1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 613820 inlägg · 6214 ämnen
« · 2452606 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Meduza: HV tog 2 blytunga poäng igår så Brynäs lär svettas och ha lite kniven på strupen nu. Bör gynna oss till poäng.

Sv: Apropå nånting...
Meduza: Ja allt detta med Halloran gick ju ändå relativt smidigt. Hade kunnat vara värre att han surat på bänken resten av säsongen som vissa spelare gör. Lycka till i MoDo!

Brynäs har vi svårt för denna säsong, vet ej varför. Ser man dem spela mot oss känns de inte som ett bottenlag, men tabellen säger annat. Vi borde ju kunna knipa poäng iaf. 3-2 till Timrå på övertid mitt tips.

Sv: Apropå nånting...
Tycker vi glömmer Halloran nu. Han har lämnat, önskar honom lycka till.
Vad tror ni om matchen imorgon?
Klarar vi av att slå Brunäs?
Blir det en ny förlust?

Sv: Apropå nånting...
Tänka sig. Halloran menar på att han inte har dålig karaktär när det tydligt har varit schism om spelstilen. Att han ska ta ett större defensivt ansvar precis som resten av laget. Han menar på att han inte höll med om det.

Han fick nog samma direktiv i Örebro där på slutet. Framför allt skulle dom spela mer defensivt i slutspelet och där var han urkass. Han kommer nog passa bättre i HA.

Sv: Apropå nånting...
Puckat: tittade på matchen mellan Hv-Oskars igår, Tim Juel var grymt bra.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Jo, han höll stilen i matchen mellan Lakers och Leksand i lördags.

Han är lika poppis i Växjö som i Timrå.

Sv: Apropå nånting...
pingvin: Lite väl att bränna 270k på en back som typ "bara" levererar i PP? 😅

Sv: Apropå nånting...
Skapligt målvaktspar vi kommer ha nästa säsong. 4an och 5an i SHLs %-målvaktsliga

Sv: Apropå nånting...
Kan inte ta ifrån honom 10 mål i tabelljumbon. Vissa kvaliteter finns vi alla fall. Önskar också att vi hade råd med honom som pp-back!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Han ligger på + iaf.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Står Legget på Aftonbladet också, ja i så fall är han tvåmålsskytt än.

Sv: Apropå nånting...
pingvin: Hur många mål har han varit inne på bakåt? Utan att veta statsen så är det nog inte så smickrande?

Sv: Apropå nånting...
pingvin: Att han bara är +1 trots det säger väl tyvärr en del. Jag hade gärna haft kvar honom i laget för PP om vi haft råd.

Sv: Apropå nånting...
24 matcher 10 mål av Laleggia i HV. Måste ända vara godkänt av en back. och 9 ass. Saknar honom lite…

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Det verkar svårt att få loss pipan från hans finger för han dömde både 14/1 och 21/1.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Står kvar på swehockey

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Styrning säkert.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Legget fick inte andra målet tydligen.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Det tror jag inte

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: Är det en slump att Claesson inte dömt nånting (?) i SHL sen FBK-debaclet ?

Sv: Apropå nånting...
Är det en slump att vi förlorat så mycket sen Blomqvist försvann?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: #16 Jari Kaski. Det var tider det ❤️🤍

Sv: Apropå nånting...
Lyssnar på Challe Berglund på Cmore. Skön kille, bra ledare! Skulle gärna se honom i Timrå igen! När Ante slocknat…

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Tror Sanny mfl lyfter dem av nostalgiska skäl. Han har väl spelat mot flera av dem. De minns en svunnen tid, HV tillhör den tiden

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Räddningen för HV kan bli MIF ändå..

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Japp HV är ett luftslott som jag aldrig förstått hur "experterna" kunnat tro nått om SM guld där.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: år efter år så får dom spela samma spel, och det är bara Ante som har läst det! Jag fattar inte!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: HV är ett jäkla fuskbygge. En sån som Sanny har inte fattat det än, ofattbart. Tjatar om vilka toppspelare de har men ser inte det som var tydligt redan innan säsongen; laget är trubbigt och snedbyggt. Alltför många i nedförsbacke där glappet till de som är på väg upp (Andrae t.ex) är gigantiskt

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: HV har värvat för mycket spelare och de har inte tiden att sätta grundspelet som det ser ut. Det är nackdelen med att värva för många spelare under säsongens gång.

Sv: Apropå nånting...
{297}: precis! Han måste väl vara i Jagrs ålder! Nä det blir tufft för HV att undvika kval!

Sv: Apropå nånting...
luffaren: är det inte bättre att Löven går upp i eftertanke? Jag menar vi blir det attraktiva laget i Västernorrland och suger åt oss talangarna. Modo får bli farmarlaget åt oss. 🤔

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Plocka med Petersson också när vi ändå är där och gräver. 😁

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: HV låter IKO spela precis den typ av spel de vill. Alla lag som testar det förlorar. Tur vi har en bättre tränare än HV.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: lustigt det där med HV71. Man har köpt hur många spelare som helst men av någon anledning får Torp fortfarande plats?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: det finns en risk, en sån fruktansvärt låg lägstanivå hos HV! Dom verkar inte ha något grundspel!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: oink har vänt

Sv: Apropå nånting...
lungan: Spelare måste in, spets framförallt! För tunn forwardssida även för att klara topp 6 racet som vi fortfarande är i förarsätet på!

Sv: Apropå nånting...
13 forwards ink Skadade Wedin i truppen?

Hur tänker man nu, fler skador kan komma, hur många fler tar man in nu, inför ett stundande slutspel? Eller lyfter man in juniorer när skador efter deadline dyker upp och man går inte för att gå lågt i slutspelet. 14 forwards ex Wedin hade jag nog helst sett efter sista feb 2023.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Sorry Nubben men HV kan ryka så plockar vi in Kaski och Andrae. 😁

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: han verkar ju dock ha fortsatta ’utmaningar’ i sitt liv så tror nog timrå passar på honom (om möjligheten funnits)

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Den där Kaski skulle ju Kapanen jobbat in. Ser riktigt fin ut!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: när man ser den här matchen så, fan vad vi stängde ner Oskar. Vi är nog riktigt svårspelade när det stämmer!

Sv: Apropå nånting...
Spanarn: Alltså det är såklart inget ”sjuk valp stöt bort honom”-situation över Halloran. Han är garanterat en bra person. Jag ska försöka ge min tagning på detta:

Halloran tillhör den stora representation av amerikanska idrottare som värnar otroligt mycket om det personliga varumärket. Notera amerikanska här med, inte specifikt nordamerikanska. Där utgår man från sin egna progression, utifrån vad man redan identifierat som sina styrkor. Det är rätt indoktrinerat att man måste få spela sitt spel. Titta på Forrest Lasso i GIF, som enbart körde sitt race och samtidigt hade någon stor reklamkampanj för sig själv på sociala medier trots att laget gick skit. De är säkert livrädda för att behöva tumma på sina spetsegenskaper, i rädsla om att devalveras. Ingen värdering i detta, bara något jag tror.

Jämför med Rattie. Inte helt olik i spelstilen även om Rattie är mer komplett än Halloran men inte riktigt lika snabb. Rattie är kanadick, inte alls lika stor utsträckning individuellt fixerade. Finns ett mer kollektivt tänk i Kanada rent allmänt än i USA. Rattie kunde ge sig fan på saker, även om han inte var fulländad i defensiven. Han visade känslor, tog fighter, röt ifrån åt domare. Tex när Kötthuvudväinen i Luleå mosade Laleggia. Rattie släppte allt och spöade på honom: stå upp för laget. Har inte sett Halloran visa många känslor sen han kom hit. Knappt ett gruff. Återigen inget måste, men lite talande.

När sen Halloran känner att han får för mycket påbackning i det han inte vill ändra på i sitt spel, börjar motsträvigheterna, rädslan för att inte kunna bibehålla det man är bra på och det spel man tycker är roligast. När han sedermera är tvungen då Wedin skadas, kedjorna ändras och hans spetskompetens inte främjar laget nås kulmen och han visar på ”dålig disciplin”. Bänkas inom sinom tid då Timrås ledningen identifierat ett stort behov av passivt styrspel pga skador. Där och då rinner bägaren över och han känner det lönlöst att fortsätta i detta. Ingen har rätt att ta ifrån honom dessa känslor, men jag tolkar det som en otrolig jaget före laget-jargong. Till viss del kulturkrock kanske. Det kommer ett par såna här spelare varje säsong till SHL.

Detta behöver inte betyda att Halloran är en ”bebis” och allt som florerat på senaste. Det blir dock ohållbart med såna spelare i ett lag som så tydligt försöker sätta ett grundspel och sammansvetsa en grupp. Jag tror Timrås ledning med tallnäs-sonen Ante i kombo med storhetstidsKapanen är rätt allergisk mot denna inställning.
Som många skrivit passar det säkert mycket bättre i HA som är lite mer vilda västern, och individuella färdigheter gör sig betydligt mer synliga och nyttiga.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Ja han har en offensiv spets av hög klass, defensiven, not so much.. 😬

Sekvensen mot Karlkvist var ju snudd på juniorklass.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: och Laleggia släpper till chans på chans i egen zon!

Sv: Apropå nånting...
Labban: Han menar att han trivdes i truppen.

Sv: Apropå nånting...
Knass: Wall-E fick ju chansen med...Lander och EP mot Skellet. Såg väl inte helt lysande ut. Vilket iofs ingenting gjorde i den matchen från period två och framåt.

Men hoppas man förlänger med honom. Han har alla möjligheter att få en bra roll i en bättre 3e-line nästa sesse. Därifrån kan han utveckla sin offensiv. Gissar dock vilt att Nubben gärna lockar över honom till HV.

Sv: Apropå nånting...
Spanarn: "Jag har haft bra lagkemi", fel i översättningen eller menar han att han är laget? Hursomhelst önskar jag honom lycka till, tror MoDo kan bli bra för alla inblandade.

Sv: Apropå nånting...
{10015}: Med tanke på hur Bernhardt beskrivs så är man väl inte helt förvånad när Luleå brukar sätta försvarsspel i första, andra och tredje hand.

Positiva för Timrå är att de säger att Luleå nyligen tackat nej, då har inte Timrå nått färdigt med Bernhardt i allafall.
Inget illa ment men med tanke på hur vårt lagbygge ser ut med max 3 backar in så ser jag inte att vi har råd att chansa med en spelare som Bernhardt, vi måste nog vara ett mer etablerat lag i så fall som har råd att misslyckas med enstaka värvningar.

Sv: Apropå nånting...
{9633}: Tycker dock det kan stirras lite för blind på den, tex alvarez förra året fick chans på chans i top kedjor, lyckades inte skapa mycket. Då anser jag att jaha ja men då vet man hans nivå och vad han räcker till ( 4e, vara jobbig och stå framför kassen i pp) Walle däremot verkar ha fått en stämpel att han tillhör de lägre kedjorna och jag hade gärna sätt han ihop med tex, dahlen hanzl. Första linen med pettersson, lander och hartman.

« · 2452606 · »