Kimkim89: Landslagsspelare ändå! Han är bra på att stå framför mål men inte på att göra något vettigt med pucken när den kommer dit vilket gör det rätt meningslöst.
Gathlopp: Men jag tar väl varken ut landslag eller Timrås lag, du får skriva brev till Sam och Tommy för att påtala deras inkompetens ang Hartmann. Heikky mot landslaget! Nu kör vi över Saik.
Vadå iallafall? Der betyder att båda är bedrövliga och Hartmanns enda uppsida är det fysiska? Det finns alltså inget annat? Då är ju Hartmann dålig per se. Han du försvarar.
Och vadå iallafall? Det funkar ju bara om Haikkinen faktiskt har sämre stats än Hartmann. Annars är ju Heikkinen en vassare spelare tom i statistiken. Och det är han faktiskt. Dubbelt så många mål som Hartmann.
Så då kan man vrida på det. Heikkinen kan iaf gör mål, till skillnad mot Hartmann. Mål gör man i 1a kedja, inte i en 3e.
Zäta75: Håller absolut inte med om Rattie. Han är envägsspelare och gör långt ifrån jobbet hemåt. Tror inte dagens hockey har råd med sådana. Möjligen någon rik klubb som kan låta honom spela enbart i PP.
FH - avdammad: Härligt med en del nostalgiska inlägg idag. 1965 var jag nio och fick börja följa farsan på Timrås/WÖ:s och Giffarnas matcher. Dessa lag fastnade längst in i hjärtat och är kvar där lika hårt fortfarande.