Löven värvade ju Kelsey Tessier som blev fimpad av Rögle men tidigare säsonger gått starkt i allsvenskan. För mig okänt varför men han är inte med idag. Gör ju inget.
T T: Så ligger det nog till. Per 'Corleone' Svartvadet har väl ett ekonomiskt punggrepp på Nubben beroende på Timrås ekonomi och handel med Modo under denna mörka tid.
De vill ge rabben chansen att få tillbaka sitt självförtroende. Jag tror ingen utav våra burväktare är sjuka eller nått. Det helt enkelt var dags att förnya lite utifrån!
El Maco: det är väl Thailand stund såhär års för linkan va?
Jag tror det kan vara bra med nån eller några matcher med Reidar i mål. Han gjorde mycket nytta åt oss ifjol.
Att han är sämst i SHL är juh trist men det säger ganska lite. Modo är ju allmänt kassa och deras försvarspel har väl varit det i särklass sämsta iår speciellt i inledningen?
Ska bli intressant att se vad som händer med honom i mål imorgon...
Jag hoppas mer på att Axie blivit mer vän med pucken och att han kan spela lite rakare och få några avslut.
Om han blir lite kaxigare kommer han vara en topp lirare i ha..
Siren ska ta för sig mer med! Som mot hästen i Norrköping! Utmana lite mer och ta för sig!!
Jåkkinen: ja, jag har inte panik att ändra på målvaktssidan. Hade varit kul att se matchen Mattsson Lindskoug också. Den senare har väl varit mänsklig i år. Men lite intressant att inte bobbarna som har knutit en slips i ribban sedan Åke gick sönder får låna. Delvis kanske för att just modos J20-kille är slipsen... Eller så svarade inte Linkan när Modo ringde runt för att han är ute och skottar månssons uppfart.
T T: Med tanke på att Modo lånar ut spelare titt som tätt när vi behöver så känns det väl naturligt att låta Reidar stå 1 match? Det förstår nog våra keeprar med.
sargad: Tänkte samma själv. Det kanske är så att när man spelar i den här farmarserien så nobbar man gärna inte när man blir erbjuden en spelare. Då kanske man inte får frågan igen...
EXPLORERSMÅLAND: Är Mattsson eller Ohre sjuk/skadad? Aningen märkligt beslut annars att ta in en målvakt som antagligen har ett rejält stukat självförtroende just nu. Vi har ju haft en positiv streak följt av 3 torskar förvisso, men det känns inte som vakterna varit akilleshälen. 0-1 senast t ex. Det var väl mer befogat att jaga ny vakt i oktober-november? Vad skickar det här gästspelet för signaler? (Är det så att min första fråga besvaras med ett Ja, så är övriga inlägget obsolete :-)
Rip Kirby: läste det på twitter före den artikeln. twitter är världens skvaller ställe egentligen. man skulle kunna läsa om sin egen begravning på twitter...
{7566}: Räknar med att vi går på sju backar då Lindhagen är tillbaka i spel så att speca backpar låter jag vara. Räknar heller inte med Axelsson mer än nästa match mot Löven.
Kedjor: 57-23-93 10-26-54 16-24-19 8-46-25
Extra: Berglund/Johnsson och Fernholm. Egentligen tycker jag kapten Mållgan mest duger till att lämna tavla och matchtröja till matchvärden, men tillsammans med PP formation 2 är det dom som har mest förbättringspotential under det nya året.
Bragd-Birger: för ett år sedan önskade B-B att 2015 blir året då vi inte går i graven utan påbörjar en stillsam uppstigning ur bottensörjan.
2015 har varit ett svårt och dramatiskt år men vi lever och jag tycker det andas optimism. Vårt unga lag har visat att de utvecklas på isen och det ser bra ut underifrån. Publiksiffrorna kryper saaaaakta uppåt igen. Vi ligger bättre till i tabellen än för ett år sedan.
Framförallt är vi inte på randen till konkurs. Vi har fortfarande en dyr arenalösning men är inte strypta av den till döds.
Jag tror på 2016. Hoppas på ett roligt rödvitt år för alla runt laget och oss som tittar på. Gott nytt år!
Man ska inte missa chansen att vara en dysterkvist. Tre raka förluster och lagen i kön vinner. Nyss tyckte jag Asplöven och Pantern var på väg åt ett annat håll. Nu är Pantern förbi oss igen på målskillnad. Viktigt, viktigt med poäng mot Löven.
I Hockeyallsvenskan spelar de riktigt bra målvakterna...
Jag skulle sträcka mig till att vi har mött bra målvakter men inte omöjliga... Vi skjuter rätt många kassa skott med... Mjuka och hårda skott i magen och högt över samt ofta efter en stunds fipplande så målvaktsoraklen garanterat hunnit placera sig rätt...
Utöver det så har vi dåligt med folk som söker returer. Vi har folk på mål ja men de står oftast ganska stilla och hårt uppvaktade vi saknar sådana spelare som söker sig i när skottet precis slagits. En sådan som kan slå in returer utan att ha en motståndare som ryggsäck/midjeväska...
El Maco: Det känns nästan alltid som att det är Timrå vs målvakt. Mot hästen, mot boobs, mot Taif osv. Vi måste ju ha en förmåga att göra målvakterna vi möter bättre!? Ett fungerande PäPä och målskytte på normalnivå så skulle Timrå våldta många lag i denna serie..
Bragd-Birger: Det var en analys det. Ett annat mönster som följt oss senaste 4-5 säsongerna är att de gånger vi precis är på väg att få upp trynet över vattenytan är där en 8-armad bläckfisk och suger oss tillbaka till bottendyn. Där har vi 2 mönster som vi på något sätt måste bryta förr eller senare. För en lekman som undertecknad känns det väldigt mycket som något mentalt.
Deprimerande men synnerligen väntad förlust igår. Timrå är aldrig bra mot hest, men den största anledningen är nog faktumet att det varit uppehåll. Roade mig med att kolla genom resultaten de tre första omgångarna efter ett uppehåll denna + förra säsongen. Hyfsat jobbig statistik.
Förra säsongen: Timrå inledde stilenligt, och poängskörden efter de tre första omgångarna var således 1, 0, 0. Sen ångade man på i hyfsad stil till novemberuppehållet. Därefter: 0, 0, 0. December och julmys följdes upp med: 0, 1, 0. Sen, februariuppehåll och - lidnersk knäpp! Tre påföljande omgångar: 3, 3, 3!
Come 2015/16. Ja, där vi har vi nuffrorna i alltför färskt minne. Starten: 0, 0, 2. Novemberuppehåll: 0, 0, 0. Och nu efter stärkande julledighet: 0, 0, ?.
Undantar vi det som onekligen ser ut som ett undantag, dvs februariuppehållet i fjol, får vi summa summarum impregnerande 4 poäng på 17 matcher. Mäktigt!
Nu är statistik statistik och allt det där, men...nog känns det som att det finns något att fila på under matchledigheterna. Det ser ju likadant ut varje gång man startar upp: segt, kladdigt, fladdrigt. Hur fan tränar/preppar man ijenklien?
Känns detta? Bara undrar, känns detta som en sketen dålig fångst på makrill, svär man som en kubik pappersmassa åkt rakt ner i havet, är man helt sjukt förbannad? Hade jag varit hockeyspelare i Timrå så hade jag varit helt jävla ursinnig, allt kunde dra åt helvete. Nästa match kommer utloppet, pucken ska in, vi ska upp.
Nu när jag är lite lugnare så måste jag ändå säga att det där skadeskjutna hästersarna gjorde en jävla fin borta match! Dom jobbade hårt och uppoffrande för sina 3 poäng.
Vi var inte helt kassa heller. Det var ändå ett par puckar i ribban o stolpen osv...
Marginalerna har Timrå ik sällan med sig iår. Dom måste kämpa hårt även för dom...
Jag hoppas att någon av de tre tränarna som finns i båset kan sätta sig och gå igenom video från våra vinstmatcher innan jul och visa spelarna vad som skiljer under våra torskar nu.
Som du säger så tappar vi dueller framför båda målen även om målet idag var på en kontring...
Axie var rätt rostig ikväll men jag ger honom gärna några matcher till innan jag dömer honom. vi var hungrigare och rakare när vi van matcher. Nu känns som om vi inte är synkade längre. Pucken kommer oftast inte till den spelare som hittat en fri yta i bra läge utan det blir ofta att pucken går den kortaste vägen vilket vanligen innebär att en redan uppvaktad spelare får den och måste stressa den vidare...
Annars känns backarna inte så bra nu heller. Inte ens Bryniz känns het. Massor av felbeslut och svåra lösningar när man ska ta sig ur egen zon.
Anfallsspelet är nästan obefintligt med snudd på ingen rörelse och ständiga felbeslut när man har läget att stöta tillbaka puckar och behålla trycket i anfallszon.
Nä jag vet inte men jag hoppas att man visar killarna delar som fungerade när vi vann matcher.
Och till Axie: bra fart! Men... Klubban i isen och redo när du finns i motståndar slottet! Skjut för fan! Handledare kan man aldrig få för många av!
Johan J: orkar inte lägga energi på mitt kära timrå ikväll då man kommit hem sent och får läsa att de förlorar igen mot ett hårt decimerat Ponny HC, flikar istället in med Lite mer info om attacken i Västervik.
EXPLORERSMÅLAND: 5 raka segrar följs upp av 3(minst) raka torsk. Så har det sett ut stora delar av de här allsvenska säsongerna, med skillnaden att det brukar gå 5 torskar på 3 vinster. Som anhängare är det lätt att gå bort sig i schizofrenin och så blir man stående där på ett ben och vet inte riktigt vad man ska tro... Det är svåranalyserat de här.
El Maco: Vi möter väl SpökLöven först! Ska jag vara ärlig ger jag fan i att på söndag! Jag tänk int se skiten! Så j-a uppskrivna innan match och Hästen saknade 9 spelare...men vad hjälpte det. Nä nu måste det bli bättring efter nyår annars kan det bli en dyster vår!
Rallarn: Med Gath blir det riktigt höga krav på laget och individuella spelare. När han spelade i RBK var han den som gick all in och aldrig gav upp. En vinnarmentalitet och hög kravställning.
Han har utgående kontrakt men borde väl ha något år kvar innan det är dags att dra över pölen va?