1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607451 inlägg · 6213 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Andersson: ALDRIG 💯% inte gör mål ska inte ens vara ombytt om det vare skadefritt

Sv: Apropå nånting...
Söderöver:
Jag kunde inte se var pucken tog innan den åkte in i zonen igen.
Sen var jag fundersam på om regeln var att om Timrå spelar in den medvetet så blev det offside och inte vid en oskyldig sluts. Men så var det inte.

Surt

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Som det sett ut hittills är SAIK dom enda som känts "omöjliga" i ett eventuellt slutspel, detta trots att vi ju faktiskt slog dom hemma. Klöbben slipper vi med allt säkerhet i ett eventuellt slutspel, tur dä rå.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: i slutspel ska man inte bara vinna enstaka matcher...vi kan slå bägge i enstaka matcher men knappast i en bästa av 7 serie ..för att göra det behöver vi möta rätt lag..varken Skellefteå eller Frölunda är rätt lag för oss..
Blir vi 7-10 och lyckad ta oss vidare så blir det nästan garanterat något av dessa två..lyckas man t ex bli sexa så har vi ändå hyffsad chans att ta sig vidare under förutsättning att man bättrar på bortaspelet..man behöver nypa en borta minst. Fast allt sånt och prat om att gå till slutspel är ju bara bonus.

Vi kan börja med att se om vi kan slå ett blekt linköping i kväll först ..Då är vi på god väg att slippa negativt kval i alla fall....

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Ja det är nog kvartsfinal vi kan hoppas på som mest den här säsongen. Också!

Sv: Apropå nånting...
Linköping ska hylla Broc Little i samband med vår match. Det får väldigt gärna sluta som det gör 9,5 gånger av 10 vid en hyllning, dvs bortalaget vinner.

Sv: Apropå nånting...
Någon som har en aning om varför det ser ut så här på Eliteprospects?

"Delaying the game!
We’re sorry, but you have hit the request limit. You will have to be on the bench for a while, but be sure to check out our API in case you are an evil fellow who is currently scraping us."

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: har samma här

Sv: Apropå nånting...
Lite trist med fusket i hockeyn ändå.

Det vore ju kul om det faktiskt lades lite krut på att granska utvisningarna under 5 omgångar av SHL.

Om SHL meddelade att från nästa omgång kommer alla dömda situationer granskas för embellishment i efterhand.

Det vore jäkligt intressant att se om vi skulle se ett minskat antal utvisningar kommande 5 omgångar…

Nu anmäldes Lodin igår för sin förstärkning mot Bellows.
Kåvaksis gör samma sak igår. När han ser domaren RAKT framför sig så flaxar han med handen efter en touch av Petterssons klubba.
Han tar av handsken och visar sin enorma smärta i situationen…

Kolla vilken situation som helst på tekningar, när försvarande spelare vänder riktning i egen zon med puck.

Denna typ av kontakt finns ALLTID!

Jag vill bara understryka att Petterssons klubba inte ska vara på motståndarhänder. 2an kan vara sträng men i sak korrekt eftersom KLUBBAN SKA INTE VARA DÄR!

personligen är jag fullständigt övertygad kring att det ALDRIG blivit en 2a om inte diagnosen men 23 på ryggen i LHC hade sålt sin oerhörda smärta!

Det är varför embellishment är fusk.

Krantz kastar sig ju baklänges med i sin situation med Walli och Freij.
Säljer en Crosschecking som visst. Den kan man strängt hålla med om men om Krantz inte kastar sig bakåt och slänger med sitt huvud…

Blir det en 2a då?

Svaret är nej.
Då är det återigen en fuskande spelare som förstärker en situation i syfte att ge sitt egna lag numerärt överläge och större chans att vinna matchen.

När Vrana kommer fri och JJ plockar hans avslut så träffar Vrana JJ i huvudet med sin klubba. Det visar JJ efteråt och sånt kan hända. Jag skulle sannolikt själv med reagera om en klubba även med låg kraft träffar mitt huvud.
I dom lägena kan en spelare öppna käften eller signalera på annat sätt att det inte var en situation för utvisning.

Eftersom denna situation inte hände med en publik som kastar in saker och vrålar i ryggen så bedöms den med sunt förnuft av domarna men jag vill visa att jag förstår att rektioner på kontakt kan förekomma och förtydliga att spelarna även då kan agera på ett hedersamt vis och måste INTE välja fusket.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver:Försvarar inte filmningar men tycker inkonsekvensen och den ojämna bedömnings nivåer mellan matcherna är ett minst lika stort problem som filmningar.

Sv: Apropå nånting...
Nya Hårda SHL

Från och med lördagens omgång infördes hårdare bestraffning för filmning. Nu meddelar SHL att Färjestads Viktor Lodin frias och slipper böter.
Av filmsekvensen framgår att Viktor Lodin får ett lättare slag över handsken/handleden, skriver disciplinnämnden om situation i Brynäs-matchen.

- Att jag skulle försöka lura till mig en utvisning vid ledning 6-0 är varken sant eller rimligt att tro. Detta är en ren reaktion på ett slag mot oskyddat område vilket videobilderna visar tydligt, fortsätter Lodin.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: mm..

Hårdare…

Mm sure…

Spelarna kan ta tacklingar, crosscheckings, täcka slagskott men Lodin menar att han har så ont att handsken måste av så han kan kontrollera om fingrar gått av eller lossnat från handen…

Snacka om fullständigt hjärnsläpp hos DN…

Behövs det kanske bytas ut lite folk där?

När man granskar embellishment, vad granskar man då?

Om klubban träffat?

Den saken är väl redan fastslagen?

Frågan är om Lodin förstärker situationen för att sälja in en utvisning?

Disciplinnämnden anser alltså att han inte gör det utan att det är helt rimligt att den kontakten föranleder frontal dubbelvikning och akut kontroll av ev amputation av tumme.

Det enda denna tolkning visar är att DN saknar fullständig verklighetsuppfattning.

Ett hårt direktskott av Lodin kommer kännas mer i hans händer än den där knackningen.

Således kan vi alltså slå fast.

Svenska hockeyligan vill se mer fuskande och mindre heder inom ishockeyn.

Viktor Lodin konstaterar att han inte har minsta anledning att filma till sig en utvisning vid stor ledning.

Det finns inte en chans att han bedömer det i situationen!

Han blir provocerad av att Biff transatlanten inte viker sig inför hans storhet och ser till att han blir utvisad!

Viktor, Kovacs, Brommé, Rödin, Shinnimin m.fl. har en ynklig liten personlighet där dom saknar sportslighet och inte klarar av kamper utan kukar ur när det blir tjurigt.

Grattis SHL!
På måndag kan ni börja snickra på en onlinekurs i skillnaden på filmning och förstärkning till soporna i Diciplinnämnden.

Jag är stort imponerad av att inte Didde blev tvungen att snabbt tas av isen med ambulans efter skott-täckningen med handen igår!

Hade det varit Lodins hand måste den handen förvandlats till en aerosol ögonblickligen…

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: mm svårt att vara domare.

När det saknas förståelse från domarna kring sporten dom dömer blir det oerhört enkelt att utnyttja dem för att fuska.

Många av dem saknar ju fullständig förståelse för att spelare kan fuska, blåögda så in i helvete.

Men där har jag gett upp…

Organisatoriskt funkar ju utveckling av domare skitdåligt!
Ligan kan kommunicera bäst fan dom vill om hur man fokuserar hit och hur man fokuserar dit…

Domarnas egna uppfattningar och godtycklighet verkar gå före i alla lägen.

Trycker Walli någon i siffrorna så är det 5+game
Trycker FHC någon i siffrorna så är det inte utvisning…

Ja du har rätt. Nivån skiftar något jävulskt och måste vara sjukt jobbigt för spelarna att hantera.

Snart måste lagen börja scouta domarna inför matcherna för att förbereda sig på när man ska fuska eller inte med.

Kan vi inte köra SHL som en enhanched liga med?

Doping är ju faktiskt rättvist om alla får en skvätt?


Skillnaden mellan problemet du nämner är att det ligger på de fyra som dömer matcherna och det DN gör för Lodin är ju andra människor som inte kan skylla på tidspress och läktartryck när dom bedömer…

Sv: Apropå nånting...
William Poromaa fixar tvtid åt Timrå IK. Bra grabb!

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Gratis reklam sitter alltid gött på kontot!

Sv: Apropå nånting...
Dichow klar för Timrå på tvåårskontrakt till nästa säsong enligt Mrmadhawk. Bra värvning!

Sv: Apropå nånting...
Peja: Högre uppsida än Myrenberg, helt klart.

Sv: Apropå nånting...
Puckat: Men samma löneanspråk som Juel.

Sv: Apropå nånting...
Peja: Känns ju jävligt mycket bättre än Myrenberg vill jag lova! Har redan en hög högstanivå!

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Mycket bra ersättare för Juel, kan bara hoppas att kontraktet inte tar för mycket av de nödvändiga värvningarna som ska ersätta Dahlen.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Juels nuvarande avtal är ju ett väldigt prisvärt avtal få man väl ändå säga. Problemet är väl att han har möjlighet att kräva lön för en förstaspade


Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Ja, enligt Mrmadhawk var ju Dichow, Hellsten och Myrenberg på Timrås lista. Dichow är helt klart bäst av de tre.

Sv: Apropå nånting...
Peja: Dichow är väl inget namn som får det att kittla jättemycket i magen. Men förhoppningsvis blir det mkt tävling mellan honom och JJ.

Danskar har väl överlag lyckats rätt bra i Täämrå?
Tänker på Regin, Nielsen, Mädzen :D

Sv: Apropå nånting...
Peja: Undrar vad prislappen är på Dichow? Just nu har vi ju som sagt Juel till bra mkt under marknadsmässig lön. Spontant känns kanske Dichow lite mer spännande än Myrenberg

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Enl expressen så ser lönen ut såhär:

95 – 119.999 kronor i månaden
Frederik Dichow, målvakt

Så vi får väl gissa att han minst kommer fortsätta i det lönespannet, kanske något högre.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Dichow har ändå varit en av de bästa i ett uselt HV så det är faktiskt inte ett dåligt namn. Risken är väl att vi fått överbetala lite men att HV71 knappt har någon sportchef underlättade kanske för oss.

Han har varit rätt hyllad av HV-supportrarna stundtals, kan bli bra.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: En liten löneökning blir det väl, för denna säsong är det ju i samma 95-120k spann som Juel.

Juel siktar väl på iaf samma peng som Jacke, dvs 150-200k så detta känns spontant som en bra affär tycker jag. Han har väl haft ganska fina stats iår (låg sample size I guess iom skada) trots de debaclet som är HV71.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: så någonstans mellan 120-150K/mån för Dichow då kanske?
Var inte Dichow lite av en räddande ängel för HV i kvalet mot IKO eller var det Modo, eller kanske båda kvalen? Kan ju verkligen behövas här i Timrå nästa säsong

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Han räddade kvar HV två gånger. Först mot Oskarshamn och sen Modo.

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Laguppställning utan Dahlén? + övriga skador

Genborg - Pettersson - Heikkinen
Hartmann - Lander - Lundmark
Lilja - Eriksson - Walli
Pääjärvi - Westfält - Junior

Gud hjälp oss.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Både JJ och Dichow har pallat med att spela negativt kvalspel.

Alltid nått att trösta sig med inför vad som ser ut att vänta till nästa säsong..

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Nu håller jag självklart med om att det är ett rejält avbräck med Dahlén, men var faktiskt mer oroad inför JVM och då gick det ändå hyffsat bra tycker jag. Får hoppas att Juel eller JJ steppar upp ordentligt och att defensiven sätts på ett bra sätt. Vi får helt enkelt spela mer som Växjö än vad Växjö själva gör och hoppas på 1-0 vinster (eller 2-1)...

Sv: Apropå nånting...
Rico01: någonstans hoppas man ju att Dahléns frånvaro ska bli som en väckarklocka för de andra och att någon inspireras att kliva fram... eller så får det bli som du säger att JJ/Juel får spika igen och vi får vinna med 1-0 eller 2-1

Sv: Apropå nånting...
JanneH: något sådant skulle jag spekulera i, förhoppningsvis har Nubben förhandlat bra.

Kollar man på andra klubbar så tycker jag Dichow och Jacke för den summan är bra kvalité utifrån vad vi betalar. Gör det tydligt att om Juel vill ha en topplön så snackar vi ju typ 200-250, vilken inte är helt orimligt att nån skulle kunna pröjsa upp med tanke på vad han KAN prestera.

Dichow känns som en bättre affär än Myrenberg eller han från Leksand jag tappar namnet på, de hade väl legat i 95-120 spannet också.

Sv: Apropå nånting...
Hu gå dä för DALLAS mä arma???

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND:
Jennifer Engström på X:
Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag).
Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande undersökas/utvärderas närmsta dagarna. Så inte mycket mer nytt att komma med där just nu. #timraik

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Ja är inte Dahlen med så är denna uppställning den rätta👍

Pääjärvi måste ner i fjärde nu och där tror jag han fyller klart mer funktion med att checka o trasa sönder motståndarnas spel än att försöka vara producerande med Lander.

Men bara hoppas på att Dahlen är återställd till helgen men är frågan om.

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Vore ju max flyt i s f att Dalle åker på en lättare skada och vi inte har match förrän lördag så han hinner repa sig. Vilket jävla konstigt spelschema förresten

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Exakt. Varför är det bara vår match mot Malmö som inte spelas på torsdagen? Inget av lagen är ju t.ex "drabbade" av spel i CHL eller liknande som annars skulle kunna motivera ett par dagars extra vila.

Optimisten i mig önskar inget annat än att en veckas vila för Jonte räcker. Pessimisten talar ett helt annat, för att vara övertydlig, vuxet väldigt irriterat (läs: negativt) språk...

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Dichow har ju haft en turbulent tid i HV. Gissar att de hellre behåller Sandström och Liv är ju redan klar (men kanske lånas ut). Säkert fanns ett utlandsintresse för Dichow, han var ju riktigt bra i förra VM och det gör att man blir känd för en bredare hockeypublik.

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: men det lät ju hoppfullt iaf! Jag var övertygad om att det skulle bli som med Wedda, operation och borta i ett halvår!

Sv: Apropå nånting...
Om det inte redan skrivits: FBK saknar Linus Johansson och Kellman på lördag.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: De e den gamla skadan som spökar hela tiden för Jonte han borde ha lagt sig under kniven för länge sen men jämtlänning som han e tjurigare än tjurig!!🤣😎😎🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
Dichow, mododräparen och Kanadadräparen. Redan en favorit.

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Vet schweizarna om den skadan?

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Har ingen "aning" ! My lips are seald 😎😎🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
25 år i mars är ingen ålder på en målvakt. Det är nu det ska blomma ut på riktigt. 195 cm lång, det gillar man otroligt mycket.

Det här var nog den bästa lösningen nu när vi tappar Juel. Andra gången som Nubben värvar honom nu f.ö.

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: En gång är ingen gång har jag hört det sägas ;)

Sv: Apropå nånting...
Anton Lander Edmonton Oilers, då det begav sig. 19 år gammal gör han här sitt första mål i NHL - short handed, rakt upp i kryllan!

#rärärä som det också heter ;)

Lander och Pääjärvi var gröngölingar i ligan samtidigt här. Skaplig skillnad på den roster Oilers ställer upp med här och den i nutid som gett två raka SC-finaler. Förluster båda, men alldeles oavsett inget du gör utan en riktigt hög nivå på laget.

Magnus lämnar för St. Louis 2012-13 där han stannar till 2017-18 där han går vidare till Ottawa innan spel i KHL. Anton blir trots sparsamt med istid kvar i Oilers till säs. 2016-17 innan flytt till KHL säsongen efter.

« · 2971034 · »