Sputnik: tycker att Alvarez gör sin bästa match i Timråtröjan. Håller i pucken, slår många fina passningar, tung vid sargen. Nä jag tror tvärtom att det kan bli bra det här!
Charlie2: Håll i detta nu. 3 måls försprång för 2 raka vinster. Vad underbart det skulle vara. Bara 1 poäng efter Djurgården isf och häng på lagen ovanför.
thorwald: ja verkligen - just nu är det Westerlund som tydligen inte ska få spela …. Verkligen en av de bättre i tik så här långt i serien. Är det nån som kan förklara detta bestraffning/ premierande ledarna håller på med ?
{8179}: Jo så är det ju. Börja med att bänka om han inte levererar dock. Finns absolut fog för det från tränarkojan när det ser ut som det gör match efter match.
Bee: Albin Carlsson är väl inte den snabbaste. I hockeyallsvenskan levde han på att läsa sönder motståndarna, men är svårt i SHL där det går så fort. Han kanske kan funka som extraback, men vore bra om vi kunde få in någon kvick och resolut back.
Albin Carlsson ser ut att ha det riktigt svårt att hänga med så fort någon utmanar honom. Under DIF:s långa tryck vart han totalt bortvänd två gånger och var också den som spelade fast laget i försvarszon pga press.
söder över: Inte ofta man ser någon ta tag i tröjan sådär i hockey, speciellt inte mot anfallszon, ibland undrar man om han gör idiotsaker för att få dra. Direkt efter avstängning senast drar han världens hjärndödaste bentackling i första matchen tillbaka om någon minns.
sargad: No 11 är ju sjuukt usel i egen zon. Alvarez :-( Just 2 av de spelarna vi inte tycker håller för förväntningarna vi hade... Tim E tycker jag ser bättre o bättre ut.
Montén Python: Hoppas verkligen TS. har lite nya ide'er vad gäller uppspel, hålla i och inte "dumpa puck" i tid o otid. Rörligare PP och inte att han har förutfattade meningar om vilka som skal vara på isen vid PP. Inte vara rädd att ... | Läs mer