1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 603145 inlägg · 6212 ämnen
« · 1736211 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2016/2017
Öhman påväg bort, kanske?

Sv: Silly Season 2016/2017
EXPLORERSMÅLAND: Den äldre eller den yngre? ;-)

Sv: Silly Season 2016/2017
Honken kanske vore någon som kunde hålla i andra spaden i vinter?

Sv: U20
Johan J:

Vi dominerade även i Nyköping och Västerås, förvisso utanför 08-land.

Sv: U20
Som vi alla vet så har inte vårat J20lag alls kommit upp i den nivå som många säkert förväntade sig innan säsongen samt att dom spelare som förväntades vara lagets spets inte kanske tagit dom kliv i utvecklingen som vi hade räknat med.

Men en spelare som i mina ögon förtjänar att lyftas fram är Filip Fällman. Från att ha hamnat på en anonym mittenplacering i den interna poängligan i J18-laget efter jul förra säsongen så har han verkligen visat framfötterna i J20 den här säsongen. Lagets bästa målskytt och endast Marcus Sirén har gjort fler poäng totalt i laget den här säsongen.

Jag tycker att en sådan sak kan ha varit värt att uppmärksammas uppifrån A-laget. Varför inte ha låtit någon av dom ordinarie spelarna fått stå över matchen mot Karlskoga och istället gett Filip chansen? Som bekant redan på förhand en betydelselös match för båda lagen.

Sv: U20
Johan J: ...minns en träningsmatch i Väsby mot AIK inför kvalserien 2002...

Sv: U20
El Maco: Jag ska dit! Vet inte vad jag är mest nyfiken på, J20-laget spöa skiten ur Huddinge eller att se om de har bytt ut spolmaskinen som användes året Timrå gick upp. Sist det begav sig har jag för mig man hade en avgassug monterad i en bana som gick ovanför isen. Klassiska minnen. Det var på den tiden TIK08 dominerade varenda ishall i huvudstaden. Lidingö, Märsta, Södertälje, Huddinge, Hovet.... Har jag glömt någon arena?

Sv: Silly Season 2016/2017
KulltorpsOlli: Lööke kan du nog glömma, har en del SHL klubbar som rycker i honom, Frölunda bland annat. Verkar som att Frölunda ska ha alla junisar i Sverige...

Sv: Silly Season 2016/2017
{7566}: Tack! Kan du vara ännu mer konkret/ge fler konkreta exempel?

Sv: Silly Season 2016/2017
Kongo: De sköter allt så mycket bättre och de vill verkligen nå ut till fansen. De finns flera olika videoklipp, spelarpresentationer, inför match-klipp (vilket iofs TIK också har, men det är samma enformiga frågor som ställs varje gång) och eftersnack efter varje match med tränare och spelare. Allt känns proffsigare helt enkelt. Där har Timrå IK mycket att lära.

Sv: Silly Season 2016/2017
KulltorpsOlli: Ja herregud det är taget. Känns märkligt i mina ögon om Brynäs tänker skeppa iväg honom. Visserligen har dom redan nu 9 Forwards på kontrakt nästa säsong men ändå. Killen är junior en säsong till och kan naturligtvis lånas ut till en Allsvensk klubb även kommande säsong.

Inte så imponerande stats i Almtuna den här säsongen faktiskt men ingenting att stirra sig blind på tycker jag.

Rightare också vilket är ett stort plus.

Sv: Silly Season 2016/2017
{7566}: Vad är det hon och BIK gör bra? Hur skiljer det sig från TIK, exempelvis gällande sociala medier?

Sv: Silly Season 2016/2017
Corvo: Lökke borde nubben ta.

"Ett jättelöfte som tidigt fick besked om att det inte fanns någon plats i truppen den här säsongen. Har varit utlånad till Almtuna och gjort det helt okej där utan att dominera. Frågan är vad som händer nu? Lööke verkar inte ha speciellt stort förtroende från ledarstaben, men har samtidigt en intressant potential. Precis som Jonas Johansson draftades han i tredje rundan."

Sv: Silly Season 2016/2017
Knylan: Det är Webb-TV, intressanta "inför-match" artiklar och hon styr sociala medier på ett bra sätt som jag inte tycker Timrå gör.

Sv: Silly Season 2016/2017
{7566}: Jag har missat detta. Kan du utveckla?

Sv: Silly Season 2016/2017
Knylan: Hon har gjort ett grymt jobb i Karlskoga.

Sv: Silly Season 2016/2017
{7566}: Det vore mycket önskvärt om föreningen börjar skapa sig utrymme att kunna förstärka organisationen igen. Inte minst på den där typen av position.


Sv: Silly Season 2016/2017
El Maco: Är helt enig med El Maco. Även Alexander Nilsson på ST nämnde Åkerlund som tänkbar reservkeeper om Sundsvall trillar ur. Som reservkeeper vill jag ha en ung och utvecklingsbar målvakt. Åkerlund fyller 30 om en månad. Har dessutom som jag förstått det den här säsongen precis som tidigare i karriären med undantag för Division 1 och eventuellt Danmark haft problem med att hålla en jämn och hög över en lite längre tid. Jag ser helst att vår andrekeeper är max 25 år.

Jag gillar Ohre och ser gärna att han stannar. Tycker på det stora hela att han har gjort det bra när han har fått chansen. Har en lite speciell stil i kassen kanske. Har väl inte alltid varit den där moderna och lugna målvakten som håller sig kall och läser spelet och ser till att i god tid vara placerad där pucken hamnar utan har varit ganska het, haft en tendens att överarbeta situationer samt inte alltid haft den bästa positionen. Är väl mycket därför som han har gjort en del riktigt spektakulära räddningar. Men det viktigaste är trots allt att han räddar puckarna och det har han gjort. Även om det har varit något billigt insläppt mål men det är sånt som händer.

Om klubben har andra planer än att behålla Ohre eller om Ohre själv vill söka sig vidare för att få mer speltid så tycker jag att det finns en del intressanta namn på marknaden.

Knylan föreslog om jag minns rätt att försöka låna någon ung keeper från SHL.
Det skulle kanske kunna vara något.

Filip Gustafsson i Luleå (www.eliteprospects.com/player.php?player=212732) borde vara ett intressant namn i ett sådant sammanhang.

Har kontrakt med Luleås A-lag dom två kommande säsongerna och det lär ligga i deras intresse att han får rutin från seniornivå redan kommande säsong. Kusin med bröderna Werneman så har en liten koppling hit till staden.

Har ett år kvar på gymnasiet men det borde inte utgöra något hinder för en utlåning hit.

Adam Werner i Färjestad (www.eliteprospects.com/player.php?player=147736) har jag aldrig sett spela men verkar rankas som 2a bakom Felix Sandström bland målvakterna i 97-kullen.

Vi har som bekant haft ett bra samarbete med Färjestad dom två senaste säsongerna och på pappret så känns Werner absolut redo för att prova på spel i Allsvenskan till hösten. Skulle kännas som ett intressant namn och jag skulle inte protestera om han hamnar här.

Sv: U20
sargad: haha. Okej. Åtta sista lagen kvar i slutspelet dårå... Det vill säga åtta första i Sverige.

Sv: U20
El Maco: Öhhö..? Bland de 8 första får vi väl hoppas 😯

Sv: U20
El Maco: Bara hoppas Dahlén-Pettersson fixar målen. Ingen aning om vilken status Huddinge har.

Sv: U20
J20-kvalet blir mycket riktigt mot Huddinge. Nu även på Swehockey. Kämpa Timrå! Hoppas många kommer och kollar. Bortrest, annars hade jag sett bortamatchen.

Sv: U20
Rip Kirby: Vilken skräll...det blir tufft det. Modo har ett psykologiskt övertag på oss..

Sv: U20
Hela J-18 slutspelet här!

Sv: U20
Friman SR: Vi blev valda av MoDo. Inleds nu på torsdag.

Sv: U20
El Maco: När lottas J18 då? Inget ännu på Hockeymagasinet...

Sv: U20
Officiellt ska det bestämmas i morgon men BIK säger här att man ska möta Mora.

Sv: U20
El Maco: Bra jobbat Timrå.

Sv: U20
Kvar bland åtta sista i både U16 och J18. Kul!

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: En pinne till BOOBS!!!

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: SSK vann på straffar. 39-14 i skott.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Kom igen Tälje!!!!!!!!

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: 2-2 nu

Sv: U20
Kongo: Precis

Sv: U20
BIK Karlskoga eller Huddinge. Vad väljer man?

Sv: U20
{7566}: Förhoppningsvis går det vägen. Jag hoppas du har rätt. Du menar att det är en ganska stor skillnad mellan SE och Elit (mtp TIK:s svaga resultat)?

Sv: U20
Kongo: Med Dahlén, Hållander, Pettersson, Olofsson och Sirén m.fl ska det inte vara några problem alls. Övriga lag är så pass dåliga

Sv: U20
{7566}: Överåriga är inte tillåtna. Hur kommer det sig att du är så säker på att det kommer att gå galant?

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: KÖNG!!

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: SSK tar ledningen mot boobs.

Sv: Apropå nånting...
El Maco: Spana in den här avslutningen av J-16 laget:
stats.swehockey.se/Game/Events/299472

Sv: U20
El Maco: Vet inte hur det är med överåriga spelare men det kommer inte behövas. Timrå kommer klara den där galant.

Sv: Apropå nånting...
NoMercy: ...och ett hot mot allt vad läktarkultur heter.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Usch vilken vidrig låt....😜

Sv: U20
17/3 drar vårt J20-kval igång. Vi möter Huddinge, Piteå, Troja eller Karlskoga i bäst av tre.

Antar att vi kör bästa möjliga, det vill säga våra J18-spelare som är spets i J20 släpper J18-slutspelet. Som Elias med flera. Dahlén och Sirén med så klart. Men får vi köra med överåriga? Eller tar man bort den möjligheten i kvalet (vilket vore enda rimliga...) Skicka in Boyce och Mattsson annars?

Eftersom vi får välja motståndare före Mora hoppas jag vi tar Troja om de slår ut BIK. Vet inte hur deras A-lagsrooster ser ut men eftersom de fortfarande kvalar mot allsvenskan med seniorerna lär eventuella A-lagsjuniorer spela där i stället. Enda bra med utslagningen av A-laget är att Dahlén med flera kan träna och spela med J20.

Sv: Apropå nånting...
Bra grabbar ska ha det bra

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND: ska man hålla på nån i mellon så måste det ju bli Nanne Grönwall. "Vi e dom starkaste dom tuffaste dom snyggaste..." ja eller hur låten nu går i det där Youtube klippet när vi spöar Skellefteå med 8-0

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: jag väntar med att jubla tills J20 räddat kontraktet. Oerhört viktigt.

Sv: Apropå nånting...
EArk: Ruskigt kul att se. Timrås satsning på juniorverksamheten bär verkligen frukt. Framtiden är vår!

« · 1736211 · »