sprutar då frustrationen?
Jämförelsen med FBK:arna fjantig? Vill minnas att dom utsattes för spott och spe på övriga supporterplank - inte minst här - för den ångest dom gav uttryck för när dom befann sig i exakt samma sits som vi. Jag anser snarare jämförelsen vara klockren. Och ett faktum som ett antal av 'vi kräver!!1'-skribenterna härinne bör ta till sig.
diffe: Skillnaden? Det är ju juniorer som spelar. Det är en stor skillnad på att slå en öppnande passning mellan två danska 16-17 åriga backar och att göra det mot två proffsspelare.
Det kan ju vara ganska stor skillnad på juniorer och juniorer också. Dom unga bra spelarna har en ganska tydlig edge i dom där turneringarna.
Bragd-Birger: Men hur länge bör man vänta på lyftet innan flaxandet känns förgäves då? Ska vi vänta tills 52:a omgången om så behövs? Jag kräver topp4 och att vi avancerar till minst semi innan jag är nöjd. De kraven känns heller inte orimliga om man ser till vad som sades av "experterna" innan säsong och inte minst med tanke på hur laget själva målade upp sin målsättning. Och det är ju också därför frustrationen sprutar härinne från flera håll och kanter. Alla nöjer sig inte med det lilla då man vet att det finns så mycket mer.
diffe: Inte för att förringa hans potential men det är viss skillnad på jvm-spel och elitserien. Han tar nog sin plats snart, kanske inte i första linan dock.
Bragd-Birger: Du har så klart rätt. Men många känner frustration. Efter vi har torskat mot dom onämnbara. Sedan blivet utspelade igår. Och hela laget sitter i knäet på målvakten i bp dom tre sista matcherna. Att allt detta beror på att Timo är borta de köper inte jag.
Ambroo: Mycket klokt!! Jag tror inte heller att man behöver ett topp namn i Timrå men vi behöver in en back som förhoppningsvis är bättre än de som står och dräller med pucken vid blå. Kaske Koivistos kan vara en?? Sen att Moe kliver in i laget, då får man kliva ut och ge 200 % eller sitta på bänken..
Jag fick frågan av flera av mina vänner under JVm varför Moe inte spelar i Timrås 1 line.. Kockrena pass rätt igenom zonerna vid flera tillföllen!
Bragd-Birger: Jag började fila på ett hatiskt inlägg igår kväll om gnällandet men avbröt och lade det jag kom fram till i min presentation istället.
Vackert och välfunnet skrivet av dig. En sak bara om förväntningar och så. Jag tycker nog att vi har ett av de bättre Timrålagen någonsin på papperet i år. Problemet är att elitserien aldrig har varit bättre. Vi kommer att se dåliga ut mot vissa lag och vissa spelare vissa dagar mer eller mindre utanför vår kontroll så att säga. Det gör de andra elva lagen också, vissa mer ofta än andra.
Bragd-Birger: Är du en avlägsen släkting med Huge?:) Fast otroligt mycket bättre o skickligare i att se nyanserat på saker o ting.
Och JA! Jag uppskattar din bild du framställer o jag håller med.
Själv sitter jag ganska lugnt o väntar på slutspelet, jag vädrar morgonluft o då är det inte Östrand jag tänker på utan nåt mer ädelt än sulfit el. sulfat el. om det bara heter sulfa?
Lite väl bajsnödigt här inne. Läser man ikapp alla tvåhundratolv sidor som skrivits sedan matchen i går kan man börja kryssa av matcherna i kvalseriekalendern. Here we come!!1
Kollar man mer nyktert på det ser man att det endast är ett lag som tagit fler poäng än Timrå från omgång 25 och framåt. Dessa är De Onämnbara, vars tränare f ö hängde lösare än en Hynningsk ljumske för sisådär fem omgångar sedan. Nu har man dragit ett gäng viktorior i rad och allt är frid och fröjd.
Nej, jag är inte nöjd med säsongen så här långt. Det finns en jävla massa frågetecken och detaljer kvar att räta ut. Helst i god tid innan slutspelet. Men - och ett stort sådant: kolla in tabellen. Det finns jävligt få lag som, så här långt, är nöjda med sin poängutdelning/spel so far. Det är snortätt. Om man, återigen, kollar formen från omgång 25 och framåt ser man att inte mindre än nio (9!) lag ryms inom ett spann på tre poäng. SSK har, exempelvis, plockat fler poäng under denna period än HV71. Go figure.
Men, man kan ju så klart se det som att Timrå är skitdåliga och att anledningen till att man inte är bortkopplat från topp4-racet ligger i att dom andra lagen underpresterat som fan fast dom egentligen är asmycket bättre än sug-Timrå. Så klart man kan se det så. I a f verkar det vara en tämligen förhärskande logik här inne på Hockeysnack.
Själv väljer jag att se det som att Timrå - så här långt - ligger väl i fas med sitt tabellmässiga mål för säsongen: topp 4 och hemmafördel i kvarten. Något som f ö två av lagen med samma målsättning så här långt inte mäktat med. Att snacka om att Timrå inte har i ett slutspel att göra, respass i kvarten, uselt försvar osv är lite småfånigt. Relaterat till vad?
Vi har bevisligen tagit lika många poäng som fjolårsvinnarna och guldfavoriterna. Vi har tre pinnar upp till tredjeplatsen. Vi ligger jävligt bra till vad gäller antalet insläppta mål. Vilka är det vi jämför vår uselhet med? HV? Ok. Men vi har fortfarande tagit fler poäng än dom de senaste tio omgångarna. Modo? Haha, lägg av. FBK? Nja. Dom ser väl inte sådär jätteläbbiga ut heller, va? LHC? Sure. Dom ser riktigt obehagliga ut. Får dom Johansson på det här så är dom på pappret minst en klass vassare än Timrå. Lagen under? Absolut. Håller den här tabellen sig - eller jämnar till sig ytterligare - kan slutspelet bli ett getingbo. Samtliga lag 5-8 (med tvekan på brunkar-SAIK) har, sett till vad dom visat upp till dags dato, klar skrällchans. Ingen krönikör kommer lova att krypa naken över Sergels torg om Djurgården slår ut HV. Exempelvis.
Till sist: jodå. Jag är också jävligt frustrerad över säsongen så här långt. Men jiiisös. Lite perspektiv. Vad fan har vi för förväntingar på årets timrålag? Är vi verkligen ett lag som helt självklart hör hemma i tätkampen med HV istället för att kräla nere med pöbeln runt platserna 3-5? Wake up, pojkar och töser. Detta plank börjar mer och mer anta rent obehagliga, FBK:aktiga former. Snart propagerar vi för stängd serie med tio lag och 'inga skitmatcher' i vår übermensch-arena.
JonteD: Sorry om jag är okänslig, inte alls min mening här. Och onödigt att bråka givetvis. Men jag tillhör nog den skaran som tycker att man på en seriematch går neutralt klädd om man inte har nån lag tillhörighet med lagen som ... | Läs mer
Man ska bli flyförbannad sedan bryta ihop och bli en ny människa dagen efter. det finns ingen glöd i ögonen tycker jag. vi har bara massa fega lojja lata illojala spelare i truppen.
Tenkrat han verka ju inte ens våga ställa upp i en intervju.
Det verkar som spelarna bara fiskar pengar just nu och inget annat.