Jahajaja : låter bättre att vi inte tänker på det, men jag tror alla har det i bakhuvudet, dock lander tvivlar jag på men Emil är 28 och Wedin är 29 så man vet aldrig
KulltorpsOlli: Såg väldigt stabilt ut för att vara första matchen. Jag tror att vi blir svårslagna i vinter. Men vill avvakta de resterande träningsmatcherna och början på serien innan jag kan uttala mig helt säkert :)
Noel Edfeldt 1+1 igår. Återstår att se om han får spela mycket i SHL. Några matcher lär det bli iaf han såg bra ut.
Zäta75: Noel gjorde det riktigt bra, mycket bättre än vad jag hade förväntat mig. Men unga killar brukar vara ojämna, så jag väntar fortfarande på en åttonde back!
Puckat: Är väl bara Alvarez man kan känna inte har i topp 6 roll att göra. Å andra sidan så blir det väl en ickefråga när Wedin är tillbaks och om Jonte ansluter på det. Skulle väl ändå hellre se Hartmann i topp 6 i så fall i dagsläget med nuvarande trupp.
Jadu: Nej målisar är nog de sista man skall döma ut på försäsong. Vi tyckte väl till exempel att Rajjan såg riktigt bra ut förra försäsongen.
Aldrig heller att Brynäs målisar kommer vara lika svaga som de varit än så länge när serien drar igång på riktigt till exempel. Bristen på fysiskt spel visar sig också rätt tydligt på försäsongerna. Bara kolla på Strömberg och Svensson, flera sekvenser de hållt igen där de aldrig kommer göra det när det väl gäller
Jag står ändå fast vid att det är en annan nivå redan nu på detta Timrålag än under Freddans "era" som sagt.
bar mofftak: Reflektioner efter ett fåtal matcher. E.Pettersson ser oväntat motiverad ut redan på försäsongen. Stark och smart med pucken. Han och Lander blir svårstoppade i samma kedja. Eronen kan vara nya Pasi Petreläinen
Sputnik: Nej precis, däremot är jag fundersam över målvaktssidan där jag verkligen hoppas Johansson fortsätter där han avslutade. Sen ska man komma ihåg att med bättre backspel kommer även bättre målvakter
Jadu: Jag utesluter inte en ny målvakt under säsongen. Fortsätter Johansson och Rautio att spela såhär svagt kommer Kapanen att agera. Men som sagt det är tidigt ännu.
Olli Nomadinen : säger inte att JJ kommer att floppa men det här laget är extremt framtungt. Visst är det träningsmatch men jag skulle säga att vi har lite väl många målvaktstavlor på dom här tre matcherna.
{297}: Ja målvakstsidan är vår stora akilleshäl.Nu är ju Kapanen själv gammal målis och har lite mer koll på läget där en en viss Nubben hade..
Hoppas det ageras snabbt om man märker att det inte alls håller. Tyvärr lär ju pengapungen vara tom deluxe om Jonte och back ansluter innan säsongstart.