Lite trevande, halvslafsig start. Hoppas att laget kan tända till lite och snäppa upp, trots att man möter ett notoriskt bottengäng från gärdsgårdsserien.
Gillar Hazze. Med rätt kemi på vingarna kan han nog producera. Lite sugen är man ju på att se direktskotts-Lööke flanka.
{9037}: Jag har som sagt varit lite skeptisk till att lägga 3 matcher på rad mot Allsvenskt motstånd. Nu kom vi iofs in sent på säsongen med tanke på det utdragna kvalet, men jag trodde det skulle se ut så här tyvärr. Blir väl mot Luleå och Brynäs vi kan dra lite större växlar av spelet i så fall.
Olli Hahl: tål du inte sanningen? Hur många tycker att Timrå spelat bra hittills? Inte jag iaf... Stundtals utspelade av ha lag... Sen hoppas jag givetvis att det går bra för oss!
stoff: Spelar vi bra håller du käften, i slutet mot Löven matchen när det började se bra ut försvann du, då vart det inge roligt härinne längre, gnällQUQ.
Heisenberg: Nu har jag bara sett delar av första. Men nu i andra ser det rätt illa ut. Passen läggs till ingen eller någon som är markerad. Man verkar inte ha någon aning om vart medspelare är..
stoff: Är det nåt man lärt sig så är det att försäsong och allvar är som två olika idrotter. Helt meningslöst att dra några som helst växlar på hur det ser ut nu. Med det sagt så ser det förjävligt ut därute ikväll. Jag måste se nån annan match än de som tycker det är klasskillnad i vår favör
bar mofftak: man verkar nöja sig med att byta chanser med ett allsvenskt mittenlag och ser ut att sakna spelidé fullständigt. Hade kunnat stå 4-0 eller 0-4. Kan bara bli bättre.
Play of the game än så länge är ju när Rattie hamnar i kurr och får hjälmen avriven och Rajaniemi fångar den på volley. Sånt man har rutin på från Liiga.
Karlsson74: Får man själv önska så ser jag gärna att vi undviker att bygga kedjorna där allt kretsar kring Dahlén. Går nog att få till 3 jämna kejdor. Ingen tydlig ”1a kedja” på förhand.
Dahlén - Westfält - Heikkkinen Wedin - Lander - ... | Läs mer