Sputnik: Första 10, vi ser ut som koner i egen zon, bam bam 2-0. Sen äter vi in oss i matchen och när det är 3 minuter kvar står det 3-3. Då rundar Laleggia egen kasse och åker upp över hela plan...
{9566}: Tänk om vi får uppleva ett slutspel i högstaligan igen. Ingen ångest bara drömmar och möjligheter. Det värsta som händer om man förlorar är att säsongen startar om i SHL igen.
Första etappen börjar mot Frölunda, vinna är en bonus. Vore trevligt om man får se att vi kan stå upp spelmässigt och spela jämnt med Frölunda i allafall. Att gruppen kan känna att vi står upp mot ett topplag som Frölunda.
Zäta75: Man vill ju vinna ikväll, man vill ju alltid vinna. Men vi måste ha i åtanke att vi möter Frölunda i Scandinavium och att det måste väl nästan räknas som en av dom svåraste borta matcherna i ligan. Det jag kan begära är att dom går ut och gör sitt jobb med stor ödmjukhet. Sen får vi se hur långt det räcker.
Dubbeld: Hoppas på bra spel och effektivitet imorgon. Vill höra Timrå Timrå Timrå sjungas i arenan. Börjar att bli nervöst nu! Men samtidigt förväntansfullt.
Hoppas att vi vågar spela ut och tar SHL med storm!
Sitter just nu på en hipster-bar i Götaland efter att ha färdats 72 mil i bil. Storstadsfolket känns ovetande om allvaret som nalkas, imorgon så intar vi Scandinavium med fanan i topp!
Imorgon är det dags, det vi har saknat efter ett uppehåll som tog längre tid än vanligt känns de som; Dahléns första match i SHL.
Från och med imorgon så spelar matcherna roll, går det skit så får vi hoppas att det inte blir nå "Vi måste sätta försvarsspelet" vi får höra under hela grundserien.
Imorgon bevisar JJ att han faktiskt kan hålla igen därbak.
Backarna totalt stänger igen anfallen i egen zon
Våra forwards får deras målvakt att tappa räkningen med hur många puckar han kommer att släppa in.
Villervalla: Eh. Jag är ganska säker på att sugklockan används för att projektera barnet ut ur härligheten med hög hastighet och på andra sidan rummet står en barnmorska med hov och fångar barnet. Tro mig. Jag har blivit född en gång och jag vet vad jag talar om.
Nisse på Mon or: Djurgården har sett väldigt överlägsna ut i HA. Det kan bli en väldigt tråkig säsong där nere i träsket om inte MoDo och Löven skärper sig.
Andersson: bäbisar tenderar att komma ut inom en på förhand antagen tidsram. Om den tidsramen ej kan hållas så finns det verktyg man kan ta till. Sugklocka är en vanlig procedur i sådana tillfällen och många kändisar har kommit till på det sättet.
Nisse på Mon or: Jag menar såklart när Anger spelade i Djurgårn tillsammans med Bremberg och gjorde typ 25 mål på en säsong för att sedan utan sitt husbonde komma till oss och göra en slät figur med som du säger 5 p. Nu ska alltså Rattie klara sig utan spelgeniet Hanzl
Olli Nomadinen : Har frun inte fött då och det blir under matchen är det ju bara att snöra på sig skorna is6för skridskorna och ge sig iväg svettig i full utrustning. Vilken jäkla syn att se det vid förlossningen. 😂
Jävlarrr vad gött det ska bli att få gå på hockey igen imorn! Vår bortasektion verkar bli välfylld (slutsåld(?)) och laget på isen är något jag aldrig vågat drömma om! Vi ses på Spoton! 👌
Tom Topp: Så sjukt ovisst imorn. Känslan säger mig att Frölunda har 3-0 efter första och totalt har stängt ner oss, resten blir en transportsträcka. Hoppas jag har fel.
Sputnik: jag tippar 3-1 till Frölunda, men med lite flyt så ska vi kunna rycka nån fjäder ur indianskruden! En poäng, då blir det en stor whisky efter match! 😁
Sputnik: Nåja kanske lika bra att Hanzl är borta. Annars kanske man fått för sig att vara lite positiv trots allt. Lika bra att ställa in sig på stortorsk imorn. Kanske bräcka förra säsongen och börja med en 13 matchers försluststreak när vi ändå är igång.
Ångest är ingen känsla, det är en livsstil och kronisk åkamma för en Timråit.
{297}: LaLeggia är lite av en lyxspelare på så sätt, tror dock att om man kan hitta en toppback som håller bra defensiv klass eller att Erixon når upp till den nivån han höll under kvalet, så kan LaLeggia nog höja sig ännu en nivå. Han behöver hjälp defensivt och kan man stötta upp det på rätt sätt så har man en sjuhelvetes grym poäng back
Dubbeld: Det tråkiga med att Hanzl är borta är att Dahlén tappar sina lekkamrater i pp. Tyckte han var väldigt ensam i skills mot modo gentemot de han spelade med. Men oavsett tror jag man får ha huvudet kallt inför imorgon, Frölunda borta är nog bland det svåraste motstånd man kan börja med, men det skall bli kul att se vart vi står som lag.
För övrigt oj vad man hellre hade velat lägga Erixons lön på en annan back om expressens uppgifter stämmer, tror han kan få väldigt svårt i år att ens ta en plats ifall den kommande backen håller någorlunda klass. Men hoppas man har fel!
Hur många varv till ska skivan behöva snurra? Vi kommer att värva tre ersättare för 14 och 54. Två av dem är klara. McLaughlin är en, Kivenmäki en annan, men Forsell är inte den tredje. Han ska ses som ersättare för 23 och en bättre ... | Läs mer