SKRIDSKOSKENAN: Ja det är så mycket skitsnack utan referenser här så man blir helt mörkrädd, egna gissningar som skruvas upp av andra som kommenterar.
Om det finns en tanke på att det är bra att Molinder tar steget upp till A-laget så finns det troligast en tanke att det ska bli bra. Han har ju tillhört den trojkan förut och har säkert mer kött på benen idag, eller vad tror folk, att Nubben är mer kompis med Molinder än med Madsen?
Den som inte tror att Nubben kan ta obekväma beslut bör kolla med Challe.
Villervalla: Ja. Det kan säkert bli bra i slutändan. Det viktigaste blir nog att Gath blir en fullträff. Han kanske är så rak och tydlig att det behövs lite andra karaktärer vid sidan om honom med.
Att Molinder skulle vara mer polare med Nubben än med Madsen blir väl lite larvigt kan jag tycka.
SKRIDSKOSKENAN: Senaste klippet från Timrå där man berör J20.
Minns inte spelaren. Men de intervjuar en från J20. Som lite berör att Per Hallin kommer in med en lite annan tydlighet och rakhet. Där man upplever att det var bra för gruppen, Hallin kan ryta till. Men alltid då det behövs och det verkade vara uppskattat.
Men det var ju inget som på nått sätt målar upp Molinder som en dålig tränare. Bara lite olika karaktärsdrag.
Montén Python: Av det jag hört så är Molle omtyckt och uppskattad i föreningen. Analytisk och med bra hockeyögon. Man har hela tiden haft en tro på honom i organisationen. Att han har ett inneboende lugn kan nog vara ett bra komplement till den mer hetlevrade Gath.
Lomond: Har tyvärr inte kvar det, men vill minnas att i ett matchprogram från början av '00-talet fick Timo Peltomaa frågan "Vad tänker du på när jag säger midsommar?" Han svarade: "Tre dagars koma."
Niikeliito: Han sa väl nåt i stil med att det var skitdåligt i första perioden och man blev lite uppläxad i pausen.
Verkar vara en skön lirare denne 21-åring.👍 Känns som ett riktigt spännande nyförvärv. Gjorde väl en bit över 20 poäng i grundserien. Så intressant och förhoppningsvis utvecklingsbar och inte alltför dyr.
Tom Topp: Hur lång tid tror vi att det tar innan klagosången börjar här att vi har för ung och för orutinerad backsida och att alla backar fått kontrakt för att de är kompis med kungen, nubben eller statsministern....?
Rico01: Hahaha! Ja du, själv så tror jag och hoppas att dom kommer ta ytterligare steg. Framför allt Barkemo och Sundin, men självklart också Freij! Forsmark tyckte jag höjde sig i dom sista matcherna, men han från Södertälje har jag noll koll på.
Tom Topp: Barkemo kan nog bli bra. Bra med en back med energi som gärna tar skott! Det har vi saknat. Skjut mer har jag och många andra skrikit många ggr de senaste åren.
Blir mycket spännande att följa nyheterna kring truppen nu. Denna sillyn är den mest innehållsrika och spännande på länge. Kom nyheter om Madsen igår och jag räknar med att det kommer att rulla in nyheter i stort sett varje vecka nu.
Peltomaa: Det söps och kn*llades rätt mycket förr i tiden ja. Det gör det nog fortfarande iofs. En finne är inte en finne utan att dricka vodka och koskenkorva i bastun, det är sen gammalt.
Zäta75: och med dom här unga killarna så tror jag att Svensson kommer tillföra mycket. Även om han bara skulle platsa som sjunde åttonde back. Hans lugn och rutin tror jag kommer vara ovärderlig.
Tom Topp: Ja, Svensson blir nog kanske kvar ett år till som extraback eller backup vid skador. Han kanske kan nå bättre form om han får vara skadefri och träna en hel sommar. Rutin saknar han ju inte.
JanneH: Bra iaf att vi verkar spara in på tränarstaben till nästa säsong. 3 personer räcker gott. Har varit lite väl många i båset i år. Förhoppningsvis finns då lite mer pengar över att lägga på spelartruppen.
ja vill hoppas o tro att den bruna filten som nu dras över säsongen när vår största genom alla tider lämnade #54, en dag tittas tillbaka på o man minns de som han mer eller mindre på egen hand höll oss kvar så vi kunde etablera oss ytterligare .
de skulle ge hans sanslösa insats denna säsong den betydelse den förtjänar
Tom Topp: Hur funkar det egentligen med om laget bryter ett kontrakt, jag fattar att man får betala lön men låt säga att hypotetiskt spelaren börjar spela på en lägre nivå låt säga Kovland, upphörs det med löneutbetalning då?
Villervalla: "Han är hård han är smart, han är Mikael Gath". Määädsen flög som en vante när Gath stämplar in och sätter den berömda "kravställningen".
Förbannat skönt att de blev klart med Gath. Nu kan man lugnt luta sig tillbaka några månader och låta Nubben&TheRåd fynda några oslipade diamanter. Återkommer med lite tuffare kravställning i slutet av sommaren och förväntar mig inget mindre än semifinalspel 26/27. Vad skulle möjligen kunna gå fel lixom...
Villervalla: Det är en onekligen en märklig tillfällighet. Men är man hypersensitiv för detta med ”kompisrekryteringar” (det finns uppenbarligen många som är det…) så är Madsen trots allt en som skulle ge utslag. Halkade in i A-laget mitt under säsong när vi gått tungt ett tag, helt utan adekvat tränarerfarenhet i bakfickan.
Nu har han åtminstone samlat på sig lite erfarenhet, men jag inbillar mig att det finns en anledning till att vi fortsatte med tre assisterande den här säsongen trots att Pena försvann som var den enda anledningen till att vi hade tre ifjol. Typ kompetens, Madsen verkar ha gjort mycket annat än rena tränarsysslor. Boka resor, bidra till stämningen, osv.
Villervalla: inte omöjligt. Känner mej faktiskt så optimistisk att jag tror han till och med dubblar sin poängskörd nästa säsong. Men det är som sagt bara spekulationer.
Tom Topp: Får hoppas en eller två spelare vill bort själva då. Timrå BÖR ta ett snack med minst 2 spelare att deras roll i laget nästa säsong är på läktaren. Så kanske dom söker sig bort självmant.
Smörgåsen : Madhawk hintade ju för några veckor sedan i podden att det fanns några spelare i Timrå som inte var helt nöjda med hur deras roll blivit under året som skulle kunna överväga att bryta för att gå någon annanstans.
Heikkinen, Lilja och ev. Westfält kommer direkt på tanke.
JanneH: Det här är faktiskt lite roligt och en liten del av att man har svårt att se sitt kära Timrå ta steg i rätt riktning.Till och med vi supportrar är kvar i nån nostalgisk bubbla som numera bara är en, ja bubbla.
var kan man hitta den?
o jo, vi gynnar ju bara kompisar. alla i timrås organisation är anställd pga en kompis riskprövning där den som är bäst kompis får jobbet :-)