{469}: Men för att spinna vidare på Hanzls vara eller inte, så måste han ersättas om han inte får förlängt. Vi har inte råd(spelmässigt) att chansa med nån budgetlösning som kanske kan slå väl ut. Då kommer det märkas rätt snabbt vad vi förlorar i Hanzl trots allt.
Skall han ersättas så bör det kännas självklart på förhand, där vi får in en center som i allafall producerat på hög nivå innan i karriären. Lundin hoppas jag inte är tänkt att han skall få nån större roll heller. 3:e center känns optimalt på sin höjd.
Lite spännande hur Kapanen trollar med liten börs framöver. Jokinen kanske har nått Finskt centerguldkorn han kan locka från AHL eller nått, alternativt nått spännade från Finska ligan.
{10473}: Jag tror/hoppas att man vill ha kvar både Rindell och Lyytinen. Då måste kontrakt rivas eller tas över eftersom Nässen och säkert en till bra back ska in. Eronen/Erixon ligger närmast till hands.
Nisse på Mon or: helvete, så naivt Brynäs spelar. Duttande längs linjerna, chanschecka djupt, snirkligt i anfallszon på bekvämt avstånd från smärtytor. Shejpar dom inte upp skulle jag inte sätta stora pengar på att dom grejar Djurgården, SSK eller Löven i slutspelet.
Bragd-Birger: De hade ett jobb, tappa inte SHL-tempot under serielunken. Det misslyckades. Svårt för Brynäs att hitta tillbaks till någon spelglädje nu med all press och inte allt för många matcher kvar.
Intervjun med Björklövens VD nu i pausen är i alla fall intressant, han verkar vara väldigt kunnig, seriös och tydlig, har hög kravnivå. Bör vara en del av målbilden i vår rekrytering.
Bragd-Birger: Jag tycker det varit sånt snack hit och dit om Brynäs, HVs mäktiga trupper i HA. Jag vill fortararande hävda att laget vi hade 20/21 hade i HA stått sig riktigt, riktigt bra mot alla de upplagorna som upphausats så mycket.
Vi hade nog gett HV en betydligt större utmaning än de fick när de gick upp i allafall.
Modano: Nä, min uppfattning äratt det torde vara rätt glasklart för samtliga satsande lag i Hockeyallsvenskan att serien inte är något man bara glider igenom. Löven gjorde det, under Covid-säsongen, men det är bara då det har hänt. Det går aldrig att ta ut något på lex- "tidigare BÄTTRE serietillhörighet", och liknande. Far man med en sån attityd lever man farligt som lag. Det är bara dömt att misslyckas.
Nu vill jag inte tro att Brynäs är riktigt så oseriösa (klappkassa). Man har rätt att göra sämre matcher under en säsong, som ikväll. Man är i mina ögon fortfarande favoriten att gå upp, vilket jag baserar på lagets högstanivå som ÄR högre än alla andra lagen i HA. Men då vill det nog till att man kopplar på en hel del ödmjukhet i laget och visar upp en betydligt bättre attityd som faktiskt gör att man är bättre både i skallen och i själva spelet på isen.
Rip Kirby: Brynäs har väl heller inte haft nån matchvinnarmålvakt som är så viktigt för att vara framgångsrika i HA.vilket jag tycker historien visat för alla lag som gått upp.
Hade Lindbom varit tillgänglig hela slutspelet förra säsongen så är jag inte så säker på att det varit Modo som spelat SHL i år faktiskt.
{469}: Nä, det är ju helt riktigt. Att tro att man sitter med en Royal Straight Flush med Anders Lindbäck som startande målvakt, då lever man väldigt mycket i dåtid.
Ja, Lindbom hade förstås haft alla förutsättningar att stänga ner Modos offensiv fullständigt. Där har du den enkla anledningen till varför serieindelningen ser ut som den gör.
{469}: Haha, sen undrar jag om poletten trillat ner hos BIFarna nu. När de blev så förnärmade av att man ifrågasatte att "världens bäste 4:e center" skulle komma hem och spruta in poäng i Sverige... Eller jag kanske har missat att han totaldominerar i HA nu?..
Åhh, såg nu på Eliteprospect att han enligt snittet lär hamna kring mäktiga 40 poäng.. i HA... Det gjorde ju Dahlén ggr 2 under en säsong i princip.😂
Olli Nomadinen : Tratten o Finkel imponerar inte på mig i båset för Brynäs. Har aldrig gjort. Man tar alltså ut målvakten ikväll när det är 1.30 kvar av matchen o man ligger under med 4-1. 👌
Olli Hahl: Johan Larsson har vi fan garvat mycket åt. Visste inte vem han var innan han kom tillbaka (eller vagt, nån svensk doldis over there) och man har ju verkligen fattat varför. Sjukt upphaussad
puffe: Ja, jo man minns ju skadeglädjen och euforin i Modoboken när vi åkte ut Elitserien i mitten av 2010 talet. Det brukar slå tillbaka som sagt, ni fick en liten ökenvandring i HA själva som karma... 😉
{469}: Skrev inte här då, men man hoppas alltid att dryga kommentarer kommer i retur, nån gång. Enstaka(eller flera kommentarer) som bara ska håna motståndare, bör komma i retur, eller?
{469}: från en som hängde i modoboken då så känner jag inte igen den bilden det var väl inge seriösa skribenter här på hs som var glada att ni åkte ur men det är väl ett narrativ du måste sprida för att rättfärdiga det Modohat som vissa i er bok ägnar sig åt.
{469}: För att förtydliga, själv har jag inga problem med någon klubb(förutom Djurgården kanske ). Annars är det bara supportrar och eller skribenter som stör.
Men även om jag skulle ogilla nån Timrå-supporter(som exempel), finns det ju så många fler som är bra. Därav att skadeglädje drabbar så många bra personer. Men, sån är jag, gillar alla som älskar vår sport, oavsett klubbtillhörighet(om man kan bete sej)
Rip Kirby: Jag hängde i Modoboken då men inte som registrerad användare Vilka användare var det som visade euforisk glädje över att Timrå åkte ut är genuint nyfiken.
Tom Topp: Tycker inte ens illa om dom,tills vi eventuellt möts. En sjuk parentes i svensk hockey, typ. Må dom åka ner i seriesystem , men inget man bryr sej om
puffe: Oskars kan gått ryka. Jag har Ju LHC i närheten med. Klart DJ Hemp skall få fortsätta kolla SHL hockey på plats i Malmö dessutom. Oskarshamn ut kör vi på. 😊
Tack för din välvilja. Styrelsen är enig. Oskarshamn är av 🙂
Men vilka är på? Trots gårdagens debacle är tipset alltjämt Brynäs. Tror att de gör en resa likt MoDos förra våren. Andra lag i HA-toppen har också sina dippar.
DJ Hemp: Tror faktiskt att Djurgården går upp till slut. Bra för hockeyn så många av oss Timråiter som bor i Stockholm kan se vårt kära Timrå här också.
Läste på twitter att även Timrå och Leksand höll på att hamna i Örebros läge, med spelare som stämmer klubben angående pensionspremier. Men det ska ha löst sig nu.
tjobba: Situationen verkar inte vara så uppenbart tokig som det först lät. Eftersom det rör sig om tidsbegränsade anställningar (visstid) så är det inte solklart att ändringar i pensionsavsättningen ska slå igenom på gällande avtal.
Vid tillsvidareanställning sker ofta sådant vid lönerevisionen. Det skulle inte förvåna jättemycket om Örebro vinner i domstol men skadan är redan gjord.
En positiv sak som verkar hända nu i närområdet till ishallen är planerna på att bygga om det gamla värdshuset till hotell. Det öppnar ju upp möjligheter för bortalag och bortasupportrar. Även för Timråsupportrar. Gångavstånd till ... | Läs mer